Otul się ciepłem w chłodne dni! Wybieramy grzejnik elektryczny

 

Nie trzeba siarczystych mrozów za oknem, aby poczuć nieodpartą potrzebę kojącego ciepła. Zimne bywają przecież także jesienne dni czy nawet letnie wieczory, a sezon grzewczy – zwłaszcza gdy nie mieszkamy w samodzielnym, wolnostojącym domu – nie rozpoczyna się zwykle na nasze zawołanie… Dlatego warto zaopatrzyć się w grzejnik elektryczny, który zawsze – jeśli tylko tego zapragniemy – zapewni nam potrzebną dawkę ciepła, ogrzewając lub dogrzewając nasze mieszkania. Jak wybrać najlepszy? Postaramy się podpowiedzieć.

Grzejnik dopasowany do naszych potrzeb

Wśród grzejników dostępnych na rynku najczęściej spotykane modele to grzejniki konwektorowe, olejowe i halogenowe, a także termowentylatory czy nagrzewnice ceramiczne. Różni je wielkość, budowa, rodzaj czynnika grzewczego, a także sposób emitowania ciepła. Wybierając grzejnik elektryczny, należy więc zastanowić się nad tym, jak często i gdzie będzie używany oraz przechowywany. Ma to bowiem znaczenie przy decydowaniu chociażby o gabarytach urządzenia i sposobach jego ustawiania czy zamontowania. Równie ważna jest także wielkość ogrzewanych pomieszczeń, preferowana szybkość i długość wydzielania ciepła oraz związane z tym zużycie energii.

Gdy planujemy zakup grzejnika elektrycznego - bez względu na jego rodzaj - powinniśmy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • moc urządzenia - im większa, tym szybsze nagrzewanie, ale i związany z tym wzrost poboru energii elektrycznej,
  • regulowany termostat, który pozwala na ustawianie i kontrolowanie temperatury otoczenia (np. HO70C, HO70B),
  • zastosowane zabezpieczenia, do których należą np.: wyłącznik odcinający zasilanie w przypadku przewrócenia się urządzenia (np. HO70C, HO70B), ochrona przed przegrzaniem (np. HR50),
  • ułatwienia przy transporcie i przechowywaniu: uchwyty do przenoszenia (np. HR50), nóżki wyposażone w obrotowe kółka, miejsce na nawinięcie przewodu (np.HO70B).

Grzejniki konwekcyjne - przyjemne ciepło w kilka chwil

Grzejniki konwektorowe nadają się zwykle zarówno do postawienia, jak i zawieszenia na ścianie. Są wyposażone w płytę grzejną lub grzałkę, która szybko uzyskuje wymaganą temperaturę i oddaje ciepło otoczeniu. Ich zaletą jest więc możliwość ogrzania pomieszczenia w stosunkowo krótkim czasie, ale po odłączeniu od źródła prądu urządzenia te szybko stygną, a utrzymanie wymaganej temperatury wymaga ponownego ich uruchomienia.

Grzejniki olejowe - czyli ciepło na dłużej 

Grzejnik olejowy HO70C

Grzejniki olejowe kształtem przypominają tradycyjne kaloryfery, a jako czynnik grzewczy wykorzystują olej. Urządzenia te długo się nagrzewają, ale za to przez równie długi czas wydzielają ciepło na całej przestrzeni, nawet po odłączeniu od prądu. Są zwykle wyposażone w kilkustopniową moc grzania, otwory wentylacyjne oraz stabilne nóżki z zamocowanymi obrotowymi kółkami, które pozwalają na ich swobodne przenoszenie do różnych pomieszczeń (np. HO70C, HO70B).

Grzejniki halogenowe - ciepło dokładnie tam, gdzie chcesz

Grzejniki halogenowe, zwane też grzejnikami na podczerwień, posiadają niewielki zasięg, ale sprawdzają się doskonale, gdy chcemy, aby ciepło emitowane przez urządzenie docierało punktowo – bezpośrednio we wskazanym kierunku. Ten typ grzejnika działa podobnie, jak promienie słoneczne. Przyjemne ciepło rozchodzi się od razu po włączeniu urządzenia i dociera dokładnie w te w miejsca, na które jest kierowane, nie podnosząc temperatury całego pomieszczenia. Niektóre modele wyposażone są ponadto w funkcję oscylacji (np. HR50), tj. możliwość ustawiania automatycznych obrotów grzejnika w prawo i w lewo.

Termowentylator - mobilne źródło ciepła i dwie funkcje w jednym urządzeniu

Termowentylatory to urządzenia o niewielkich rozmiarach, ale dużej funkcjonalności. Ich zaletą jest możliwość zastosowania zarówno do podgrzania, jak i latem - do odczuwalnego obniżenia temperatury powietrza.  Gdy grzałka jest wyłączona, działają bowiem jak tradycyjny wentylator, a odczucie przyjemnego chłodu jest tu efektem intensywnego obiegu powietrza, które wprawia w ruch pracujący wiatrak (np. HL10 WARMI).

Sprawdź koniecznie: HL8C TERMII

Termowentylatory są lekkie i łatwo je przenieść oraz ustawić w dowolnym miejscu. Posiadają dużą turbinę nawiewu, która gwarantuje szybkie i równomierne rozchodzenie się ciepłego lub zimnego powietrza. W zależności od modelu, mogą również pracować i w pionie, i w poziomie (np. HL8C TERMII). Wybierając termowentylator, warto zaopatrzyć się w taki, który dysponuje kilkustopniową siłą nadmuchu oraz termostatem z płynną regulacją temperatury i zabezpieczeniem przed przegraniem (np. HL8S TERMII). 

Nagrzewnica ceramiczna - ciepło w pomieszczeniach mieszkalnych, biurowych i gospodarczych

Ciekawym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać, aby ogrzać pomieszczenia, w jakich przebywamy, jest także nagrzewnica ceramiczna. Zastosowanie ceramiki jako czynnika grzewczego sprawia, że urządzenie tego typu jest bardzo wydajne - szybko osiąga wymaganą temperaturę, akumuluje ciepło na dłuższy czas i emituje je równomiernie.

Przykładem jest tu chociażby model NC20 COLUMBIAVAC, który - z uwagi na odpowiednią moc - nadaje się zarówno do mieszkań, biur, jak i niewielkich warsztatów czy magazynów. Nagrzewnica ta posiada trzy tryby pracy, w tym funkcję nadmuchu zimnego powietrza, a także regulowany termostat i podwójny system zabezpieczeń. Można ją wygodnie przenosić, ustawiać lub zamontować na ścianie, regulując kąt nawiewu.

Podsumowanie

Decyzja o wyborze konkretnego rodzaju grzejnika może być uzależniona od różnych czynników, które musimy rozważyć zgodnie z indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Jedno jest jednak pewne - warto zaopatrzyć się w to urządzenie, aby brak ciepła nie dotknął nas nigdy w taki sposób, jak choćby bohaterów kultowej komedii Stanisława Barei, którzy, chcąc nie chcąc, musieli pogodzić się ze stwierdzeniem: "Jak jest zima, to musi być zimno."