Jaki blender wybrać? Pomagamy w zakupie blendera

 

Ręczny czy kielichowy, o jakiej mocy, z jakimi akcesoriami? Dylematów przy zakupie blendera nie brakuje, a jest to sprzęt niezbędny w każdej kuchni. Który model pomoże najlepiej przygotować sorbety, kremy warzywne, pokruszy orzechy i zetrze marchew na surówkę?

 

Blender do koktajli, kremów, a może do zadań specjalnych?

 Zanim zaczniemy przeglądać modele blenderów dostępnych na rynku, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim: jak często mamy zamiar korzystać ze sprzętu – czy sporadycznie będziemy przygotowywać koktajle, czy też planujemy codzienne przyrządzanie potraw wymagających mielenia, kruszenia i miksowania. Istotne jest także dla ilu osób gotujemy. Najważniejsze jest jednak to, co najczęściej będziemy przygotowywać z pomocą blendera i czy mamy w kuchni inny sprzęt o podobnych funkcjach. Jeśli posiadamy np. wielofunkcyjny robot kuchenny lub dobrej jakości mikser, końcówka do ubijania piany czy funkcja robienia sorbetów nie będzie nam potrzebna. Wtedy lepiej postawić na niewielki blender ręczny, zwany także rozdrabniaczem, który doskonale sprawdzi się w przyrządzeniu zupy lub niewielkiej ilości pasty śniadaniowej czy dipów. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jeśli zrobiliśmy już wstępną selekcję, sprawdźmy jakie parametry powinien mieć nasz blender. Pierwsza bardzo ważna informacja to moc. Przy blenderach ręcznych wynosi ona 200 do 700 W, a w blenderach kielichowych wysokoobrotowych może osiągać nawet 2000 W. Do domowego okazyjnego użytku w zupełności wystarczy blender o mocy 200 W. Jeśli chcemy intensywnie korzystać z urządzenia, np. kruszyć lód czy przygotowywać duże porcje, warto zainwestować w model o większej mocy. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na czas pracy blendera – oczywiście przy częstym korzystaniu z blendera korzystniej wybrać taki, który może pracować dłużej.

Materiał i sposób wykonania to kolejny element, którego nie można pominąć. Zdecydowanie warto wybrać taki, którego ostrza są wykonane ze stali nierdzewnej – są bardzo wytrzymałe i dobrze rozdrabniają także twarde produkty. Przy blenderach ręcznych warto zwrócić uwagę na poręczność uchwytu. Blender kielichowy lub pojemniki dołączone do blendera ręcznego powinny być stabilne. Kielichy blenderów stacjonarnych mogą być wykonane ze szkła, tworzywa sztucznego lub metalu (jak profesjonalne blendery wysokoobrotowe). Kielich wykonany ze szkła jest cięższy, a tym samym bardziej stabilny i lepiej sprawdzi się przy miksowaniu zmrożonych produktów. Plastik jest zdecydowanie bardziej narażony na zarysowania. Wybierając ten materiał w informacji od producenta sprawdźmy, czy produkt jest wolny od BPA (Bisfenol A).

Wielkość, poręczność i sposób demontażu urządzenia mogą okazać się kluczowe, zwłaszcza jeśli mamy małą kuchnię. Blendery ręczne, nawet z dużą ilością akcesoriów, zajmują mniej miejsca niż kielichowe. Jeśli mamy zamiar przygotowywać porcje dla kilku osób warto wybrać model o dużej pojemności. Do majonezu, hummusu i sosów najlepiej sprawdzą się urządzenia umożliwiające prosty i bezpieczny demontaż ostrzy. Ta opcja ułatwi też czyszczenie sprzętu.

Prawie każdy blender posiada regulację prędkości. Ilość programów oscyluje między 2 a 15 – tu również warto określić, jak duży wybór będzie dla nas optymalny. Do standardowego domowego użytku nie potrzebujemy wielu programów. Niektóre modele wyposażone są w funkcję turbo, dzięki której jednym przyciskiem przełączymy urządzenie na najwyższe obroty.

 

 

Blender kielichowy – idealny do koktajli i sorbetów

Jeśli mamy w kuchni trochę miejsca, chcemy zaoszczędzić czas i planujemy często robić koktajle, kruszyć lód, przygotowywać musy czy masła orzechowe, blender stacjonarny będzie najlepszym wyborem. Jego zaletą jest przede wszystkim łatwa obsługa – wrzucamy składniki, zamykamy, włączamy i gotowe. Z kielicha łatwo można przelać koktajl czy sok do szklanek, a pojemnik jest dość łatwy w myciu. Nie ma potrzeby rozmontowywania poszczególnych elementów po każdym użyciu. Zaletą tego rodzaju sprzętu jest też zamykany kielich, dzięki czemu miksowane płyny i kruszone produkty nie wydostają się na zewnątrz. Jeśli chcemy kupić blender do smoothie, wersja kielichowa sprawdzi się najlepiej. Na rynku dostępne są modele wyposażone w uniwersalne zakrętki do pojemnika, dzięki czemu możemy po przyrządzeniu wykorzystać go jako poręczny bidon.

Zgrabny model z ekskluzywnej linii S-line. Oprócz nowoczesnego wyglądu cechuje się dobrym stosunkiem ceny do jakości i dużą funkcjonalnością. Kielich o pojemności 1,5 l wykonano z trwałego szkła, a ostrza i obudowę z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Blender posiada 5 poziomów obrotów, wyłącznik bezpieczeństwa i specjalne zabezpieczenia przed nagrzaniem. Miksuje składniki na gładką masę i dobrze kruszy lód.

Blender ręczny – polecany do zup, sosów i kremów

 

Chociaż wiele cech przemawia za wyborem blendera kielichowego, blender ręczny jest bardziej funkcjonalny. Po pierwsze, często dołączone są do niego różne końcówki i pojemniki do przechowywania zrobionych potraw. Wśród akcesoriów są m.in. końcówka do ubijania, pojemnik do kruszenia lodu, końcówka do przygotowania majonezu, spieniacz do mleka, a nawet tarki do surówek. Po drugie ten typ sprzętu jest poręczny i łatwo można go schować w półce. Kolejna zaleta to możliwość miksowania kremów i zup od razu w garnku, nie trzeba więc później myć kolejnych pojemników. Co więcej, blender ręczny świetnie nadaje się do miksowania małych ilości produktu – np. sosów czy odrobiny orzechów.

Wysokiej jakości model o mocy 500 W, z 5 poziomami obrotów BK2S MIXI. Jego zaletą jest nowoczesne wzornictwo, wytrzymałość i bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Ostrze i metalowe zakończenie zapewnia odporność na wysokie temperatury, w uchwyt z tworzywa sztucznego zapewnia wygodne korzystanie z urządzenia. Model jest łatwy w demontażu.