Prasowanie w podróży – jak zadbać o ubranie podczas wyjazdu?

Delegacja, wycieczka czy po prostu odwiedziny u rodziny… Gdy wyjeżdżamy, zwykle starannie pakujemy nasze ubrania, mając nadzieję, że zbytnio się nie pogniotą. Rzeczywistość jest jednak taka, że mniejsze lub większe fałdy, zmarszczki i zagniecenia są po prostu nieuniknione. Dotyczy to zarówno odzieży zapakowanej do walizki, torby czy pokrowca, jak i tej, którą mamy na sobie w czasie podróży. I nie ma co ukrywać - jedynym skutecznym sposobem, aby się ich pozbyć, jest prasowanie. Przeczytajcie, jak sobie z tym radzić, gdy jesteśmy właśnie w trakcie wyjazdu.

 

Żelazko turystyczne - niewielkie, ale funkcjonalne!

Dla wielu osób nienaganny wygląd jest bardzo ważny. Wymięta odzież prezentuje się nieestetycznie, więc każdy, komu przeszkadzają zagniecenia, chciałby się z nimi uprać nawet w trakcie podróży. Wystarczy wtedy, że weźmie ze sobą niewielkie żelazko turystyczne oraz będzie miał dostęp do źródła prądu i fragmentu płaskiej powierzchni, która zastąpi mu deskę do prasowania. Urządzenie to warto zabrać ze sobą na wakacje, spędzane np. w pensjonacie czy w pokojach gościnnych, a czasem nawet do hotelu (nie zawsze jest na wyposażeniu pokoju). W bagażu nie zajmuje zbyt wiele miejsca, a działa zwykle tak samo, jak to domowe. Dla łatwego przechowywania i zmniejszenia jego gabarytów żelazko podróżne ma zwykle składaną rączkę (np. DA34 RIDE). Posiada tez funkcję prasowania z użyciem pary i funkcji zraszacza (np. DA22N SPRINT). Jeżeli zdecydujemy się zabrać je ze sobą w podróż, nie musimy też zbytnio starać się przy pakowaniu odzieży. Po wyjęciu jej z torby czy walizki i tak będzie z reguły wymagała wygładzenie, a nasze turystyczne żelazko szybko się z nimi upora.

Żelazko turystyczne z nawilżaniem DA34 RIDE ELDOM

 

Parownica do ubrań - wygładzi zagniecenia i odświeży odzież!

Jeżeli planujemy wyjazd, a użycie w tym czasie żelazka wydaje nam się zbyt kłopotliwe, możemy pomyśleć o zabraniu ze sobą parownicy do ubrań. Parownica (np. DA100 STIM) nie wymaga korzystania z deski do prasowania, co może nam bardzo ułatwiać prasowanie w podróży. Działa w pionie - ubrania mogą sobie wisieć swobodnie na wieszaku i radzi sobie nawet z bardzo zmiętymi częściami garderoby. Jest lekka i poręczna oraz doskonała w przypadku delikatnych tkanin, ale szybko rozprostowuje również grubsze tkaniny. Przy jej użyciu nie ma ryzyka przypalenia czy przegrzania materiału. Nie uszkodzimy więc delikatnej bluzki z wiskozy czy jedwabiu, a na ciemnych ubraniach nie pojawią się mało estetyczne wyświecenia. Gorąca para, emitowana przez to urządzenie, nie tylko skutecznie rozprostowuje włókna tkanin i przez to wygładza materiał, ale również odświeża je i dezynfekuje. Jeżeli wieczór spędziliśmy w zadymionym pomieszczeniu lub w restauracji, gdzie unosiła się woń smażonych potraw, nasze ubrania mogły nabrać nieprzyjemnego zapachu. Sposobem na to, aby się go pozbyć, jest właśnie parownica. Strumień gorącej pary szybko upora się nie tylko z niemiłymi aromatami, jakie wchłonęła odzież, ale również z bakteriami, które zgromadziły się na jej powierzchni. To bardzo przydatne, zwłaszcza gdy mamy małe dzieci. Jeśli zabierzemy ze sobą parownicę - jadąc np. na wakacje ze swoimi pociechami - zyskujemy nie tylko możliwość prasowania dziecięcych ubranek, ale również okazję do ich skutecznej dezynfekcji.

Parownica DA100 STIM ELDOM

Co jeszcze można zabrać ze sobą w podróż? 

Jeśli w trakcie wyjazdów lubicie czuć się komfortowo i nie chcecie rezygnować z korzystania ze sprzętu, jakiego na co dzień używacie w domu, warto zaopatrzyć się także w inne urządzenia, określane jako turystyczne z uwagi na ich niewielkie rozmiary lub przeznaczanie (np. turystyczna suszarka do włosów, turystyczny czajnik czy turystyczna lodówka). Informacje o nich znajdziecie w tym poradniku - > Domowe AGD w wersji turystycznej – czyli co warto zabrać ze sobą w podróż?