Klasa energetyczna – co to jest i co należy o niej wiedzieć wybierając sprzęt AGD?

Jeszcze nie tak dawno temu krążyło przeświadczenie, że dobry sprzęt AGD powinien służyć niemalże przez całe życie. Trudno ukryć, że w czasie PRL większość sprzętów gospodarstwa domowego zdobyta raz musiała nam służyć co najmniej dwie dekady. Zdarzały się awarie jednak sprzęty w swojej konstrukcji były na tyle proste, że większość napraw była przeprowadzana samodzielnie przez domowników. Po 1989 roku można było odczuć powiew nowego w każdej możliwej dziedzinie. Nowe urządzenia pomagające przy pracach domowych szybciutko skradły serca polskich Pań domu. Nikt wtedy szczególnie nie przejmował się kwestiami energooszczędności. Dzisiaj wiemy, że energooszczędność to podstawa, a przynajmniej o tym w sklepach ze sprzętem AGD mówi się wiele. Oszczędzanie energii ściśle powiązane jest z oszczędzaniem pieniędzy, dobrze jest więc wiedzieć jak zadbać o to, aby miedzy tymi dwoma kryteriami wyboru urządzeń zachować równowagę.

Co to jest klasa energetyczna?

Rozglądając się za nowym sprzętem AGD do mieszkania lub domu bierzemy pod uwagę wiele różnych rzeczy. Rozpatrujemy funkcjonalność, a przede wszystkim czy dane urządzenie spełni nasze oczekiwania. Wiedząc, że funkcje nas zadowolą przyglądamy się parametrom technicznym, sprawdzając czy urządzenie ma odpowiednie wymiary, czy uda się je podłączyć oraz czy jego praca nie będzie zakłócać funkcjonowania w domu podczas działania urządzenia. Kiedy wszystko łącznie z designem odpowiada nam, pojawiają się dwa kluczowe pytania. Jedno dotyczące ceny urządzenia oraz tego ile będzie kosztowało nas jego użytkowanie. Kwestia ceny jest prosta. Albo posiadamy budżet albo nie. W kwestii kosztów utrzymania urządzenia powinniśmy zagłębić się w definicję czym jest klasa energetyczna. Klasa ta jest tak zwanym parametrem służącym do oznaczenia poziomu energooszczędności urządzenia. Pod uwagę brane jest zużycie energii elektrycznej urządzenia oraz zużycie wody (o ile urządzenie ją pobiera). W obliczaniu energochłonności producenci kierują się wytycznymi Unijnych Dyrektyw, które wyjaśniają do której z klas energetycznych przydzielić dany wynik. Wytycznym podlegają m.in. sprzęty AGD takie jak: klimatyzatory, lodówki turystyczne, pralki, zmywarki do naczyń, telewizory a także żarówki.

Odkurzacz OS3000B swing ELDOM

Jakie są rodzaje klasy energetycznej? I jak właściwie czytać etykietę energetyczną?

Przy urządzeniach gospodarstwa domowego od wielu lat można było zobaczyć specjalne etykiety z charakterystycznymi kolorowymi paskami. Klasa efektywności energetycznej od wielu lat oznaczana była literami kolejno od A do D, gdzie litera A występowała w kolorze zielonym, a litera D w kolorze intensywnej czerwieni. Litera B oznaczona została kolorem pomarańczowym, a litera C była ciemno pomarańczowa. Mimo iż od A do D kolejno są tylko 4 pozycje to szczególna (najlepsza energooszczędność) była dodatkowo oznaczana plusami, dlatego przy klasie A pojawiały się również A+++, a następnie o mniejszej energooszczędności A++ oraz A+. Dobrze wiedzieć czym jest klasa energetyczna i co oznacza, ponieważ dzięki tej wiedzy dokładnie poznajemy urządzenie, które chcemy kupić.

Na etykiecie energetycznej poza określonym stopniem energooszczędności można znaleźć również informację na temat tego ile wynosi roczne zużycie energii. Cenna informacja, dzięki której kupujący określając stopień częstotliwości użytkowania sprzętu może oszacować ile wyniosą średnie rachunki za energię. Etykieta zawiera także rysunek przedstawiający głośnik, który informuje o tym z jakim poziomem hałasu pracuje urządzenie. Najcichsze urządzenie otrzymuje klasyfikację A, a najgłośniejsze D, dodatkowo poziom hałasu podany jest w decybelach. Kolejnym parametrem znajdującym się na etykietach jest pojemność urządzenia wyrażona w litrach. Parametr ważny szczególnie w przypadku lodówek i pralek. Choć od jakiegoś czasu odkurzacze nie znajdują się już w grupie urządzeń, które wymagają wspomnianego wyżej etykietowania, przymierzając się do zakupu warto sprawdzić ich parametry kierując się podobnymi zasadami J Jak to zrobić?

Posłużmy się przykładem profesjonalnego odkurzacza OK200 COLUMBIAVAC, który posiada funkcję czyszczenia na sucho i na mokro aby sprawdzić parametry urządzenia należy zajrzeć do jego szczegółowej specyfikacji. Moc silnika tego urządzenia wynosi 1250W, a dodatkowo stosunkowo cicho pracuje. Głośność pracy dla niektórych domowników, może być o wiele cenniejsza niż np. ilość dostępnych w zestawie szczotek (mowa o młodych rodzicach śpiących pociech :)).

Bezprzewodowy odkurzacz pionowy OB100 SWAN

 

Jaka jest najlepsza klasa efektywności energetycznej?

To pytanie jest najczęściej zadawane specjalistom sprzedającym sprzęty AGD. Po przeskalowaniu klas w 2021 roku, urządzenia, które posiadają najlepszą energooszczędność plasują się na pozycjach C lub D (nowa skala energooszczędności działająca od marca 2021). Wybierając sprzęty z tej grupy nadal możemy odczuć różnice w postaci mniejszego zużycia energii na pracę maszyny. Zdeklasyfikowane sprzęty nie będą nagle pobierały więcej mocy, więc zastanawiając się jaka klasa energetyczna jest najlepsza możemy spokojnie sięgać po te, oznaczone niższą literą.

Nowa klasa energetyczna – co oznacza?

Od marca 2021, dzięki intensywnej pracy Unii Europejskiej nad obszarem energooszczędności powstała nowa klasa energetyczna urządzeń AGD. Przeskalowane klasy rozpoczynają się od oznaczenia A i kończą na G. Nie ma już przy literze A żadnych dodatkowych plusów, które niejako mogły wprowadzać kupujących w zakłopotanie ponieważ czy może skala określać urządzenie jako oszczędne w zużyciu energii oraz nieco mniej oszczędne? Dużo bardziej przejrzystą skalą jest nowa klasa energetyczna, gdzie dla zachowania orientacji konsumentów kolorystyka klas pozostała całkowicie taka sama. Skala ma 7 punktów, a sprzęty, które dawniej przydzielono do klasy A+++ obecnie plasują się w klasie C lub D. Kategoria A należy obecnie jedynie do sprzętów, które posiadają najwyższej klasy energooszczędne, wydaje technologie. A ku zaskoczeniu konsumentów, nie ma ich zbyt wiele. Kupujących uspokaja fakt, że zmianie – przeskalowaniu uległa jedynie sama klasyfikacja, a nie jakość urządzeń.

Na rynku pojawiają się również dodatkowe oznaczenia super wydajnych sprzętów. Jeżeli mowa o odkurzaczach to prym wiedzie OB100 SWAN, który jest bezprzewodowy, ma absolutnie minimalny pobór mocy przy bardzo efektywnej sile ssania. Co najlepsze pracuje emitując dźwięk poniżej 80dB. Odkurzacz ten otrzymał oznaczenie „Wysoko wydajnego akumulatora”. Warto również wspomnieć, że model ten wyposażony jest w filtry HEPA dzięki czemu nie tylko posiada ograniczone zużycie energii, ale jeszcze pracując minimalizuje ekspozycje domowników na alergeny. Równie przystępny pod kątem energooszczędności jest model odkurzacza OS300B SWING, który może i wygląda klasycznie, ale nie dosyć, że zużywa stosunkowo mało prądu to jeszcze cicho pracuje.

Dbanie o środowisko, ekologię oraz oszczędność energii to obszary nad którymi każdy powinien się pochylić. Jak widać warto zastanowić się czy urządzenia, które wybieramy mogą powodować mniej szkód dla środowiska oraz czy pomagają również dbać o zdrowie. Zapewne jeszcze w wielu domach pracuje lodówka sprowadzana z czasów NRD  lub słynny zielono-biały odkurzacz w kształcie prostopadłościanu nazywany potocznie „Jamnikiem”. Pewnie budzą jeszcze sentyment, jednak jeżeli mają dla kogoś jakąś wartość to może powinny spocząć w gablocie, ustępując miejsca nowym wynalazkom AGD? :)