2022-12-08
W różnych częściach Polski różnie nazywa się Jeżynę, która funkcjonuje równolegle pod nazwą Ożyna i Ostrężyna. Wszystkie nazwy są prawidłowe i wszystkie określają tą samą roślinę – Jeżynę (łac. Rubus L.) Nazwa jeżyna może trochę sugerować jedną z cech tej rośliny mianowicie tak jak „JEŻ” cała nastroszona jest ogromną ilością kolców rosnących w różnych kierunkach. Nie tak łatwo dotrzeć więc do soczystych owoców, zwłaszcza, że naturalnie roślina ta występuje w okolicy lasów, łąk, polan oraz przy drogach – wszędzie tam gdzie jest po równo słońca i cienia. Jeżyny to owoce, które na bazarkach możemy kupić jedynie w papierowych pudełkach o małej pojemności 125g i 250g. To bardzo miękkie i delikatne owoce zatem ich transport jest niezwykle trudny. Z tego też powodu przeważająca ilość osób decyduje się na to, aby zacząć uprawiać jeżyny w przydomowych ogródkach.
Jeżyny – właściwości prozdrowotne, przeciwgrzybiczne i antywirusowe
Sadzenie Jeżyny we własnym ogrodzie to doskonały pomysł. Pod koniec lata kiedy jeżyny są już dojrzałe to zapewniamy sobie bezpośredni dostęp do jej wyśmienitych owoców. Rozrośnięte krzaki jeżyny mogą obrodzić nawet w kilka kilogramów zbiorów, a z tak pokaźnej ilości owoców można spokojnie planować najróżniejsze przetwory. Nie jemy bowiem jeżyn tylko dla ich wspaniałego, kwaśno-słodkiego smaku. Jeżyny właściwości posiadają bez liku. Dietetycy bardzo często dodają je do jadłospisu osób stosujących diety profilaktyczne i antynowotworowe gdyż owoce te zawierają w sobie ogromne ilości silnych antyoksydantów, które są inhibitorami substancji rakotwórczych. Dodatkowo są bogate w błonnik i poprawiają przemianę materii. Spożywanie jeżyn regularnie ogranicza również wchłanianie niezdrowych tłuszczy, które mogą być następstwem dla chorób związanych z sercem. Lista witamin w jeżynach jest długa, znajdziemy tam witaminę A, B6, C, E, K w tym liczne pierwiastki takie jak na przykład wapń, fosfor czy magnez. Ze względu na specyficzny smak jeżyn mało kto potrafi posilić się nimi w większych ilościach tak jak jest to w przypadku truskawek. Dużo rozsądniej jest zrobić przetwory z jeżyn dzięki którym ich właściwości pod postacią soków czy dżemów będą wspierać nas w okresie wzmożonych zachorowań na grypę czy też w ramach profilaktyki anty infekcyjnej. Nie tylko owoce jeżyny mogą wspierać nasz organizm – napar z liści malin może zadziałać korzystnie w stanach chorobowych żołądka i jelit, a nawet przeciwbiegunkowo.
Mało kto wie, ale jeżyna jest niesamowicie miodną rośliną. Oznacza to, że bardzo lubią ją pszczoły gdyż ta zapewnia im obfite zbiory nektaru i pyłku. Jeżeli zastanawiacie się jeszcze co zrobić z jeżyn to odpowiedzią może być miód jeżynowy. Bardzo mało popularny miód w Polsce, a wręcz rozchwytywany miód w niektórych rejonach Stanów Zjednoczonych (w Kalifornii zdobył nawet swoją nazwę „bloom”), Nowej Anglii, Portugalii i we Francji gdzie uprawiany jest we wszystkich 22 regionach.
Co zrobić z jeżyn? Dżemy, ciasta, wina i inne propozycje kulinarne
Z przetworów najłatwiej dostępny jest sok z jeżyn, który bez najmniejszego problemu można zrobić samodzielnie w domu. Do jego przygotowania będą potrzebne zaledwie dwa składniki.
Składniki:
1kg jeżyn
700g cukru
Wyparzone słoiki z gazą i gumką recepturką
Przygotowanie:
Delikatnie umyj jeżyny. Przekłóż je na dno słoika i zasyp warstwą cukru i tak na przemian, aż do brzegu słoika (zachowaj 3cm odstępu od gwintu) przykryj otwór słoika gazą, a następnie zawiąż go szczelnie gumką. Pozostaw słoik na 7 dni w ciepłym miejscu. Po upływie czasu przecedź sok przez sitko i wlej go do garnka. Zagotuj sok po czym możesz przelać go do butelek i pasteryzować przez około 20 minut. Taki sok z pewnością będzie mógł przez kilka miesięcy czekać na swoja kolej.
Innym rodzajem soku, który równie świetnie wpłynie na nasze zdrowie jako bomba witaminowa jest sok ze świeżo wyciskanych jeżyn. Do przygotowania go użyj wyciskarki wolnoobrotowej osiadającej specjalne sitko na resztki owoców. Chociaż jeżyny należą do bardzo miękkich i delikatnych owoców to posiadają drobne twarde pesteczki, które wyjątkowo lubią wchodzić między zęby. Sitko sokowirówki zapewni klarowność soku. Do przygotowania bardziej pożywnego soku możesz wykorzystać również blendera kielichowego w którym przygotujesz pożywne smoothie.
,
Wyciskarka wolnoobrotowa Perfect juicer PJ400 ELDOM
Smoothie z jeżynami
Składniki:
Jeżyny
Banan
Maliny
Pomarańcz
Szklanka napoju owsianego (lub innego napoju roślinnego)
Przygotowanie:
Umyj owoce i włóż je do misy blendera kielichowego. Na wolnych obrotach miksuj po czym dolej napoju roślinnego. Całość miksuj przez 2 minuty na średnich obrotach. Koktajl możesz przelać do bidonu kompatybilnego z blenderem tak jak umożliwia to model blendera kielichowego - BK5S JAAR.
Dla osób lubiących trunki o większej mocy poleca się wino z jeżyn, które jest delikatne, aromatyczne i intensywne zarazem. Do przygotowania wina potrzeba około 5kg owoców, balon z rurką fermentacyjna oraz dużo cierpliwości ????
Dżem z jeżyn –4 triki, jak aplikować owoc najmłodszym
Dzieci miewają nietypowe upodobania smakowe. Niektóre potrafią bez zmrużenia oka zjeść całą cytrynę, a niektóre wykręcą buzie w śmieszny grymas od poziomki ???? ile ludzi tyle różnych smaków! Czasami jednak potrzebujemy zachęcić malucha do zjedzenia produktów mimo, iż nie należą one do grupy jego ulubionych. Zwłaszcza kiedy dziecko jest przeziębione, ma osłabiony apetyt, a my chcemy przemycić maluchowi pokaźną dawkę witamin. Wiadomo, że byłoby najprościej, gdyby każdy suplement smakował jak ciasto z jeżynami, to jednak niemożliwe. Alternatywnie można przygotować domowy dżem z jeżyn (i podawać go na łyżeczce jako słodki łakoć), który godnie zastąpi słodkie wypieki.
Dżem z jeżyn
Składniki:
1,5kg umytych jeżyn
500g cukru
Sok z jednej cytryny
Przygotowanie:
Jeżyny podgrzewamy w garnku, aż zmiękną i puszczą sok. Przeciskamy je przez sitko do drugiego garnka, aby pozbyć się pestek i twardszych skórek. Dodajemy cukier i na minimalnej mocy palnika gotujemy co jakiś czas mieszając. Po około godzinie dodajemy sok z cytryny i mieszamy. Gotowy gorący dżem z jeżyn przekładamy do wyparzonych słoików i mocno dokręcamy zakrętki. Słoiki bez dodatkowej pasteryzacji z zassanymi wieczkami powinny wytrzymać około 1,5 miesiąca.
Dżem można dodać nawet do ciepłej herbaty, jako dodatek do naleśników lub bezpośrednio na kanapkę. Najlepiej kiedy dzieci regularnie spożywają świeże owoce i warzywa.