Jaki młynek do kawy wybrać?

 

Niezależnie od tego, czy kawa jest obowiązkowym porannym zastrzykiem energii, czy napojem pijanym okazjonalnie, chcemy, by była aromatyczna i smaczna. Jest na to jeden prosty sposób – trzeba mielić kawę tuż przed zaparzeniem. Dlatego warto mieć w domu dobry młynek do kawy.

Jak mielić kawę?

Bariści są zgodni – najlepsza kawa, to ta, którą zmielono tuż przed zaparzeniem. Stopień zmielenia ziaren należy dopasować do sposobu parzenia kawy i do urządzania, jakie do tego wykorzystujemy. Ma to wpływ nie tylko na smak kawy, ale także stan - sprzętu, którym się posługujemy.


Kawa grubozmielona 
stosowana jest w ekspresach przelewowych. Grube drobinki kawy nie zatykają filtrów i będą one służyły dłużej. Również o smak kawy nie musimy się martwić, gdyż gorąca woda ma stosunkowo długi kontakt z ziarnami, stąd w efekcie otrzymujemy smaczny i pachnący napój.


Kawa średniozmielona
 najlepiej nadaje się do kawiarek, jakich ostatnio sporo na polskim rynku  i na które modę wprowadzili Włosi. Ten sposób parzenia kawy pozwala uzyskać napój o skondensowanym smaku i aromacie. Znawcy mówią, że kawa z kawiarki jest mocniejsza niż kawa z ekspresu przelewowego. Średnia grubość mielenia to kompromis między dbałością o kawiarkę a rodzajem otrzymywanego napoju.


Kawa drobnozmielona
 to dobry wybór, jeśli korzystamy z ekspresu ciśnieniowego. Tutaj czas parzenia, czyli bezpośredniego kontaktu wody i kawy, jest bardzo krótki, nie przekracza trzydziestu sekund, dlatego drobniejsze mielenie gwarantuje lepszy jakościowo napój.

Kawa zmielona bardzo drobno przydaje się najczęściej w polskich domach, gdzie tradycyjnie zalewa się kawę wrzątkiem. Zmielona praktycznie na pył kawa jest też idealna do parzenia po turecku – w tym celu używa się tygielka, zalewa zmieloną kawę zimną wodą i trzykrotnie doprowadza do wrzenia. Kawa zalewana w szklance lub kubku, to nie jest kawa po turecku.

 

Czym mielić kawę

 

Najwięksi fani idealnej kawy mogą sięgnąć po moździerz i spróbować rozbijać ziarna samodzielnie. Niestety efekt osiągną po długim czasie, a mało kto ma go dziś na tyle dużo, by bawić się w ręczne kruszenie ziaren. Podobnie rzecz ma się z młynkami ręcznymi - chociaż efekt będzie zadowalający, to czas potrzebny na zmielenie kawy, potrzebnej do zaparzenia jednej filiżanki, wyniesie kilka minut. Jeśli jesteśmy prawdziwymi smakoszami kawy, możemy zakupić sobie taki ręczny młynek i w wolnych chwilach celebrować mielenie, a później parzenie kawy. Na co dzień jednak nie mamy tak wiele czasu, a kawę nierzadko pijemy w pośpiechu. Dlatego najpopularniejsze, a jednocześnie najbardziej wydajne, są młynki elektryczne, z mechanizmem żarnowym lub z tradycyjnym ostrzem. Od tego, jaki młynek do kawy wybierzemy, zależy czas mielenia i wielkość drobinek zmielonej kawy.

 

Młynek do kawy udarowy

 

Młynek udarowy albo po prostu - elektryczny młynek do kawy, to najpopularniejsze i najczęściej używane tego typu urządzenie w polskich domach. Stalowe ostrze wiruje z duża prędkością, tnąc ziarna na coraz mniejsze cząstki. Cały proces przebiega bardzo szybko. Dzięki temu młynek udarowy jest idealny dla osób, które nie mogą żyć bez porannej filiżanki kawy, a jednocześnie szukają sposobu na maksymalne przyspieszenie wszystkich czynności przed wyjściem do pracy. Brak w nim możliwości regulowania grubości mielenia, ale dzięki przeźroczystej pokrywce można samodzielnie ocenić grubość drobin powstałych przy mieleniu.

Nasz młynek MK100S COFFIX ELDOM ma wbudowany czujnik, który uniemożliwia uruchomienie go bez pokrywy, co zapobiega przypadkowemu włączeniu urządzenia i nieprzyjemnym wypadkom. Młynkom elektrycznym ze stalowym ostrzem zarzuca się często, że zbyt mocno rozgrzewają mielone ziarna, przez co kawa jest pozbawiana wartości aromatycznych i smakowych. Wzięliśmy pod uwagę te zastrzeżenia i dlatego nasz młynek ma możliwość pracy w trybie pulsacyjnym. Taka seria krótkich momentów mielenia i przerw między nimi daje dobrze zmielone ziarna, a niejednostajny tryb pracy zapobiega niepotrzebnemu nagrzewaniu się kawy.

Żarnowy młynek do kawy

 

Mechanizm żarnowy - w przeciwieństwie do tradycyjnego noża - nie tnie ziaren, ale ściera je i rozgniata. Taki sposób obróbki zapobiega nagrzewaniu się mielonej kawy. Żarna były początkowo stosowane tylko w młynkach ręcznych, jednak z czasem trafiły też do elektrycznych. To rozwiązanie znacznie przyspieszyło czas pracy, bez konieczności kompromisu między tempem pracy a jakością mielenia.

Elektryczny młynek do kawy z mechanizmem żarnowym to dobry wybór dla tych, dla których grubość mielenia ziaren ma znaczenie. To właśnie takie młynki można najczęściej spotkać w kawiarniach. Zachowują wszystkie właściwości kawy i nie przedłużają czasu oczekiwania na nią. Nietrudno sobie wyobrazić, co by było, gdyby bariści w modnych kawiarniach mielili kawę ręcznie.

Nasz młynek MK150 coffea ELDOM posiada trzystopniową regulację grubości mielenia. To dość, by bez problemu zaparzyć ulubioną kawę w dowolnym urządzeniu. Dla wygody użytkowników wyposażyliśmy go również w wyjmowany pojemnik na zmielone ziarna. Zaznaczona podziałka ułatwia odmierzenie kawy dla maksymalnie dwunastu filiżanek. Polecamy mielenie kawy tuż przed parzeniem, ponieważ zawarte w niej olejki eteryczne ulatniają się po kilkunastu minutach. Im szybciej zaparzymy świeżo zmieloną kawę, tym lepszy aromat uzyskamy.

Gdzie postawić młynek do kawy?

 

Prawdziwi kawosze piją kawę przynajmniej raz dziennie. Dlatego młynek do kawy powinien zawsze stać na kuchennym blacie i być podłączony do prądu, tak by łatwo i szybko można było z niego skorzystać. Właśnie dlatego nasze młynki do kawy cechuje nie tylko wysoka jakość wykonania, ale także nowoczesne i uniwersalne wzornictwo.
Bez trudu wpasują się w kuchnię skandynawską, prowansalską czy rustykalną. Tak samo dobrze będą wyglądały na blatach laminowanych, jak i kamiennych. Wkomponują się w klasyczne biele i kolorowe aranżacje kuchni.