Odkurzacz przewodowy czy bezprzewodowy – jaki wybrać?

Odkurzacz pionowy przewodowy – poręczny i prosty w obsłudze

Bez odkurzacza ciężko wyobrazić sobie efektywne sprzątanie. Tradycyjne odkurzacze, które znane są nam wszystkim, coraz częściej zastępowane są przez odkurzacze pionowe. Różnicę między nimi widać już na pierwszy rzut oka. Odkurzacze pionowe nie posiadają elastycznej rury ani dużej obudowy z workiem na zanieczyszczenia. Działają wykorzystując bezworkową technologię cyklonową – ruch powietrza wytwarza siłę odśrodkową, dzięki czemu wszystkie zanieczyszczenia trafiają do pojemnika, który następnie wystarczy opróżnić i umyć pod bieżącą wodą. Odkurzacze pionowe są dużo wygodniejsze w użytkowaniu niż odkurzacze tradycyjne. Dlaczego? Przede wszystkim nie musimy się schylać podczas odkurzania, co docenią chyba wszyscy, a już w szczególności osoby starsze i takie, które cierpią na bóle kręgosłupa. Ich mały rozmiar i kompaktowość nie tylko znacznie ułatwiają ich przechowywanie nawet w małych pomieszczeniach, ale także umożliwiają sprawniejsze manewrowanie urządzeniem. Nie musimy w końcu ciągnąć za sobą tradycyjnego, dużo cięższego odkurzacza. Odkurzacz pionowy przewodowy jest bardzo poręczny i prosty w obsłudze, ale wśród wszystkich modeli pionowych odkurzaczy oprócz tych z kablem możemy znaleźć również takie, które go nie posiadają. Jaki więc odkurzacz wybrać, aby dobrze sprawdził się w Twoim domu? Dzisiaj postaramy się pomóc w podjęciu tej decyzji!

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy OB100 SWAN

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy OB100 SWAN

Najlepszy odkurzacz bezprzewodowy – jakie ma funkcjonalności?

Jaki odkurzacz bezprzewodowy warto kupić?

Aby wybrać najlepszy odkurzacz bezprzewodowy, który spełni Twoje oczekiwania na pewno warto zapoznać się z funkcjonalnościami jakie może Ci zaoferować to urządzenie. Po pierwsze – odkurzacze bezprzewodowe najczęściej posiadają dodatkowy moduł, który po odłączeniu od korpusu odkurzacza pełni funkcję odkurzacza ręcznego i jest niezastąpiony podczas odkurzania trudno dostępnych miejsc i bardzo małych powierzchni takich jak meble tapicerowane czy wnętrze samochodu. Możesz również wybrać odkurzacz bezprzewodowy z funkcją mycia. Takie modele są przystosowane do pracy z nasadką mopującą na mokro, dzięki czemu Twój odkurzacz nie tylko oczyści podłogę z kurzu i innych zanieczyszczeń, ale także ją umyje! Dodatkowo odkurzacz może być wyposażony w schowek na dodatkowe szczotki, może mieć składaną rączkę ułatwiającą przechowywanie, a także posiadać szczotki z podświetleniem LED, które znacznie ułatwią sprzątanie ciemnych zakamarków, dzięki czemu nawet najmniejsza drobina kurzu nie zostanie przez Ciebie pominięta. Dodatkową funkcjonalnością odkurzacza może być regulacja siły ssania, którą możesz optymalnie dostosować do czyszczonej w danym momencie powierzchni.

Odkurzacz bezprzewodowy lub przewodowy – wady i zalety rozwiązań

To co wyróżnia odkurzacze pionowe bezprzewodowe to przede wszystkim możliwość wygodnego korzystania z tych urządzeń w dosłownie każdym miejscu. Dzięki temu, że odkurzacz bezprzewodowy czerpie energię z wbudowanego akumulatora, nie musisz martwić się o brak czy też utrudniony dostęp do gniazdka elektrycznego. Bez problemu możesz więc posprzątać nim samochód lub inne miejsca, w którym nie ma dostępu do prądu. Brak kabla działa również na jego korzyść, ponieważ nie ogranicza on zasięgu działania odkurzacza i nie przeszkadza plątając się pod nogami podczas sprzątania. Brzmi dobrze, więc czy odkurzacze pionowe bezprzewodowe mają jakiekolwiek wady? Niestety w zamian za nieograniczoną mobilność bezprzewodowego odkurzacza należy pogodzić się z jego ograniczonym czasem pracy. Jeśli taki odkurzacz rozładuje się w trakcie korzystania z niego, konieczne będzie przerwanie sprzątania i ponowne naładowanie akumulatora, co trwa zazwyczaj kilka godzin.

W przeciwieństwie do odkurzaczy bezprzewodowych, odkurzacze przewodowe mogą mieć większą moc, a co za tym idzie będą bardziej efektywnie wykonywać swoje zadanie. Odkurzacze przewodowe dają nam możliwość nieograniczonego czasu sprzątania dzięki temu, że mają stały dostęp do energii.
Z kolei z tym związane są ich wady – kabel, który podłączamy do sieci plącze się pod nogami i ogranicza mobilność, a chcąc skorzystać z takiego odkurzacza jesteśmy uzależnieni od obecności i rozmieszczenia gniazdek elektrycznych w naszym domu.

Podsumowując – przed wyborem odpowiedniego odkurzacza na pewno należy wziąć pod uwagę powierzchnię jaką odkurzamy i czas jaki zajmuje nam ta czynność. Pionowy odkurzacz bezprzewodowy na pewno sprawdzi się w domach i mieszkaniach o małych powierzchniach lub jako urządzenie uzupełniające w przypadku kiedy sprzątanie oznacza dla Ciebie wielogodzinne porządki.

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy OB100 SWAN

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Kiedy już uda Ci się zdecydować jaki sposób zasilania odkurzacza będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni zwróć uwagę na kilka dodatkowych parametrów:

Moc odkurzacza

Im wyższa moc tym skuteczniejsze sprzątanie. Z reguły odkurzacze bezprzewodowe charakteryzują się mniejszą mocą niż odkurzacze przewodowe.

Czas pracy po pełnym naładowaniu

O ile odkurzacze przewodowe nie mają żadnego ograniczenia czasu działania, w przypadku odkurzacza bezprzewodowego zwróć uwagę czy podany przez producenta czas pracy po pełnym naładowaniu będzie dla Ciebie wystarczający, a także sprawdź ile trwa jego pełne ładowanie.

Poziom hałasu

Głośne odkurzacze nie są zbyt komfortowe w użytkowaniu. Nowoczesne odkurzacze pionowe pracują jednak znacznie ciszej niż starsze odkurzacze tradycyjne, a dzięki temu podczas sprzątania możesz cieszyć się swoją ulubioną muzyką lub oglądać telewizję.

Filtry

Dzięki filtrom w odkurzaczu, powietrze wydostające się z urządzenia jest wolne od zanieczyszczeń, dlatego filtry to kluczowy element każdego odkurzacza. Jeżeli zależy Ci na doskonałej filtracji wybierz urządzenie, które jest wyposażone w filtr HEPA, który jest szczególnie przyjazny alergikom.

Rozmiar pojemnika na zanieczyszczenia

Modele odkurzaczy różnią się od siebie wielkością pojemnika na śmieci. W przypadku dużego mieszkania warto wybrać model z większym pojemnikiem, aby uniknąć konieczności opróżniania go w trakcie długiego sprzątania.

Długość kabla

W przypadku odkurzacza przewodowego istotna jest długość kabla. Zbyt krótki kabel może znacznie ograniczyć Twoją mobilność podczas sprzątania.