Nawilżacz powietrza - przyda się w domu i w klimatyzowanym biurze!

Aby w pomieszczeniach panowała odpowiednia wilgotność, można wieszać w nich pranie, mokre ręczniki czy też rozstawiać naczynia z wodą. Można również korzystać z tradycyjnych nawilżaczy, zawieszanych na kaloryferze czy ze zraszaczy do roślin. Jednak rozwiązaniem najwygodniejszym i najbardziej wydajnym wydaje się zakup elektrycznego nawilżacza do powietrza. Dlaczego? Przeczytajcie…

Nawilżacz powietrza – dlaczego warto go mieć?

Kaszel, chrypka czy ból gardła, a także kłopoty ze snem i koncentracją – to mogą być skutki przebywania w pomieszczeniach ze zbyt suchym powietrzem, co zdarza nam się szczególnie często w okresie jesienno - zimowym (z powodu włączonego ogrzewania) lub gdy pracujemy w klimatyzowanych biurach. Brak odpowiedniej wilgotności sprawia, że jesteśmy mniej odporni na infekcje, gdyż naturalna bariera ochronna, jaką stanowi śluzówka gardła i nosa, nie jest wystarczająco wilgotna, aby skutecznie zatrzymywać zanieczyszczenia, które próbują dostać się do oskrzeli i płuc. Z powodu zbyt suchego powietrza cierpią także nasze oczy oraz skóra. Na tego typu warunki wrażliwe są zwłaszcza dzieci, a w szczególności wszyscy mali alergicy. Dlatego o zakupie i regularnym używaniu nawilżacza powietrza, nie tylko w sezonie grzewczym, powinni pomyśleć wszyscy rodzice, mając na uwadze zdrowie i dobre samopoczucie swoich pociech.

Jak dobrze wybrać – czyli najważniejsze informacje o nawilżaczach powietrza

Podstawowym zadaniem nawilżaczy jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach, w których przebywamy. Stąd też jednym z najważniejszych parametrów, na który warto zwrócić uwagę, jest ich wydajność. Znaczenie ma także rozmiar pojemnika na wodę i maksymalny czas pracy oraz zastosowane filtry. Oprócz tego dobrze jest sprawdzić, czy dany model posiada regulację stopnia nawilżania (np. NU4 MISTY), możliwość programowania czasu pracy urządzenia (TIMER) oraz funkcje dodatkowe, m.in. pomiar wilgotności (np. NUC8 COLUMBIAVAC), jonizacja (np. NU5 FOGGY, NU6 HAZY), możliwość inhalacji czy aromatoterapii (np. NUV7 JEWEL).

  • Wydajność wiąże się z powierzchnią, jaką dane urządzenie jest w stanie nawilżyć (podawaną w m2) oraz z wydajnością parowania, czyli ilością pary, która zostanie wytworzona w danym czasie (wskazywaną w ml/h lub w litrach na dobę). Dlatego przed zakupem nawilżacza najlepiej sprawdzić wymiary pomieszczenia, w którym zamierzamy go umieścić i dobrać model o stosownych parametrach.
  • Odpowiednia wielkość pojemnika na wodę ma wpływ na częstotliwość jego uzupełniania i długość nieprzerwanego działania urządzenia.
  • Filtry, jakie mogą być zastosowane w poszczególnych nawilżaczach, chronią przed kurzem i innymi alergenami (filtry HEPA), ograniczają nieprzyjemne zapachy (filtr węglowy) lub zapobiegają osadzaniu się kamienia w urządzeniu (filtr ceramiczny – np. ).
  • Pomiar wilgotności powietrza to funkcja, którą posiadają nawilżacze wyposażone w higrometr. Wbudowany czujnik sprawia tu, że dane urządzenie włączy i wyłączy się w odpowiednim momencie - w zależności od ustawionych parametrów preferowanego poziomu wilgotności.
  • Opóźniony start (PRESET) pozwala na ustawienie czasu, po upływie którego nastąpi automatyczne uruchomienie nawilżacza.
  • Automatyczne wyłączenie zapewnia możliwość wskazania momentu, w jakim ma nastąpić samoczynne zakończenie pracy urządzenia.
  • Jonizacja jest szczególnie przydatna w pomieszczeniach z dużą ilością urządzeń elektronicznych i ma za zadanie oczyszczanie nawilżanego powietrza. Dzięki jonizacji cząsteczki kurzu opadają i nie unoszą się w powietrzu, którym oddychamy, co ma szczególne znaczenie dla astmatyków.
  • Inhalacja i aromatoterapia umożliwiają wykorzystanie nawilżaczy przy dolegliwościach związanych z układem oddechowym, a także przy zabiegach kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Wybierając nawilżacz powietrza, powinniśmy kierować się przede wszystkim parametrami technicznymi, funkcjonalnością i wygodą użytkowania. Istotne znaczenie ma również rozmiar danego modelu, gdyż trzeba pamiętać, iż nawilżacze należy ustawiać z zachowaniem odpowiedniej odległości od ścian, silnych źródeł ciepła czy materiałów nieodpornych na zwilgocenie. Dodatkowo - ponieważ urządzenia te na długi czas jesieni i zimy, a często nawet i całorocznie, mogą stać się stałym elementem wyposażenia naszych wnętrz, warto pomyśleć także o ich wyglądzie, stawiając na funkcję dekoracyjną (np. NU4 MISTY, NU5 FOGGY), czy też na rozwiązania nowoczesne (np. NU6 HAZY) lub wręcz nowatorskie – dla miłośników oryginalnego i niebanalnego designu (np. NUC8 COLUMBIAVAC, NUV7 JEWEL).

Nawilżacz ultradźwiękowy NU5 foggy

Nawilżanie parowe czy z pomocą ultradźwięków?

Wśród elektrycznych nawilżaczy powietrza najczęściej spotykanymi modelami są nawilżacze parowe i ultradźwiękowe (np. NUC8 COLUMBIAVAC, NU6 HAZY). Różni je zasadniczo sposób działania oraz kwestie związane z wydajnością i zużyciem energii. Pierwsze z nich wykorzystują w swoim działaniu podgrzewaną wodę, która paruje i jest uwalniania do powietrza w postaci mgiełki. Ciepła para podnosi nieco temperaturę w pomieszczeniu, w jakim jest rozpylana, ale równocześnie wpływa na skuteczniejszą eliminację zanieczyszczeń i drobnoustrojów, które mogą działać drażniąco. Drugi rodzaj nawilżaczy działa natomiast w oparciu ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody zgromadzonej w zbiorniku urządzania, wskutek czego wytwarzana jest mgiełka, zapewniająca pożądaną wilgotność bez automatycznego wpływu na wzrost temperatury otoczenia. Nawilżacze powietrza tego rodzaju pracują stosunkowo cicho i są energooszczędne. Niektóre modele posiadają również wbudowane czujniki, które wskazują poziom wilgotności otoczenia i pozwalają na jej kontrolowanie.

Sprawdź koniecznie: Nawilżacz powietrza NU6 Hazy

Nawilżacze parowe są urządzeniami o dużej wydajności, ale zużywają zwykle nieco więcej energii niż ich ultradźwiękowe odpowiedniki. Wybór pomiędzy oboma modelami nawilżaczy to także kwestia ceny, gdyż te ultradźwiękowe - jako urządzenia bardziej zaawansowane technologicznie - są z reguły nieco droższe. 

Sposób na upał i klimatyzację w domu lub biurze…

Nawilżacze powietrza sprawdzą się doskonale nie tylko w sezonie zimowo-jesiennym, ale również latem – podczas suchych i upalnych dni oraz gorących nocy, które mogą utrudniać zdrowy i regenerujący sen. Ożywcza mgiełka, rozpylana w sypialni w czasie letnich upałów, ograniczy unoszenie się kurzu, ułatwi oddychanie i zapewni większy komfort nocnego wypoczynku.

O nawilżaczach powietrza warto również pomyśleć, gdy używamy w domu klimatyzacji lub pracujemy w klimatyzowanych biurach. Dzięki nim nasza cera, gardło czy oczy nie będą narażone na długotrwały kontakt ze zbyt suchym powietrzem, a przez to zachowamy zdrowy i świeży wygląd oraz lepsze samopoczucie.