Klimator przenośny do domu – jaki wybrać?

Wielkimi krokami wchodzimy w okres wysokich temperatur! Lato, wakacje, upały… czy jest ktoś kogo mogłoby to nie ucieszyć? Cóż, chyba każdy kto zamiast wylegiwać się na plaży lub nad jeziorem, podczas 30°C musi pozostać w domu lub w biurze. Brak koncentracji, opuchnięte stopy i dłonie, krople potu spływające po czole i plecach… W takich warunkach trudno nie tylko o skupienie nad nowym projektem, ale nawet o zmuszenie się do najprostszych codziennych czynności. Upały w mieście nie należą do największych przyjemności i wie o tym każdy kto choć raz próbował sumiennie przepracować taki, zbyt gorący dzień. Jak sobie pomóc? Oczywiście dbając o komfort termiczny w pomieszczeniach, w których przebywamy! W jaki sposób? Rozwiązań jest naprawdę sporo: wentylatory, cyrkulatory, klimatyzatory, a także klimatory. I to właśnie tymi ostatnimi zajmiemy się dzisiaj.

Jak działa klimator przenośny?

Zastanawiasz się jak działa klimator przenośny? Zasada działania tego urządzenia jest bardzo ciekawa! Polega na pochłanianiu gorącego powietrza z otoczenia, które jest następnie przetłaczane za pomocą wentylatora przez wkłady nieustannie nawilżane wodą. Po takim schłodzeniu zostaje emitowane na zewnątrz. Zatem czy klimator chłodzi? Czy możemy tak opisać jego działanie? Przypatrzmy się temu procesowi jeszcze raz, po kolei.

Podstawowymi częściami kilmatora są:

 • Pompka
 • Zbiornik na wodę
 • Wentylator
 • Filtr

Teraz omówmy poszczególne fazy działania klimatora:

 • START I POBIERANIE WODY – pompka zaczyna pobieranie wody ze zbiornika, a następnie wtłacza ją do filtra, który przyjmuje jej temperaturę (cały czas jest mokry i chłodny).
 • CHŁODZENIE WEWNĄTRZ – zasysane z pomieszczenia powietrze przepływa przez filtr, w wyniku czego ulega schłodzeniu.
 • CHŁODZENIE NA ZEWNĄTRZ – za pomocą wentylatora chłodne powietrze jest wydmuchiwane na zewnątrz.

Jak najbardziej możemy powiedzieć zatem, że klimatory chłodzą powietrze!

Klimator przenośny KC500 COLUMBIAVAC

Klimator przenośny KC500 COLUMBIAVAC

Klimator, a klimatyzator – czym się różnią?

Choć nazwy tych dwóch urządzeń są tak podobne, że bardzo często dochodzi do pomyłek i korzysta się z nich wręcz zamiennie, warto wiedzieć, że w praktyce jest między nimi bardzo wiele różnic, takich jak:

ŹRÓDŁO CHŁODZENIA – klimatyzator do chłodzenia wykorzystuje gaz klimator natomiast chłodzi dzięki odparowywanej wodzie.

WILGOTNOŚĆ POWIETZRA – klimator podnosi wilgotność powietrza i może być używany jako nawilżacz, klimatyzator natomiast stanowczo ją obniża.

RODZAJ POMIESZCZENIA – w pomieszczeniach otwartych ma szansę sprawdzić się klimator, a klimatyzator zaś doskonale zajmie się kontrolą temperatury w zamkniętych przestrzeniach.

MOŻLIWOŚĆ REGULACJI TEMPERATURY – w klimatyzatorze mamy do dyspozycji skalę chłodzenia, natomiast klimator sam dostosowuje temperaturę otoczenia.

Klimatyzer i klimator – czym się różnią?

Tutaj odpowiedź jest bardzo zwięzła i rzeczowa – obydwie nazwy określają ten sam typ urządzenia, które schładza pomieszczenie używając do tego wody, wkładów chodzących lub lodu i mogą być używane zamiennie :)

Czy warto kupić klimator?

Jeśli wpiszemy takie zapytanie w wyszukiwarkę internetową możemy odnaleźć różne opinie. Jeśli poznamy dobrze temat, okaże się, że negatywne wpisy wynikają głównie z nieprawidłowego wykorzystywania tego urządzenia. Większość głosów zdecydowanie poleca zakup kilmatora. Urządzenie jest nie tylko wydajne, ale także dużo zdrowsze niż inne systemy klimatyzacyjne. Za jego wyborem przemawia także stosunkowo niska cena.

Klimator przenośny KC500 COLUMBIAVAC

Jakie są zalety klimatora?

Jak już wspomnieliśmy klimatory polecane są jako zdrowsza i tańsza alternatywa dla skomplikowanych systemów chłodzących. Są proste w obsłudze, wygodne i wydajne. Przynoszą ukojenie podczas fali upałów, podczas których cierpimy przez opuchnięte stopy i dłonie, z trudem koncentrując się na najprostszych czynnościach. Jakie jeszcze zalety posiada klimator?

 • Jest przyjazny środowisku – to urządzenie jako źródło chłodzenia wykorzystuje czystą wodę. Nie ma zatem mowy o konieczności utylizacji niebezpiecznych dla środowiska substancji.
 • Jest wyjątkowo ciche.
 • Jest urządzeniem typu 3w1 – schładza, wentyluje i nawilża pomieszczenia!
 • Klimator przenośny posiada obrotowe kółka, które uławiają jego przemieszczenie i przechowywanie, kiedy nie jest używany.
 • Świetnie sprawdza się u osób ze skłonnością do alergii lub tych cierpiących na przesuszenia śluzówek.

Klimator przenośny KC500 COLUMBIAVAC

Klimator przenośny – jaki wybrać?

Choć wszystkie klimatory działają na podobnej zasadzie różnią się między sobą funkcjami dodatkowymi, w które wyposażył je producent. Choć nie są one konieczne do poprawnego działania urządzenia, czynią jego użytkowanie jeszcze bardziej komfortowym i przyjemnym. Warto sprawdzić, czy wybrany przez nas klimator posiada wymienione poniżej udogodnienia:

Panel sterowania z wygodnym wyświetlaczem – nie trzeba chyba zbyt wiele wyjaśniać. Intuicyjność i dobra komunikacja z nowym sprzętem w domu to przecież podstawa! Niezależnie od tego czy z klimatora korzystać będzie zaznajomiony z technologią fan gadżetów elektronicznych, czy starsza osoba, urządzenie powinno być przyjazne i proste w użytkowaniu.

Sterowanie urządzeniem za pomocą pilota – nie zawsze chcemy odrywać się od pracy i biec do urządzenia w celu zmiany jego parametrów. Podobnie jest kiedy odpoczywamy i za nic na świecie nie chcemy psuć sobie wymarzonego relaksu J Funkcja sterowania pilotem jest wtedy na wagę złota.

Wybór trybów pracy i funkcja oscylacji – choć w klimatorze nie ma możliwości wyboru temperatury, warto mieć wpływ na jego ustawienia i dopasować je do swoich indywidualnych potrzeb.

Żaluzje do sterowania nawiewem – umożliwią ukierunkowanie nawiewu w zależności od naszych potrzeb. Czasami chcemy poczuć lekki wiaterek na twarzy, innym zaś razem w zupełności wystarczy nam odpowiednia temperatura wokół.

Timer – funkcja, która umożliwi nam zaprogramowanie pracy urządzania na okres, który nam odpowiada. Szczególnie przydatna kiedy układamy się już do snu i nie chcemy aby nasz klimator pracował przez całą noc J

Kółeczka – są niezwykle istotne kiedy chcemy przenieść urządzenie do innego pomieszczenia. Klimatory są zwykle dość duże i kołeczka znacząco ułatwiają ich transport. Przydadzą się również wtedy kiedy chcemy schować i zabezpieczyć urządzenie po końcu sezonu.

Życzymy udanych zakupów!