2022-12-08
Włosi nie wiedzą o istnieniu lodów włoskich w Polsce, tak samo jak Grecy niewiele wspólnego mają z rybą po grecku. Wydawać by się zatem mogło, że kawa po irlandzku również będzie wynalazkiem z którym Irlandia ma niewiele wspólnego, a jest wprost przeciwnie. Może nie jest to irlandzki napój tradycją sięgający XIV wielu, ale za to według dostępnych źródeł został wymyślony przez Irlandczyka. Posiłkując się informacjami z oficjalnej strony muzeum lotnictwa znajdującego się na lotnisku Foynes w Irlandii wiemy, że to właśnie tam powstało jedno z najbardziej ciekawych połączeń baristyczno-barmańskich jakim jest kawa po irlandzku. W 1943 roku pewnego zimowego dnia, pasażerowie oczekujący na opóźniony lot do Ameryki, w lotniskowej restauracji zostali poczęstowani kawą z dodatkiem alkoholu i bitej śmietany. Kawowy napój miał na celu rozgrzanie pasażerów, ale także rozluźnienie napięcia spowodowanego przeciągającą się podróżą i złymi warunkami pogodowymi. Joe Sheridan, który zaserwował napój o tak niesamowitym połączeniu przyczynił się do związania ze sobą dwóch pozornie skrajnych światów. Obecnie doczekaliśmy się wielu różnych sposobów podania Irish Coffee, a każdy z nich wydaje się być wart spróbowania.
Kawa po irlandzku z ekspresu czy parzona – co lepsze?
Według baristów kawa po irlandzku z ekspresu to najbardziej rozsądny sposób na przygotowanie tego niezwykłego koktajlu. Świeżo zmielone ziarna na kawowy puder, a następnie całość dokładnie sprasowana stemplem w kolbie pomoże osiągnąć efekt gęstej, lepiącej czarnej kawy, którą według przepisu rozrzedzi irlandzkie whisky. Niech brak ekspresu ciśnieniowego w domu nie zniechęci Was do przygotowania Irish coffee innymi sposobami. Pomocna okazuje się kawiarka elektryczna, dzięki której przygotowana kawa jakością parzenia nie odbiega tak bardzo od ciśnieniowych ekspresów dostępnych w kawiarniach. W domowej kawiarce przygotujecie napar kawowy na blisko 6 filiżanek zatem nawet niezapowiedziane odwiedziny znajomych pozwolą na to aby szybko i sprawnie przygotować kawowy koktajl, który powala na kolana. Trudno rozstrzygnąć, która z wersji parzenia kawy będzie lepsza ponieważ wszystko zależy od tego którą my bardziej lubimy. Klasyczną kawę po irlandzku pija się w specjalnym szkle. Szklanki do kawy po irlandzku wyglądają jak pękate szklaneczki do whisky na grubej szklanej stopce. Ten nietypowy sposób podania sprawia, że bliżej Irish Coffee do koktajlu alkoholowego niż do kawy z wkładką. Paradoksalnie jednak kawa po irlandzku jest częściej przygotowywana przez baristów, gdzie jako jedno z trudniejszych wyzwań serwowana jest w ramach zadań w trakcie międzynarodowych zawodów organizowanych dla baristów.
Kawiarka elektryczna KA40 AROMATICA
Jak zrobić kawę po irlandzku? 3 przepisy
Z pozoru napój ten to jedynie 4 składniki. W praktyce, jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach zatem odpowiednie proporcje są kluczem do zdobycia serca kawosza. Oto smaczna, klasyczna kawa po irlandzku przepis, który krok po kroku poprowadzi nawet najbardziej opornych baristów domowych.
Klasyczna kawa po irlandzku – przepis bazowy
Składniki na 2 porcje:
150-200ml zaparzonej kawy ze świeżo mielonych ziaren
2 łyżeczki białego cukru (zamiennie może być również syrop cukrowy)
100ml irlandzkiej whisky
Śmietana do ubijania 30%
2 łyżeczki cukru pudru
Przygotowanie:
Zanim zabierzesz się za sporządzenie napoju, przygotuj naczynia. Może to być sporej wielkości pękaty kieliszek, nieduży kufel na szklanej stopce lub też szklanka z grubym dnem (jest to wybaczalne jeżeli robisz Irish Coffee w warunkach domowych, pamiętaj jednak, że jak wiele innych wyjątkowych napojów kawa po irlandzku sposób podania, procedura przyrządzenia i atmosfera wpływają na to, czy z Irish cofee będą wiązały się przyjemne wspomnienia). Przed wlaniem napoju zalej naczynie gorącą wodą, tak aby ścianki przyjęły temperaturę i w konsekwencji dłużej utrzymywały napój w cieple. Śmietanę 30% ubijamy na sztywno dodając cukier puder. W między czasie zaparzoną już kawę wlej do dwóch naczyń, a do każdego z nich dodaj po 50ml whisky. Nie mieszaj składników. Pozwól, aby aromaty powoli mieszały się ze sobą w trakcie każdego kolejnego łyku. Na samą górę napoju nałóż kolejno po 3 duże łyżki bitej śmietany – gotowe!
Kawa po irlandzku z likierem kawowym
Bazą w koktajlu zawsze jest zaparzona kawa ze świeżo mielonych ziaren. Postępujemy dokładnie tak jak w przepisie bazowym zmniejszamy jednak proporcję whisky do 30ml i jako dodatek dolewamy 20ml likieru kawowego Kahlua. Na górę klasycznie bita śmietana, którą można delikatnie oprószyć wiórkami gorzkiej czekolady.
Kawa po irlandzku bez whisky, ale z piwem
Wersja tej kawy nadal pozostaje w duchu irlandzkich alkoholi jednak zamiast mocnej whisky do bazowego przepisu można dodać nieco więcej ciemnego gorzkawego piwa Guinness. To bardzo nietypowe połączenie o trudnym do opisania intensywnym smaku, ale koneserzy bardzo je zachwalają.
Z uwagi na obecność śmietany, ale też i nietypowe naczynie w którym podany jest napój wiele osób zadaje sobie pytanie „kawa po irlandzku jak pić oraz czy można jeść śmietanę łyżeczką?” zdecydowanie tak! Zarówno wersja z łyżeczką jak i bez jest dopuszczalna.
Kawa po irlandzku bez alkoholu, czyli receptura dla abstynentów
Prawdopodobnie w latach 50 ubiegłego wieku kawa po irlandzku bez alkoholu nie powaliłaby nikogo na kolana. Dzisiaj częściej sięgamy po bezalkoholowe odpowiedniki dzięki, którym po spożyciu bez obaw możemy wsiąść do samochodu, czy też poczęstować młodszych domowników. Zawartość alkoholu praktycznie wyklucza popijanie Irish Coffee do śniadania, ale też sugerując się genezą powstania napoju można raczyć się nim w godzinach popołudniowych i wieczornych. Pojawia się zatem pytanie jak zrobić kawę po irlandzku w wersji bezalkoholowej? Wystarczy zaopatrzyć się w już powszechnie dostępną bezalkoholowa whisky, której aromat i smak niewiele odbiega od wersji z procentami. Dodatkowo przepis można wzbogacić o mieloną papryczką chili. Pikantne przyprawy sprawią, że napój będzie rozgrzewał nawet intensywniej niż wersja alkoholowa z whisky. Pozostając w klimacie kawowym, ale jednak już dużo dalej od Irlandii, można w ramach bezalkoholowego napoju kawowego przygotować pożywne smoothie na bazie mleka lub napoju roślinnego.
Smoothie kawowe na dobry początek dnia
Składniki:
100-120ml zaparzonej kawy
1 banan
1 szklanka napoju owsianego
1 łyżeczka cukru brązowego
Szczypta cynamonu
Przygotowanie:
Mikstura ta postawi Cię na nogi tak jak espresso, ale dodatkowo uzupełni najpotrzebniejsze śniadaniowe składniki odżywcze (białko, cukier, węglowodany, tłuszcze). Przygotuj blender kielichowy, najlepiej taki, który posiada kompatybilny bidon w którym możesz przygotowane napoje spożywać poza domem. Taką funkcję posiada model BK5S JAAR. Składniki wrzucamy do misy głównej urządzenia i za pomocą jednego guzika w 3 minuty uzyskujemy gotowe smoothie – smacznego!