Optymalna temperatura w biurze – ile powinna wynosić?

Nadszedł oczekiwany przez wielu z nas okres wakacyjny, a wraz z nim długie dni, słoneczna pogoda i skrajnie wysokie temperatury powietrza. Dla tych, którzy mogą wypoczywać w tym okresie pod parasolem nad wodą, z chłodnym napojem w ręku z pewnością brzmi to jak idealny przepis na udany relaks i chwile wytchnienia. Nie wszyscy jednak latem mogą pozwolić sobie na tego typu beztroskie leniuchowanie. Podczas gdy szczęśliwcy korzystają z uroków upalnych dni, inni pracują w biurze, gdzie wysoka temperatura zdecydowanie nie jest ich sprzymierzeńcem. Ospałość, mniejsza produktywność, a także zdolność do koncentracji pracowników to tylko przykłady negatywnych konsekwencji jakie niesie za sobą zbyt wysoka temperatura w miejscu pracy.

Co o temperaturze w biurze mówią przepisy?

Podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy, wynikającym z Kodeksu Pracy jest zapewnienie zatrudnionym pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Temperatura w pomieszczeniu pracy jest niewątpliwie jednym z czynników, które istotnie wpływają na komfort pracowników. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura może powodować pogorszenie samopoczucia pracowników, a nawet utrudniać im wykonywanie podstawowych obowiązków służbowych. Dlatego też bardzo istotną kwestią jest zapewnienie pracownikom możliwie jak najbardziej optymalnej temperatury w miejscu, w którym pracują. Niestety w pewnych specyficznych środowiskach pracy takich jak hale produkcyjne, odlewnie, huty jest to praktycznie niemożliwe ze względu na charakter przeprowadzanych w nich procesów technologicznych.

Klimatyzator przenośny KLC9050 COLUMBIAVAC

Jaka jest minimalna temperatura w miejscu pracy?

Warto wiedzieć, że Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy określa minimalną temperaturę jaką pracodawca powinien zapewnić pracownikom w miejscu pracy. Zależy ona od rodzaju wykonywanej pracy, a dokładniej od wysiłku fizycznego koniecznego do prawidłowego wykonania obowiązków służbowych. Jakie informacje o minimalnej temperaturze w miejscy pracy zawiera wyżej wymieniony dokument prawny?

  • W pomieszczeniach biurowych oraz w takich gdzie jest wykonywana lekka praca fizyczna temperatura nie może być niższa niż 18°C.
  • W pomieszczeniach, gdzie wykonuje się ciężką pracę fizyczną temperatura powietrza nie może spaść poniżej 14°C.

Należy jednak pamiętać, że przepisy te nie dotyczą pracy wykonywanej na wewnątrz jak i wypełniania takich obowiązków służbowych, które z przyczyn technologicznych muszą być wykonywane w znacznie niższej temperaturze. W takich przypadkach na pracodawcę nałożony jest obowiązek zapewnienia pomieszczenia, w którym pracownicy będą mieli możliwość ogrzania się i schronienia podczas ewentualnego pogorszenia się warunków atmosferycznych, na przykład opadu deszczu.

Jaka jest maksymalna temperatura dopuszczalna w biurze?

Dla tych, którzy na co dzień w swoim miejscu pracy borykają się z wysoką temperaturą nie mamy niestety dobrej wiadomości. Podczas gdy w polskim prawie zostało jasno określone ile powinna wynosić minimalna temperatura w pracy, żadne przepisy nie określają jaka maksymalna temperatura w miejscu pracy powinna zostać zapewniona przez pracodawcę. Jedyny wyjątek dotyczy pracowników młodocianych czyli takich, którzy ukończyli 15 lat, ale nie przekroczyli 18. W miejscu pracy takich osób, temperatura nie może przekraczać  30°C.

Klimatyzator przenośny KLC9050 COLUMBIAVAC

Klimatyzator przenośny KLC9050 COLUMBIAVAC

Optymalna temperatura w biurze – ile wynosi i jak ją uzyskać?

Przepisy również nie regulują kwestii optymalnej temperatury w biurze, a jej określenie jest tak naprawdę nie lada wyzwaniem. Każdy z nas może mieć przecież zupełnie inną percepcję temperatury. Jak donoszą liczne badania naukowców, preferencje temperaturowe różnią się chociażby w zależności od płci. Holenderscy naukowcy z Maastricht University Medical Centre wykazali, że podczas gdy mężczyźni najbardziej komfortowo czują się w pomieszczeniach, w których temperatura powietrza wynosi 22°C, kobiety preferują przebywać w miejscach, gdzie temperatura sięga minimum 25°C. Oznacza to, że kobiety marzną znacznie częściej niż mężczyźni. Jaka temperatura w pracy jest zatem uznawana za optymalną? Eksperci z Instytutu Medycyny Pracy potwierdzają, że optymalna temperatura w biurze to 20–22,8°C dla pracy lekkiej i siedzącej zimą oraz 23,9–26,7°C, w przypadku pracy lekkiej siedzącej w sezonie letnim. Jak uzyskać w biurze optymalną temperaturę? Z pomocą może przyjść między innymi klimatyzator przenośny, który efektywnie schłodzi powietrze w Twoim biurze, abyś mógł cieszyć się komfortowymi warunkami pracy nawet w najbardziej upalne, letnie dni. Jeśli chcesz poprawić komfort termiczny w swoim biurze, warto przemyśleć jego zakup ze względu na liczne zalety jakie posiada to urządzenie. Jak sama nazwa sugeruje, klimatyzator przenośny jest urządzeniem mobilnym, możesz więc śmiało przemieszczać go między pomieszczeniami. Ba! Dzisiaj możesz chłodzić nim powietrze w swoim biurze, jutro zabrać go do swojego mieszkania. Kolejną zaletą klimatyzatora przenośnego jest brak konieczności montażu ingerującego w konstrukcję mieszkania. Kto nie lubi urządzeń wielofunkcyjnych? My jesteśmy ich wielkimi fanami! Przenośne klimatyzatory mogą nie tylko chłodzić, ale i ogrzewać, osuszać i wentylować powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Dodatkowym atutem klimatyzatorów przenośnych jest ich znacznie niższa cena w porównaniu z montażem klimatyzatora ściennego, na który składa się montowana na ścianie pomieszczenia jednostka wewnętrzna oraz jednostka zewnętrzna montowana na zewnątrz budynku. Jeśli już wystarczająco przekonaliśmy Cię do zakupu przenośnego klimatyzatora, polecamy wielofunkcyjny klimatyzator przenośny, dzięki któremu nie tylko efektywnie schłodzisz powietrze w wybranym pomieszczeniu, ale również je osuszysz! Dodatkowo klimatyzator ten może pełnić rolę standardowego wentylatora. Urządzenie nie wymaga montażu, jest wyjątkowo łatwe w obsłudze i umożliwia sterowanie nim aż na 3 sposoby: za pomocą nowoczesnego wyświetlacza, dołączonego pilota lub poprzez aplikację zainstalowaną na Twoim smartfonie.