Prasowanie pełną parą, które pójdzie nam gładko! Wybieramy żelazko na miarę naszych potrzeb

Chyba niewiele osób może powiedzieć, że lubi prasowanie. Zdecydowana większość z nas uważa tę czynność za raczej nudną, monotonną lub nawet uciążliwą. Pewnie nie raz przydarzyło nam się także zniszczyć lub uszkodzić prasowaną rzecz przez nieodpowiednią temperaturę czy brak ostrożności i wprawy. Trzeba przecież wiedzieć, które ubrania powinno się prasować na lewej stronie, które wymagają osłonięcia dodatkową warstwą materiału, aby nie przylegała do nich bezpośrednio rozgrzana stopa żelazka i jakie tkaniny mogą ulegają tzw. wyświeceniu. No i przydadzą się nam także pewne zdolności manualne, gdy prasujemy małe lub trudniej dostępne fragmenty odzieży, jak kołnierze, kieszenie czy rękawy. Wiele z tych trudności pomoże nam jednak pokonać dobre żelazko, które wybierzemy świadomie i zgodnie z naszymi potrzebami.

Po co nam prasownie?

Prasujemy z reguły z dwóch powodów – znaczenie mają tu względy estetyczne i higieniczne. Robimy to więc, aby usunąć zagniecenia, jakie powstały w trakcie prania, przechowywania lub użytkowania naszych rzeczy, by zawsze wyglądały one schludnie. Robimy to także po to, aby je odświeżyć oraz... zdezynfekować. Wysoka temperatura zabija bowiem bakterie, roztocza i inne drobnoustroje, które mogą nam zaszkodzić. Jest to szczególnie istotne w przypadku ubranek dla małych dzieci, ręczników, pościeli, ściereczek do naczyń czy materiałowych chusteczek do nosa. Oczywiście we wszystkim należy zachować umiar – nie każdą część garderoby musimy wyprasować i nie każda poszewka powinna być nienagannie rozprostowana, ale przecież wielu z nas nie potrafi obejść się bez żelazka także, gdy wyjeżdża...

Jakie cechy powinno mieć dobre żelazko?

Rynek oferuje nam bogatą ofertę żelazek, w rozmaitych kształtach i kolorach, z różnorodnymi funkcjami i udogodnieniami. Do dyspozycji mamy modele przewodowe i bezprzewodowe, tradycyjne – z system wyrzutu pary oraz żelazka parowe czy też urządzenia z możliwością pracy w pionie.

Jak nie pogubić się w gąszczu reklam i informacji oraz dokonać zakupu żelazka na miarę naszych oczekiwań? Warto mieć na uwadze najważniejsze parametry, które omawiamy poniżej.

Moc żelazka decyduje o szybkości nagrzewania, im wyższa – tym czas, w jakim urządzenie uzyskuje gotowość do pracy, jest odpowiednio krótszy, ale ma to także wpływ na większe zużycie energii.

Kształt i budowa żelazka są istotne z uwagi na wygodę oraz skuteczność prasowania. Trzeba więc sprawdzić, czy dany model ma wygodny uchwyt i dobrze leży nam w dłoni oraz czy jego stopa ma odpowiednie zwężenia, które umożliwią nam dotarcie do trudniej dostępnych miejsc, jak np. przestrzenie między guzikami w koszuli czy kołnierzyki. 

Stopa żelazka – tu liczy się zarówno jej kształt, jak i materiał, z którego została wykonana oraz ilość otworów, przez jakie wydostaje się para. Ważne, aby stopa żelazka posiadała powłoki antyadhezyjne, dobrze się przesuwała się po prasowanych tkaninach oraz była odporna na zarysowania i łatwa w czyszczeniu. Najczęściej spotykane modele żelazek posiadają stopy ceramiczne, stalowe i teflonowe, ale spotkać możemy również urządzenia ze stopami tytanowymi czy granitowymi. Każdy z zastosowanych materiałów ma swoje specyficzne zalety:

 • stopy stalowe – szybko się nagrzewają
 • stopy ceramiczne – są odporne na zarysowania i mają dobry poślizg
 • stopy teflonowe – nie powodują tzw. wyświecania się prasowanych tkanin
 • stopy tytanowe i granitowe – charakteryzuje je wysoka trwałość i odporność na zarysowania

Ilość i sposób rozłożenia otworów, przez które wydobywa się para, decyduje o tym, jak duża powierzchnia jest poddawana jej działaniu, aby prasowanie przebiegało sprawniej i efektywniej. Dobrym wyborem są więc żelazka, których stopa posiada równomiernie rozmieszczone otwory i ułożone przynajmniej w dwóch rzędach (np. DA35 DRIFT).

Podstawowe funkcje i dodatkowe udogodnienia, jakie posiadają poszczególne modele żelazek, sprawiają, że ich użytkowanie będzie łatwe, bezpieczne i wygodne. Należy tu więc wyróżnić:

 • regulację temperatury i stopnia parowania
 • spryskiwacz oraz funkcję wyrzutu pary
 • funkcję samoczyszczenia stopy (self-clean)
 • zabezpieczenie przed kapaniem (anti-drip), gdy temperatura jest zbyt niska do wytworzenia pary (np. DA29C SLIDE)
 • funkcję "strażak" (auto-shut off), czyli samoczynne wyłączanie żelazka po określonym czasie bezczynności, zarówno w ustawieniu pionowym jak i poziomym (np. DA35 DRIFT)
 • filtr antywapienny
 • odpowiednio duży otwór w zbiorniku na wodę lub dołączony do zestawu kubeczek, przystosowany do jej nalewania (np. DA22N SPRINT).

Jeżeli nasz wybór to żelazko przewodowe, trzeba także pamiętać, aby miało ono wystarczająco długi kabel, który nie będzie krępował i ograniczał naszych ruchów przy prasowaniu.

Żelazko DA35 Drift

Żelazko turystyczne – do zabrania w podróż i na wakacje

Dla każdego, kto często wyjeżdża i zawsze chce wyglądać nienagannie, żelazko w wersji turystycznej będzie niezastąpionym towarzyszem podróży. Urządzenia tego typu mają niewielkie rozmiary, a wiele modeli posiada dodatkowo składaną rączkę, co jeszcze bardziej ułatwia ich przechowywanie (np. DA34 RIDE). Żelazka turystyczne dysponują z reguły nieco niższą mocą niż te, wykorzystywane standardowo w warunkach domowych, ale podobnie jak one, posiadają spryskiwacz, czy funkcję uderzenia pary, która pomaga w prasowaniu (np. DA22N SPRINT). Są też bardzo lekkie, więc ich transport nie będzie żadną uciążliwością, a w razie potrzeby bez trudu usuniemy z ich pomocą zagniecenia na ubraniach, które mną się przecież w nawet perfekcyjnie zapakowanej walizce...

Żelazko turystyczne DA34 RIDE

 

Wiemy już, czym się kierować, wybierając żelazko. Teraz potrzebna jest nam jeszcze wygodna deska do prasowania i... wciągający serial, ulubiona muzyka czy też audiobook z ciekawą lekturą, przy których nawet stos niewyprasowanych koszul i ręczników będzie kurczył się niepostrzeżenie... A może nawet, mając takie wsparcie, wcale nie będziemy już chcieli uchylać się od prasowania...?