Mini piekarnik elektryczny – jaki wybrać? Kiedy warto wybrać mały wolnostojący piekarnik?

Czy przenośny piekarnik elektryczny jest potrzebny w każdym domu? Czy za jego pomocą można przygotować wszystkie potrawy, które zwykle wypiekane są w klasycznych urządzeniach? Czy  inwestycja w piekarnik elektryczny to dobrze wydane pieniądze czy kompletna fanaberia? Dzisiaj odpowiemy na te i wiele innych pytań dotyczących przenośnych piekarników.

Historia piekarnika elektrycznego

Jeszcze do niedawna tradycyjne piekarniki występowały najczęściej jako dolne, integralne części kuchenek gazowych. W przeszłości one same także działały na gaz. Kto jeszcze pamięta niebieskie płomienie buchające z dolnej części takiego piekarnika ? Oczywiście takie rozwiązanie miało sporo minusów, z czego największym było bezpieczeństwo – a konkretnie jego brak. W trosce o swoich klientów, producenci sprzętów AGD zamieniali systematycznie w swoich produktach piekarniki gazowe, na elektryczne. W dalszym ciągu jednak w większości modeli w jednej kolumnie na samym dole znajdował się piekarnik, w górnej kuchenka. Właściwe dopiero pojawienie się na rynku płyt ceramicznych i indukcyjnych zatrzymało ten trend. Od tego czasu, w sklepach kupuje się osobno piekarnik (często do zabudowy), osobno kuchenkę. Na marginesie możemy dodać, że lata przyzwyczajeń robią swoje i w olbrzymim odsetku polskich domów pomimo kompletnego rozdzielania tych dwóch urządzeń, sami ustawiamy je w tak dobrze nam znaną kolumnę J

Czym różni się mini piekarnik elektryczny od tradycyjnego piekarnika?

Tradycyjny piekarnik to olbrzymi sprzęt AGD, który raz kupiony, zwykle nie zmienia lub niezwykle rzadko zmienia swoje miejsce. Jest jak lodówka czy pralka raz ustawiony nie migruje z nami do znajomych czy na działkę. I tu widzimy już pierwszą i najważniejszą różnicę. Przenośny piekarnik elektryczny możesz zabrać ze sobą kiedy chcesz. Musisz jednak wiedzieć jedną rzecz – często możesz spotkać się z opisem „mały piekarnik”… cóż, może być to odrobinę mylące. Owszem, piekarniki elektryczne w porównaniu do tych klasycznych są zdecydowanie mniejsze, jednak w dalszym ciągu nie osiągają wymiarów tostera. I dobrze! Bo przecież chodzi o to, aby móc przyrządzać w nich wszystko to co w ich „nieruchomych” wersjach!

 

Piekarnik elektryczny PR500 ONEV

Piekarnik elektryczny PR500 ONEV

Jakie funkcje powinien posiadać dobry piekarnik wolnostojący?

Odpowiedź jest prosta. Dobry piekarnik elektryczny wolnostojący powinien posiadać wszystkie, bądź wyraźną większość funkcji, których poszukujemy w jego klasycznych wersjach. Kratka do grillowania i płyta do pieczenia? To za mało! Naprawdę dobre modele posiadają nawet… rożen! Nie wierzysz? Sprawdź nasze piekarniki wolnostojącePR500 ONEV i PR300 RAST. Co jeszcze warto sprawdzić przed zakupem? Jeśli zależy Ci na wygodnym i bezpiecznym korzystaniu z piekarnika upewnij się, ze posiada on:

  • spory zakres regulacji temperatury
  • odpowiednią dla Ciebie pojemność
  • minutnik
  • termoobieg
  • dwie grzałki – na górze i dole komory
  • lampkę kontrolną informującą o nagrzaniu urządzenia

Warto upewnić się także czy drzwiczki piekarnika na prąd są wykonane z bezpiecznego, izolującego materiału.

Piekarnik elektryczny PR300 RAST

Piekarnik elektryczny PR300 RAST

Kiedy zakup małego piekarnika elektrycznego jest najlepszym wyborem?

Zakup piekarnika wolnostojącego warto rozważyć w kilku sytuacjach:

  • podczas „wczasów pod gruszą” – w domku wczasowym lub działkowym lubimy mieć wszystko pod ręką. Kurczak z rożna, świeże bułeczki o poranku i placek z wiśniami w południe? Czego tylko sobie zażyczysz!
  • w przypadku małej kuchni – nie masz miejsca na klasyczny duży piekarnik? To żaden problem! Piekarnik przenośny jest wręcz stworzony do takich sytuacji!
  • czeka Cię olbrzymia impreza i musisz przygotować naprawdę sporo pieczonych potraw? Twój klasyczny piekarnik pracuje praktycznie od rana do wieczora, a i tak ledwo dajesz radę ze wszystkim? Piekarnik elektryczny przenośny tylko czeka na swój moment! Zaproś go do domu, a raz, dwa pozbędziesz się problemu :)!

Zastanawiasz się gdzie znaleźć najlepszy przenośny piekarnik elektryczny? Zajrzyj do nas i wybierz ten, który najbardziej odpowiada Twoim potrzebom.