Kawa po wiedeńsku – jak zrobić i o jakiej porze pić?

Kawa po wiedeńsku – co to?

Wiedeń to miasto słynące z przytulnych kawiarni o niepowtarzalnych wnętrzach i niezwykłej atmosferze, w których całymi godzinami można delektować się pyszną, aromatyczną, unikalnie przyrządzoną kawą. Tradycja picia kawy jest tam bardzo głęboko zakorzeniona, a urokliwe kawiarnie można znaleźć dosłownie na każdym kroku. W ilości i rodzajach kawowych napojów, które oferują ich menu można się naprawdę pogubić. Jednym z najbardziej popularnych w stolicy Austrii specjałów jest właśnie kawa po wiedeńsku, czyli połączenie mocnego naparu kawowego ze słodkimi dodatkami takimi jak czekolada i bita śmietana. Z uwagi na jej słodki charakter, kawa po wiedeńsku może być traktowana jako deser. Kawa po wiedeńsku na stałe wpisała się w kulturę Austrii, a sposób w jaki Austriacy przygotowują tę kawę znalazł mnóstwo zwolenników i stał się dzięki temu na tyle popularny, że kawę po wiedeńsku można obecnie zamówić nie tylko w samym Wiedniu, ale i w wielu kawiarniach na całych świecie.

Kawa po wiedeńsku – przepis jak przygotować ten rodzaj kawy

Kawa wiedeńska to istny raj dla podniebienia wszystkich miłośników kawy i słodyczy. Sprawdzi się przede wszystkim podczas długich, chłodnych jesienno-zimowych wieczorów - skutecznie pobudzi, doda energii i rozgrzeje. Na szczęście przygotowanie kawy po wiedeńsku jest na tyle łatwe, że każdy bez większego problemu może ją samodzielnie przyrządzić i poczuć klimat wiedeńskiej kawiarni w zaciszu swojego własnego domu. Wystarczy dobrej jakości, ulubiona kawa i kilka dodatków, które nadadzą jej rozkosznego, słodkiego charakteru. Do przygotowania kawy po wiedeńsku najlepiej sprawdzają się ziarna kawy typu Arabika z dodatkowymi nutami smakowymi np. czekolady lub karmelu. Wypróbuj naszą propozycję przygotowania tego klasycznego, wiedeńskiego specjału!

 

Kawa po wiedeńsku przepis

Do przygotowania kawy po wiedeńsku dla jednej osoby, będziesz potrzebować:

- 150-200 ml świeżo zaparzonej kawy

- 2-5 kostek mlecznej lub gorzkiej czekolady

- 50 ml mleka lub śmietanki

- bitej śmietany

- kilka kostek startej czekolady/ kakao/ syropu lub posypki czekoladowej

 

Sposób przygotowania:

  1. Zmiel ziarna swojej ulubionej kawy. Możesz do tego użyć na przykład elektrycznego młynka do kawy , a następnie zaparz ją, aby uzyskać około 200 ml naparu kawowego.
  2. W małym rondelku podgrzej mleko lub śmietankę, dodaj do niego kostki czekolady. Cały czas mieszaj składniki do momentu, aż czekolada całkowicie się rozpuści. Uważaj, aby nie dopuścić do wrzenia mieszanki.
  3. Mieszankę mleka z czekoladą zdejmij z ognia i przelej do filiżanki, a następnie dodaj do niej przygotowaną porcję zaparzonej wcześniej kawy. Całość wymieszaj.
  4. Napój udekoruj na wierzchu bitą śmietaną.
  5. Wierzch bitej śmietany przyozdób swoim ulubionym dodatkiem – tartą czekoladą, kakao, syropem lub posypką czekoladową.

Kawa po wiedeńsku gotowa do picia!

Elektryczny młynek do kawy MK150 coffea

Elektryczny młynek do kawy MK150 coffea

Historia kawy po wiedeńsku – jakie są początki kawy wiedeńskiej?

Kawa po wiedeńsku ma niezwykle ciekawą historię pochodzenia, a jej początek sięga XVII wieku. Co ciekawe, zawdzięczamy go naszemu rodakowi Jerzemu Franciszkowi Kulczyckiemu, który w stolicy Austrii założył pierwszą kawiarnię. Jak do tego doszło? Jerzy Kulczycki był polskim żołnierzem, który podczas oblężenia Wiednia przez armię turecką został austriackim bohaterem bitwy pod Wiedniem. Dzięki znajomości języka tureckiego i tamtejszej kultury, podstępem przedostał się do obozu wroga przebierając się za tureckiego żołnierza, a następnie zorganizował odsiecz. W nagrodę za to niezwykle heroiczne dokonanie, dzięki któremu bitwa pod Wiedniem skończyła się dla Austriaków pomyślnie, Kulczycki otrzymał od Wiedeńczyków ogromny majątek, a Król Polski Jan III Sobieski pozwolił mu wybrać jedną cenną rzecz z obozu nieprzyjaciela. Ku zdziwieniu wszystkich zainteresowanie żołnierza nie wzbudziło złoto, czy inne cenne przedmioty, a worki z ziarnami kawy, które uznane za karmę dla wielbłądów miały zostać wyrzucone. Kulczycki natomiast, dzięki swoim wcześniejszym licznym podróżom do Turcji doskonale wiedział czym są tajemnicze czarne ziarenka. Nagroda w postaci 300 worków z ziarnami kawy pozwoliły Kulczyckiemu otworzyć pierwszą kawiarnię w Wiedniu. W lokalu ,,Pod błękitną butelką’’ Kulczycki podawał gościom mocny napar kawowy bez żadnych dodatków. Początki były jednak dla niego trudne i nie wróżyły mu zawrotnego sukcesu, ponieważ gorzka kawa niekoniecznie przypadła do gustu mieszkańcom Wiednia. To skłoniło Kulczyckiego do dalszego eksperymentowania z gorzką kawą, aby znaleźć sposób na zainteresowanie nią mieszkańców miasta. Znany już w Wiedniu aromatyczny kawowy napar zaczął wzbogacać słodkimi dodatkami – miodem, cukrem i mlekiem. Słodsza postać kawy dużo bardziej smakowała wiedeńczykom i bardzo szybko stała się ich ulubionym napojem, który pod koniec XIX wieku w austriackiej stolicy był już serwowany w ponad 1200 kawiarniach! Mimo, że kawa po wiedeńsku dawniej była przyrządzana w odmienny sposób niż ten, w który robi się to dzisiaj, łatwo odnaleźć ich wspólny mianownik – niezwykła nuta słodyczy zatopiona w aromatycznej, gorzkiej kawie.
Dzisiaj spacerując po Wiedniu możemy natrafić na pomnik Jerzego Franciszka Kulczyckiego, który wiedeńczycy postawili w podziękowaniu za zasługi naszego rodaka. Każdego roku w październiku, aby uczcić pamięć Kulczyckiego, właściciele kawiarni świętują Kolschitzky Fest. W tym czasie w oknach kawiarni znajdujących się przy wiedeńskich ulicach pojawiają się liczne portrety słynnego Polaka, zapraszające spacerowiczów na łyk pysznej wiedeńskiej kawy.

Elektryczny młynek do kawy MK150 coffea

Elektryczny młynek do kawy MK150 coffea

Jak podawać kawę po wiedeńsku?

Kawę po wiedeńsku najlepiej podawać w szerokiej filiżance o pojemności 250 ml, w której obficie przyozdobiony wierzch kawy będzie się pięknie eksponował, a cały napój będzie wyglądał niezwykle efektownie. Pomimo tego, że kawa wiedeńska już sama w sobie jest słodka i nie da się ukryć… niezwykle kaloryczna, doskonale odnajdzie się w towarzystwie sernika, ciasta czekoladowego czy też kruchych ciasteczek.