Precyzyjne trymowanie vs Golenie - która metoda będzie dla Ciebie idealna?

Czym jest trymowanie?

Spora część mężczyzn w dzisiejszych czasach decyduje się na noszenie zarostu. Jednak, aby broda prezentowała się dobrze i stanowiła prawdziwy atut mężczyzny musi nie tylko zostać dobrze dopasowana do kształtu twarzy, ale co równie ważne – musi być schludnie podcięta i czysta. Jeśli więc jesteś posiadaczem brody lub dopiero planujesz zapuścić zarost na twarzy, musisz pamiętać, że broda wymaga regularnej pielęgnacji, aby utrzymać ją w dobrej formie. Jedną z czynności, z którą muszą mierzyć się brodacze jest cykliczne przycinanie zarostu w celu nadania mu odpowiedniego kształtu - czyli tak zwane trymowanie. Słowo to pochodzące z języka angielskiego (to trim oznacza przycinać) już na stałe zagościło w naszym słowniku. Trymowanie jest więc inną metodą usuwania owłosienia od znanego wszystkim golenia włosów. Jakie są między nimi różnice i która metoda usuwania włosów będzie dla Ciebie odpowiednia? Postaramy się to dzisiaj wyjaśnić!

Golenie jest to najczęściej wykonywany zabieg przez mężczyzn w celu usunięcia zarostu. Wykonuje się go przeważnie za pomocą maszynki do golenia lub innego ostrego narzędzia takiego jak brzytwa czy żyletka. Podczas golenia włosy są usuwane tuż przy powierzchni skóry. W związku z tym, skóra po goleniu powinna zostać całkowicie gładka, aż do momentu, kiedy włosy zaczną ponownie odrastać. W przeciwieństwie do golenia, trymowanie nie polega na całkowitym usunięciu owłosienia z powierzchni skóry, a jedynie na jego przycięciu na odpowiednio krótszą długość oraz nadaniu mu oczekiwanego kształtu. W tym celu wykorzystuje się specjalne narzędzia zwane trymerami lub maszynki do golenia wyposażone w wbudowany trymer.

G54 IAN Elektryczna maszynka do golenia
G54 IAN Elektryczna maszynka do golenia

Kiedy powinno się trymować zarost?

Wiesz już, co to jest trymowanie, podpowiemy więc teraz kiedy właściwie powinno się trymować zarost. Trymowanie zarostu powinno wykonywać się regularnie, jednak częstotliwość jego podcinania zależy w głównej mierze od tempa wzrostu włosów oraz od Twoich własnych upodobań. Jeżeli Twój zarost rośnie w szybkim tempie konieczne może być jego skracanie nawet co kilka dni, aby zachować ich preferencyjną długość. Zdarzyć może się również tak, że zarost rośnie nierównomiernie. Wystarczy wtedy przy użyciu trymera wyrównać długość włosów jedynie w takich miejscach, gdzie pojawiają się pojedyncze dłuższe włosy. Co do zasady, kiedy sam stwierdzisz, że Twój zarost jest zbyt długi i zaczyna wyglądać na zaniedbany, warto sięgnąć po trymer, aby zrobić z nim porządek i przywrócić jego schludny wygląd.

Przygotowanie zarostu i skóry przed trymowaniem       

Nie zawsze możesz mieć ochotę, czas lub pieniądze, aby odwiedzić profesjonalnego barbera, który zajmie się stylizacją Twojej brody. Są też osoby, które zwyczajnie nie lubią powierzać tej czynności w ręce obcej osoby. Dobra wiadomość jest taka, że trymowanie brody wcale nie jest takie trudne i z jej stylizacją przy użyciu trymera, możesz w łatwy sposób poradzić sobie całkowicie sam w zaciszu swojego własnego domu. Aby jednak czynność trymowania została wykonana w sposób skuteczny, a przede wszystkim bezpieczny, należy pamiętać o kilku krokach jeszcze zanim przystąpisz do skracania zarostu. Po pierwsze, pamiętaj o umyciu twarzy przy pomocy łagodnego żelu do mycia twarzy i ciepłej wody. Następnie umyj zarost specjalnym szamponem do tego przeznaczonym, aby usunąć brud i resztki produktów do stylizacji, które mogą się na nim znajdować. Mycie zarostu jest niezwykle ważne, nawet w przypadku, kiedy jesteś posiadaczem krótkiego zarostu. Jeśli masz bardzo twardy zarost możesz zastosować ciepły kompres na twarz. Wystarczy, że namoczysz ręcznik w ciepłej wodzie, odciśniesz go z jej nadmiaru i przyłożysz do twarzy na kilka minut. Dzięki temu pory Twojej skóry się otworzą, a zarost się zmiękczy. Jeśli Twoja broda jest długa, po jej umyciu kluczowe będzie również jej wyczesanie. W tym celu użyj małego grzebyka lub kartacza, czyli specjalnej szczotki do zarostu z naturalnego włosia dzika.

Jak trymować brodę?

Nie ulega wątpliwości, że aby broda wyglądała na zadbaną i schludną należy ją regularnie przycinać. Czynność ta pozwala nie tylko zachować odpowiednią długość zarostu w zależności od Twoich preferencji, ale także nadać mu kształtną formę. Zasadniczo, przycinanie krótkiego zarostu jest znacznie łatwiejsze niż skracanie długiej brody. Jak trymować brodę, aby zarost prezentował się jak prosto z profesjonalnego salonu?
Zacznij od wybrania odpowiedniego narzędzia do trymowania zarostu. Na rynku dostępne jest całe mnóstwo profesjonalnych trymerów z regulowaną długością cięcia. Możesz wybrać również elektryczną maszynkę do golenia, która będzie wyposażona w wbudowany trymer, umożliwiający łatwe przycinanie i modelowanie brody.
W przypadku krótkiego zarostu wystarczy ustawić w urządzeniu odpowiednią długość cięcia, a następnie delikatnie przesuwać głowicę trymera po skórze od szyi w górę, czyli pod włos. Z uwagi na to, że włosy na podbródku i żuchwie rosną często w różnych kierunkach, w tych okolicach twarzy należy więc przesuwać głowicę sprzętu w różnych kierunkach. Dobrą praktyką jest rozpocząć trymowanie od ustawienia dłuższego cięcia, a następnie zmniejszyć długość strzyżenia o jeden stopień i ponownie przystrzyc zarost. Skracanie długiej brody jest nieco trudniejsze niż przycinanie krótkiego zarostu, wystarczy jednak trochę wprawy, aby cieszyć się idealną, długą brodą. W pierwszym etapie należy wyczesać brodę. Przycinanie rozpocznij od środkowej części zarostu, następnie skróć jedną ze stron i symetrycznie powtórz cięcie po drugiej stronie. Podczas podcinania brody nie zapominaj o bakach, które stanowią wykończenie stylizacji, a często są całkowicie pomijane. Baki nadają ostateczny kształt twarzy, dlatego ich podcinanie jest równie istotne.

Podsumowując, trymowanie włosów polega na ich przycinaniu, w przeciwieństwie do golenia, podczas którego włosy usuwane są tuż przy powierzchni skóry, pozostawiając ją całkowicie gładką. Trymowanie nie jest wcale trudne, jeśli wybierzesz odpowiedni dla siebie sprzęt oraz dobrze przygotujesz swój zarost do tego procesu.