Odkurzacz do samochodu, czyli jak utrzymać swój pojazd w czystości

Centra kosmetyki samochodowej wyrastają obecnie jak grzyby po deszczu! A co nam oferują? Odkurzają, czyszczą, polerują i nakładają specjalne powłoki na karoserię aut. Wszystko kompleksowo i profesjonalnie -  zdecydowanie warto jest korzystać! Jednak nawet najwspanialszy zakład kosmetyki pojazdów nie sprawi, że nasz ukochany samochód będzie zachwycał czystością przez cały czas, jeśli sami nie postaramy się na co dzień przypilnować w nim porządku. Każdemu z nas zdarza się przecież przewozić coś, co może się rozsypać…Wtedy z nieocenioną pomocą przyjdzie odkurzacz samochodowy!

Nim się obejrzymy, za oknem pojawi się przyjemne wiosenne ciepło - a to chyba najbardziej motywuje miłośników motoryzacji do tego, aby odświeżyć samochód od wewnątrz i przygotować go do sezonu letniego J

Kiedy masz duży garaż samochodowy, zaopatrzenie się w profesjonalne sprzęty będzie dla Ciebie oczywistością! Ale co wtedy gdy mieszkasz w bloku, a mimo to zależy Ci na przeprowadzeniu rutynowego odkurzania wnętrza samochodu? Mamy pomysł i na to!

Dlaczego warto posiadać odkurzacz samochodowy?

Odkurzacz samochodowy to urządzenie potrzebne nie tylko właścicielom czterokołowych pojazdów. Uwielbiają go majsterkowicze, podróżnicy oraz zaradne panie domu! Największą zaletą tego typu sprzętu jest fakt, że działa bezprzewodowo czyli umożliwia wygodną pracę bez kabla zasilającego. Nasz odkurzacz jest mały, poręczny i ma naprawdę porządną moc ssania. Z powodzeniem można korzystać z niego również w przestrzeni domowej czy na tarasie. Wystarczy złączyć go z większą częścią obudowy oraz końcówką posiadającą wymienny wałek, a odkurzacz bez problemu zapanuje nad podłogą w domu. Poradzi sobie z wykładzinami, a także dywanami o krótkim włosiu. Takie możliwości daje bezprzewodowy odkurzacz pionowy OB100 SWAN. Na dobre można pożegnać się z problematycznym dostępem do gniazdka, czy zbyt krótkim kablem. Po wyeliminowaniu tych dwóch najczęstszych utrudnień można śmiało przyznać, że odkurzanie w takim trybie staje się przyjemnością. Czy rozpoczną się zatem walki o to kto pierwszy będzie używał bezprzewodowego odkurzacza przy sobotnich porządkach?

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy OB100 SWAN
Bezprzewodowy odkurzacz pionowy OB100 SWAN

Jaki odkurzacz do samochodu wybrać? – rodzaje

Wśród powszechnie dostępnych odkurzaczy dedykowanych do pielęgnacji przestrzeni samochodowej można wyszczególnić 3 rodzaje urządzeń różniących się od siebie między innymi sposobem zasilania. Klasyczny odkurzacz zasilany prądem z gniazdka – obecny w każdym domu, posiada bardzo zróżnicowaną moc ssania, zwykle bardziej dostosowany jest do użytku domowego niż do sprzątania wnętrza samochodu. Oczywiście można próbować wykorzystać go do odkurzania tapicerki jednak spore gabaryty z pewnością utrudnią dotarcie do maleńkich szczelin siedzeń samochodowych. Odkurzacz samochodowy zasilany na prąd dostępny w gnieździe zapalniczki samochodowej – w przypadku tego rozwiązania, jest o wiele łatwiej gdyż, te urządzenia, gabaryty i wagę mają już przystosowaną do sprzątania wewnątrz auta. Kabel ma jednak swoją ograniczoną długość i rzadko podczas odkurzania wystarcza go, aby sięgnąć do końca bagażnika. Ostatni rodzaj odkurzaczy dotyczy tych używanych zarówno przez specjalistów kosmetyki samochodowej jak i przez osoby, które lubią być przygotowane na każdą ewentualność – mowa o odkurzaczu samochodowym na akumulator. Poręczny, odkurzacz z możliwością ładowania akumulatorów może służyć jako podstawowe wyposażenie garażu samochodowego, ale także jako niezbędny sprzęt w trakcie podróży kamperem czy na polu namiotowym. Bez denerwującego kabla i paniki, że nie znajdziemy gniazda zasilania – wystarczy zadbać o naładowanie akumulatorów przed wyjazdem i wówczas możemy dbać o czystość pojazdu nawet w trakcie wyjazdu! Manewrowanie bez ograniczeń, bardzo ułatwia dotarcie nawet bezpośrednio pod trudno dostępną przestrzeń pod fotelami i dywanikami.

Na co zwrócić uwagę wybierając dobry odkurzacz samochodowy?

Podejmując się wyboru odkurzacza do samochodu zaleca się przeanalizować obecność różnych dostępnych funkcjonalności. Podstawowym elementem jest moc akumulatora oraz jego czas pracy. Urządzenie posiadające moc 110W z całą pewnością poradzi sobie nawet przez 30 minut intensywnej pracy. Odkurzacz z obecną możliwością regulacji mocy pozwoli na pracę również z oszczędnością energii, gdyż nie zawsze pełna moc urządzenia będzie potrzebna. Sprzątając samochód wiele z elementów wymaga od nas otwierania, przesuwania czy przenoszenia poszczególnych części wyposażenia, a to wręcz doskonały moment na podładowanie sprzętu do dalszej pracy. Ciasne szczeliny i zakamarki deski rozdzielczej zostaną doskonale odkurzone za sprawą wąskiej nakładki zatem należy zwrócić uwagę, aby dobry odkurzacz samochodowy ją posiadał. Kwestią często pomijaną przy zakupie, jest wytrzymałość obudowy. To naturalne, że w trakcie sprzątania podjeżdżamy sprzętem do oporu zatem mocna, plastikowa obudowa to podstawa. Do wciągnięcia dwóch okruszków nie warto uruchamiać odkurzacza, ale kiedy w bagażniku rozsypie się paczka mąki to nagle pojawia się spory kłopot. Zbiornik na nieczystości ma wtedy kluczowe znaczenie, jednak pamiętajmy, że w przypadku odkurzaczy samochodowych pojemniki te nie mogą być bardzo duże. Utrudniałoby to pracę, dlatego pojemność do 0,5l jest optymalna do zachowania komfortu pracy. Odkurzacz samochodowy powinien być bezworkowy gdyż w ten sposób dużo łatwiej zauważyć wciągnięte do wnętrza przedmioty, których nie chcemy się pozbywać. Niektóre modele (np.  OB100 SWAN) są wyposażone w niezbędny dla alergików filtr HEPA. Dla tych, którzy cenią sobie pracę w spokoju ważną kwestią będzie głośność pracy urządzenia. Przy mniej niż 80dB spokojnie możemy odkurzyć cały samochód i niemowlak śpiący niedaleko nie powinien się obudzić. Dobry odkurzacz samochodowy posiada wszystkie powyższe funkcje w jednym urządzeniu.