Jaki odkurzacz dla alergika wybrać? Poradnik Zakupowy

O nadejściu wiosny nawet z zamkniętymi oczyma, jako pierwsi dowiadują się alergicy. Jeszcze dobrze nie odpoczną po zimie, a we znaki dają się pylące rośliny. Potem wraz z każdym kolejnym miesiącem spada na nich lawina pylących traw i krzewów. Wszystko unosi się w powietrzu drażniąc delikatne nosy, płuca czy nawet skórę. Cykl pylenia trwa do końca października, lecz alergicy jesienią i zimą też nie mają przerwy od alergenów. W domowym zaciszu często czyhają na nich roztocza, kurz lub sierść zwierząt, a najczęściej wszystko razem. Higiena domu to podstawa do utrzymania równowagi w życiu alergika, ale tak naprawdę w życiu każdego człowieka. W czystym domu lepiej się oddycha i lepiej się żyje!

Czym charakteryzują się odkurzacze dla alergików?

Zakasanie rękawów raz na jakiś czas nie wystarczy. Sprzątanie domu powinno być codzienną rutyną bo tylko dzięki niej uda się znacznie zmniejszyć ryzyko reakcji alergicznych. Tylko wtedy jesteśmy w stanie doczyścić dom i utrzymać stan czystości na dłużej. Odkurzanie jest zatem koniecznością i bez tego się nie obejdzie. Wielu to zaskoczy, ale naprawdę nie każdy odkurzacz powinien znaleźć się w domu alergika. Dobry odkurzacz dla alergika będzie posiadał oczyszczające filtry cząsteczkowe, które będą zbierać zanieczyszczenia z przepływającego przez urządzenie powietrza. Ciekawostką jest fakt, że specjalne filtry oczyszczające można również znaleźć np. w klimatyzatorze lub oczyszczaczu powietrza. Odkurzacze starej generacji, które ich nie mają lub posiadają niewymieniane, całkowicie zabrudzone filtry mogą powodować rozwój drobnoustrojów wewnątrz urządzenia. Pomijając to, że odczuwalnie spada wydajność pracy odkurzacza to pyły i drobinki mogą również przedostawać się do silnika powodując często jego nieodwracalne uszkodzenia.

Odkurzacz OS3000B SWING

Odkurzacz OS3000B SWING

Jaki powinien być dobry odkurzacz dla alergika?

Osoby zastanawiające się jaki odkurzacz dla alergika będzie dobrym wyborem. Powinny brać pod uwagę kilka modeli, porównując ich parametry oraz funkcje użytkowe dopiero wybrać odkurzacz dopasowany do swoich potrzeb. Jeżeli Wasze pomieszczenia nie mają ogromnego metrażu zakurzonych powierzchni zasadnym byłoby pochylić się nad modelem OS3000B swing. To zgrabnej budowy niewielki odkurzacz dla alergika z filtrem hepa. Zmieści się w każdej szafie czy schowku. Ma wyjątkowo długi kabel więc wygodnie bez ciągłego przepinania kontaktów odkurzymy sporą powierzchnie sięgając nawet do 7 metrów. Odkurzacz posiada filtr HEPA blokujący alergeny i zanieczyszczenia, a także filtr gąbkowy dla bezpieczeństwa wewnętrznych elementów mechanicznych odkurzacza. Jego obsługa jest bardzo prosta ponieważ ma 1 w łącznik, którym jednocześnie można ustawić moc ssania. Wchłonięte zabrudzenia dostają się do worka, który można wymieniać w zależności od częstotliwości pracy i ilości zabrudzeń. Absolutne minimum do wymiany worka to raz w roku. Jeżeli w domu oprócz alergików mieszkają zwierzęta i dzieci wymiana powinna następować nawet raz na 2 miesiące. Zbliżony parametrami do modelu swing jest model OS1700 orion. Absolutnie kompaktowy rozmiar urządzenia, ale za to aż 2 filtry HEPA, czyli wzmocniona ochrona i większa skuteczność w wyłapywaniu alergenów – brzmi jak idealny odkurzacz dla alergika na roztocza. We wnętrzu znajduje się 3l płócienny worek na kurz (oczywiście worek jest wymienny). Ku zaskoczeniu przewód tego odkurzacza jest 5 metrowy, a wraz z teleskopową rurą dociera do kątów odległych o 7,6 metra. Uruchomienie odkurzacza oraz wymiana worka są bardzo intuicyjne i nie powinny stanowić problemu nawet dla starszych osób. Konstrukcja tego „zwinnego” sprzętu AGD pozwala również na używanie go w różnych pozycjach tj. pionowej i poziomej.

Odkurzacz profesjonalny do pracy na mokro i sucho OK200 COLUMBIAVAC

Odkurzacz profesjonalny do pracy na mokro i sucho OK200 COLUMBIAVAC

Odkurzacz dla alergika - jaki filtr wybrać?

Najpopularniejszym filtrem używanym w nowoczesnych odkurzaczach jest filtr HEPA (ang.High Efficiency Particulate Air Filter - co oznacza filtr powietrza o wysokiej skuteczności). Filtr swoją budową przypominający harmonijkę wykonany jest ze sztucznego tworzywa - polipropylenu. Nie widać tego gołym okiem, ale powierzchnia filtra posiada malutkie pory i to właśnie na nich osadzają się zanieczyszczenia. Badania filtrów HEPA podają, że potrafią wychwycić ich nawet 99%. Mniej znane filtry, ale pojawiające się w odkurzaczach dla alergików to filtry płócienne/tekstylne i gąbkowe. Grupa filtrów płóciennych odpowiada za zbieranie elementów stałych widocznych gołym okiem wpadających wprost do tak zwanego worka. Filtr gąbkowy nazywany też potoczne piankowym ma na celu chronić delikatne elementy wewnątrz urządzenia. Ich zaletą jest fakt, że można je myć i stosować wielokrotnie.

Podrażnienia układu oddechowego, a w konsekwencji kaszel, duszności czy choroby przewlekłe takie jak astma, wywoływane są nie tylko przez roztocza i kurz. Każdego rodzaju pyły pozostawione w miejscu w którym przebywa wrażliwa osoba są potencjalnym zagrożeniem. Domy posiadające kominki, w których palone jest drewno lub brykiet generują ogromne ilości pyłów i popiołu. Sprzątanie za pomocą miotełki odpada ponieważ każdy ruch wzbija tuman kurzu. Rozwiązaniem jest odkurzacz OK100 COLUMBIAVAC, który w całości został zaprojektowany do sprzątania paleniska. Rzadko spotykany zbiornik ze stali nierdzewnej pomieści nawet 20l zanieczyszczeń. Najgroźniejsze zatrzymają się na podwójnym filtrze HEPA oraz na dodatkowej osłonie wewnętrznej. To potwierdza, że jest to dobry odkurzacz dla alergika i dla każdego kto posiada własny kominek w domu. Wszystko w trosce o zdrowie oraz schludny i czysty dom.

Rekomendując odkurzacz dla alergika warto zauważyć, że na rynku są dostępne odkurzacze posiadające wszystkie 4 filtry. Mowa o odkurzaczu OK200 COLUMBIAVAC. Z powodzeniem można powiedzieć, że to najlepszy odkurzacz dla alergika. W jego wnętrzu są 4 wysokiej klasy filtry w tym HEPA. Sprząta roztocza, kurz, sierść, suche zabrudzenia, a nawet rozlaną wodę! Oczyści mieszkanie, przestrzeń garażową, a nawet przestrzeń użytkowaną profesjonalnie np. warsztat czy mniejsze powierzchnie magazynowe. Odkurzacz porusza się na 4 kółkach dzięki czemu łatwo się nim posługuje i mimo swoich gabarytów jest wygodny w użyciu. Urządzenie posiada 20l zbiornik na zabrudzenia. Maszyna poradzi sobie również z porządkami na podjeździe czy chodniku. Dlaczego odkurzacz przyda się w pracach na zewnątrz? Ponieważ ten model został wyposażony w specjalną dmuchawę, dzięki której zmieciesz suche i sypkie zabrudzenia nawierzchni (resztki liści, rozsypany piach czy ziemię)

Jak widać odkurzacze już dawno nie są zwykłymi pochłaniaczami kurzu. To specjalistyczne maszyny dbające o nasze zdrowie i poprawiające komfort życia.