Kuchenka indukcyjna – czym różni się od płyty ceramicznej?

Przenośne kuchenki to sprzęty, które potrafią niesamowicie ułatwić pobyt na wakacjach pod namiotem, w domku letniskowym lub w przyczepie kempingowej. Sprawdzą się tak naprawdę dosłownie wszędzie, szczególnie w miejscach, gdzie chcielibyśmy mieć możliwość przygotowania posiłku, a nie mamy dostępu do kuchni. Są lekkie, zajmują  niewiele miejsca, a przy tym są wyjątkowo funkcjonalne. Dzisiaj przyjrzymy się kuchenkom indukcyjnym i podpowiemy, czy warto zainwestować w to nowoczesne rozwiązanie.

Jak działa płyta indukcyjna i czym różni się od działania płyty ceramicznej?

Zastanawialiście się kiedykolwiek jak działa płyta indukcyjna? Otóż proces ten jest ściśle związany z konstrukcją tego urządzenia. Tuż pod powierzchnią grzejną kuchenki indukcyjnej znajdują się tak zwane cewki elektromagnetyczne. Są to spiralne zwoje miedzianych drutów, przez które przepływa zmienny prąd elektryczny. Cewki elektromagnetyczne generują szybkozmienne pole elektromagnetyczne, reagujące z dnem naczyń przeznaczonych do gotowania na płycie indukcyjnej dzięki temu, że są wykonane ze specjalnego materiału o specyficznych właściwościach. Skutkuje to powstaniem prądów wirowych, a w rezultacie rozgrzaniem dna naczynia. Płyta natomiast miejscowo nagrzewa się wtórnie od rozgrzanego dna garnka. Inaczej sprawa ma się w przypadku płyt ceramicznych posiadających wbudowane tradycyjne grzałki, które przekazują energię do naczyń. Wiąże się to z nagrzewaniem całej powierzchni płyty i dłuższym stygnięciem, co zwiększa ryzyko poparzenia się poprzez przypadkowe dotknięcie płyty.

Przenośna płyta indukcyjna na co zwrócić uwagę?

Na rynku można znaleźć różne rodzaje przenośnych płyt indukcyjnych. Jeśli nie jesteś pewien jaką płytę indukcyjną wybrać, przede wszystkim zastanów się jaki rozmiar płyty spełni Twoje oczekiwania. Jeżeli potrzebujesz kuchenki na wypad w licznym gronie, przemyśl zakup kuchenki z dwoma polami grzewczymi. W przeciwnym wypadku w zupełności wystarczająca będzie kuchenka z jednym polem grzewczym. My polecamy nowoczesną i niezwykle funkcjonalną kuchenkę indukcyjną wykonaną z wysokiej jakości szkła krystalicznego, którą znajdziesz w naszym sklepie. Model ten posiada dużą powierzchnię pola grzewczego o średnicy  12-18 cm, czytelny wyświetlacz oraz wygodne pokrętło do ustawiania wybranych funkcji. Do dyspozycji są też 3 programy gotowania oraz 8 poziomów mocy i 8 poziomów temperatury. Wszystkie ustawienia są potwierdzane sygnałem dźwiękowym, a pracę urządzenia można przerwać w dowolnym momencie, korzystając z odpowiedniego przycisku.

Kuchenka indukcyjna PI100 HIIT ELDOM

Kuchenka indukcyjna PI100 HIIT ELDOM

Jakie zalety i wady posiada kuchenka indukcyjna?

Zalety płyt indukcyjnych

- Bezpieczeństwo

W porównaniu np. z kuchenkami gazowymi, płyty indukcyjne gwarantują znacznie większe bezpieczeństwo – płyta nie produkuje ciepła tam gdzie nie stoi na niej garnek, dzięki czemu możemy uniknąć poparzenia się poprzez  przypadkowe dotknięcie płyty w obrębie, gdzie nie postawiliśmy naczynia. Płyta indukcyjna daje nam również możliwość zabezpieczenia jej przed przypadkowym włączeniem np. przez dziecko.

- Oszczędność energii

W porównaniu z innymi płytami grzewczymi płyta indukcyjna to znaczna oszczędność energii.

- Krótszy czas gotowania

Czas gotowania na płycie indukcyjnej może być nawet o 30% krótszy w porównaniu do innych płyt grzewczych.

- Łatwe utrzymanie czystości

Idealnie gładka powierzchnia płyty bez żadnych zakamarków, które występują na przykład w przypadku płyt gazowych, znacznie ułatwia utrzymanie jej w czystości. Nawet jeżeli na płytę przez przypadek coś się wyleje lub podczas gotowania posiłku trafią na nią kawałki jedzenia, nie przypalą się i nie przywrą do płyty, co pozwoli nam na ich szybkie i bezproblemowe usunięcie.

Wady płyt indukcyjnych

Płyty indukcyjne posiadają niewiele wad, a główna z nich dotyczy kosztów jakie musimy ponieść na ich zakup. Oczywiście koszty te są ściśle uzależnione od producenta, a także modelu sprzętu jaki wybierzemy. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się na zakup kuchenki indukcyjnej musimy pamiętać o zakupie garnków ze specjalnego materiału, które są przeznaczone do gotowania na kuchence indukcyjnej. Na płytę indukcyjną nie powinny decydować się osoby posiadające rozrusznik serca, gdyż pole magnetyczne, które wytwarza taka płyta może zakłócić działanie rozrusznika.

Kuchenka indukcyjna PI100 HIIT ELDOM

Jakie garnki mogą być używane z płytą indukcyjną?

Gotowanie na płycie indukcyjnej wymaga zakupu specjalnych garnków, które są do tego przeznaczone. Takie garnki wykonane są ze specyficznego materiału, a dokładnie metalu ferromagnetycznego, czyli takiego, który przyciąga magnes. A jak oznaczone są garnki do indukcji? Na opakowaniu należy wypatrywać symbolu w kształcie pętelek, które symbolizują wspomnianą wcześniej cewkę indukcyjną. Symbol ten umieszczany jest również na dnie naczyń przeznaczonych do gotowania na indukcji.

Jak dobrać moc płyty indukcyjnej?

Moc płyty indukcyjnej zależy od jej wielkości i w przypadku przenośnych kuchenek mieści się w przedziale 750W – 2500 W. Oczywiście im wyższa moc płyty, tym szybciej przyrządzisz na niej swój posiłek. Dlatego też, jeżeli zależy Ci na jak najkrótszym czasie gotowania – zdecyduj się na kuchenkę o możliwie jak najwyższej mocy.