Latte, cappuccino, espresso – jak przygotować swoją ulubioną kawę?

Mijają już czasy kiedy prosząc o kawę mieliśmy do wyboru jedynie kawę rozpuszczalną i fusy zalane wodą. I bardzo dobrze! Każdy smakosz tego szlachetnego napoju na takie propozycje skrzywi się jednie z niesmakiem! Trudno bowiem uzyskać w taki sposób choć część niepowtarzalnego aromatu, który oferują nam dobrze wypalone ziarna. Na szczęście obecnie do dyspozycji mamy mnogość sposobów parzenia, umożliwiających odnalezienie w bogactwie smaków, tego, który jest najwłaściwszy dla nas :)!

Jak przygotować dobrą kawę, czyli które urządzenia są niezbędne w Twojej kuchni.

Interesują Cię sposoby przygotowania kawy? Zacznijmy od sposób parzenia. Mamy do dyspozycji kilka wariantów :

 • EKSPRES PRZELEWOWY – to jedna z najbardziej popularnych metod, nie wymagająca większego przygotowania z naszej strony. Przygotowanie w nim kawy polega na zalania umieszczonych na specjalnym filtrze zmielonych ziaren. Podczas przepływania wody, oddają one swój aromat. Ta metoda pozwala na zaparzenie większej ilości naparu w krótkim czasie – na przykładzie KA500 caffe aromax będzie to aż 10 filiżanek.
 • KAWIARKA – Kawiarki to mniejsza, niejako bardziej osobista alternatywa dla ekspresu ciśnieniowego. Działa na dość prostej zasadzie opierającej się na wymianie stanu skupienia wody – a konkretnie na skraplaniu. Do dolnej części kawiarki wlewamy wodę, która w procesie podgrzewania zaczyna parować i przedostawać przez umieszczone wyżej sito, skraplając się w górnej części urządzenia. KA40 AROMATICAto przykład poręcznej kawiarki, dzięki której można delektować się łatwo i szybko swoim ulubionym naparem.
 • METODY ALTERNATYWNE – Obecnie dość dużą popularność zyskały tzw. metody alternatywne parzenia. Możemy podzielić je na dwie grupy:
 • metody grawitacyjne – działają na zasadzie przelewowej – woda przedostaje się przez ziarna, nadające gotowemu napojowi odpowiednie cechy. Urządzenia, które wykorzystuje się najczęściej w tych metodach to m.in. Chemex, Phin, drippery,
 • metody immersyjne – ziarna kawy są w tym przypadku infuzowane w wodzie, a następnie zwykle gotowy napar jest oddzielany mechanicznie od fusów. W tym przypadku wykorzystujemy najczęściej: French Press, Clever, Aeropress, syfon.
 • PARZENIE PO TURECKU – tutaj zwykle dochodzi do nieprozumienia. Przez lata bowiem utarło się przekonanie, że kawa po turecku… to zwykła „zalewajka” czy też „kawa plujka” jak zwykło się nazywać kawę z fusami. To niewybaczalne nadużycie! Każdy fan kawy po turecku wie, że proces jej przygotowanie jest niezwykle skomplikowany, ale wart tego całego zachodu! Jak wygląda w praktyce? Drobno zmielone ziarna kawy miesza się w tygielku z cukrem i zalewa zimną wodą. Dopiero po pewnym czasie tygielek wielokrotnie podgrzewa się i ochładza, aby wydobyć jak najwięcej aromatu z mieszanki! Skomplikowane? Owszem! Ale podobno niepowtarzalny smak wynagradza cały wysiłek!

Ekspres przelewowy z młynkiem KA500 CAFE AROMAX

Ekspres przelewowy z młynkiem KA500 CAFE AROMAX

Rodzaje kaw i ich przygotowanie – latte, espresso, cappuccino i inne.

Poznajmy teraz rodzaje kaw i ich przygotowanie. Każdy z nas ma swoją ulubioną. Czasami nie wiemy nawet, że wykonywany przez nas codziennie napar ma swoją utartą nazwę :)!

Sprawdź czy na naszej liście znajduje się Twoja ulubiona kawa!

 • Espresso – to niezwykle mały i bardzo esencjonalny napar. Jest niezwykle intensywny w smaku i bardzo mocny. Najpopularniejszy jest oczywiście we Włoszech. Niektóre osoby uważają, że to jedyna „kawa”, a wszystkie inne propozycje są jedynie płynnymi deserami J Espresso podaje się z małą ilością wody niegazowanej, która ma oczyścić kubki smakowe i przygotować je na pełne bogactwo aromatu.
 • Ristretto – przygotowuje się ją podobnie jak espresso, jednak z użyciem dwukrotnie większej ilości wody.
 • Americano – to dobrze nam znana czarna kawa z dużą ilością wody. Przyrządza się ją na bazie jednej dawki kawy (dokładnie jak w przypadku klasycznego espresso). Jej smak nie jest tak bardzo intensywny jak w przypadku klasycznego ristretto.
 • Cappuccino – to espresso z niewielką ilością mleka oraz dużą ilością kremowej piany. We Włoszech taktowana jest jako deser lub napój do śniadania.
 • Latte – ulubiona kawa do powolnego sączenia w kawiarniach, przy okazji spotkań towarzyskich! Przygotowanie kawy wymaga dodania dużo większej ilości mleka niż w cappuccino, a sama pianka występuje jedynie w niewielkiej ilości na samym szczycie. Latte często można spotykać podawaną w wysokich, przezroczystych szklankach tak, aby widoczne było jej potrójne, cieszące oko, rozwarstwienie.
 • Macchiato – choć brzmi egzotycznie, to jedynie espresso z niewielką ilością pianki mlecznej. Wyraz „macchiato” w wolnym tłumaczeniu oznacza plamkę, w którą układa się pianka.
 • Mocca – to niejako jeden z wariantów caffe latte. Składa się z kawy espresso, gorącego mleka, puszystej pianki oraz… czekolady :)
 • Caffe au Lait – to kawa z dużą ilością mleka :)
 • Kawa po wiedeńsku – mocny napar z kostkami czekolady, bitą śmietaną i posypką (cynamon, wanilia lub czekolada)
 • Kawa po irlandzku – to mocny napar kawowy rozpuszczony z brązowym cukrem, z dodatkiem irlandzkiej whiskey oraz bitej śmietany.

Kawiarka KA40 AROMATICA ELDOM

Kawiarka KA40 AROMATICA ELDOM

Jak przygotować swoja ulubioną kawę w domu?

Wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt! Urządzenia do zaparzania wymieniliśmy już w pierwszej części artykułu. Teraz czas na równie ważnych pomocników:

 • Młynek do kawy- młynki do kawy gwarantują nam świeżość aromatu każdego dnia. Już dość zleżałych zmielonych mieszanek, kupowanych w sklepach. Czas na pełne bogactwo smaku wyłonione z dopiero co rozkruszonych ziaren!
 • Spieniacz do mleka – niezwykle pomocny podczas wykonywania puszystych, białych kaw. Cappuccino, latte czy au lait nie zaistnieją bez niego! Szybkie i niezawodne spieniacze do mleka znajdziesz zawsze w naszej ofercie!

Kawa mrożona – jak przygotować napój w wersji na zimno

Zastanawiasz się jak przygotować dobrą kawę mrożoną? Jest kilka sposobów jej wykonania. Zaczynając od najprostszych – zakładających jedynie zmrożenie klasycznej kawy americano kostkami lodu lub gałką lodów waniliowych, na prawdziwych kawowych deserach kończąc. My dzisiaj proponujemy najbardziej popularny przepis na kawę mrożoną, który możesz potraktować jako bazę, urozmaicając go ulubionymi smakowymi syropami i dodatkami.

Spieniacz do mleka biały SI500 MEKO

 

Kawa mrożona przepis (dla 4 osób):

Składniki:

4 porcje zaparzonej kawy

1 szklanka wody

2 szklanki zimnego mleka

1 szklankę mleka skondensowanego

Kostki lodu

Przygotowanie:

Świeżo zaparzoną kawę wymieszaj z mlekiem, mlekiem skondensowanym i wodą. Dodaj kostki lodu. Możesz wymieszać wszystko w blenderze – uzyskasz wtedy kremową, aksamitną konsystencję.

Chcesz wiedzieć więcej – sprawdź nasz wcześniejszy wpis: Przewodnik po świecie kawy – rodzaje i sposoby parzenia kaw