Kawiarka eklektyczna – jak działa? Co odróżnia ją od tradycyjnych kawiarek?

Szukasz informacji na temat kawiarek? Jesteś w dobrym miejscu! W Eldom jesteśmy specjalistami od sprzętów AGD i chętnie opowiemy ci o tym czym jest kawiarka elektryczna, na jakiej zasadzie działa i czym różni się od swoich tradycyjnych protoplastów.

Czym są i skąd się wzięły kawiarki?

Kawiarki to urządzenia do zaparzania kawy, które zaczęły się pojawiać we Włoszech w XX w. Pierwszy patent na tego typu urządzenie otrzymał w 1933 roku Luigi Di Ponti. Pierwszą kawiarkę nazywano „Moka Ekspress” (stąd czasami kawiarki nazywa się czajniczkami mokka!) i stała się ona absolutnym hitem włoskiego rynku! A jak wszyscy wiemy, Włosi znają się na dobrej kawie jak nikt inny! Pierwszy czajniczek mokka wykonany był z aluminium, a jego słynny ośmiokątny kształt, do dzisiaj wykorzystywany jest w designie kawiarek, nawet tych najnowocześniejszych, jak w przypadku KA40 AROMATICA.

Kawiarka KA40 AROMATICA ELDOM

Kawiarka KA40 AROMATICA ELDOM

Kawiarka elektryczna a tradycyjna – podobieństwa i różnice

Z poprzedniego akapitu wiemy już o wizualnym podobieństwie obu urządzeń. Czy jest jeszcze coś co łączy ze sobą te dwa urządzenia? Oczywiście! Zdecydowanie wiele! Zacznijmy od samej budowy. Obydwa urządzenia zbudowane są z 3 głównych części:

  • z dolnego zbiorniczka na wodę,
  • sitka, do którego wsypuje się kawę,
  • oraz z górnego zbiorniczka, w którym docelowo gromadzi się nasz szlachetny napar.

A różnice? Widoczne są także w samej budowie. Oprócz 3 podstawowych części elektryczna  kawiarka posiada jeszcze dwie – lejek z sitkiem na zmieloną kawę i obrotową podstawę podłączoną do prądu. To dzięki tej ostatniej, urządzenie nagrzewa się i zaczyna swoją pracę! Nie trzeba stawiać go na płycie gazowej czy ceramicznej. Można zatem powiedzieć, że urządzenia wyposażone we własną „płytę grzejną” jest samowystarczalne w tym zakresie.

Jak działa kawiarka eklektyczna?

Zastanawiasz się jak działa kawiarka elektryczna? Swój proces parzenia kawy rozpoczyna od podgrzania wody, która zamieniając swój stan skupienia w parę, pod ciśnieniem przedostaje się do dzbanka, przenikając przez umieszczoną w sitku kawę. W tym procesie powstaje mocny i niezwykle aromatyczny napar.

Kawiarka KA40 AROMATICA ELDOM

Kawiarka KA40 AROMATICA ELDOM

O czym pamiętać wybierając kawiarkę elektryczną?

Kawiarka na prąd to urządzenie, które kupujemy na lata. Warto zatem poświecić chwilkę wybierając to, które będzie towarzyszyło na co dzień, ciesząc zarówno swoja pracą jak i designem. Przy zakupie warto sprawdzić ile porcji kawy za jednym razem jest w stanie przygotować nasze urządzenie, a także czy jest wygodne w obsłudze i w pełni bezpieczne.