Jak wyczyścić grill elektryczny? Sprawdzone sposoby jak zrobić to prawidłowo

Na kilka dni przed pierwszym września można wyczuć atmosferę szykowania się do wielkiego startu. Może to fakt komponowania wyprawki dla uczniów tak motywacyjnie na nas wpływa? Czyste biurko, nowe książki i zeszyty zachęcają do tego, aby sprzątać dalej. Jeszcze przed jesienią dobrze zabrać się za generalne porządki w domu i ogrodzie, ponieważ w ładzie dużo lepiej się wypoczywa. A nic tak nie relaksuje jak… grillowanie! Nie dość, że potrawy przygotowane na grillu są zdrowe, to jeszcze pomagają odprężyć się - szczególnie, kiedy grillujemy na powietrzu J. Szczęściarzami są Ci, którzy mogą grillować cały rok bez względu na pogodę. A są tacy! To właściciele grilla elektrycznego J Tradycyjny grill rozpalany brykietem czy drewnem sprawdzi się jedynie latem, może na początku jesieni. Idealnym rozwiązaniem jest grill elektryczny, który posłuży nam cały rok bez względu na pogodę. Aby przy każdej okazji cieszyć się idealnym smakiem i odpowiednim stopniem grillowania potraw należy zwrócić szczególną uwagę na sposób czyszczenia grilla elektrycznego. Nie jest to skomplikowana czynność, mimo to warto wiedzieć jak się to robi.

Częste grilla mycie wydłuży jego życie

O ile zbyt częste mycie dłoni może skutkować zaburzeniem równowagi naturalnej bariery ochronnej na skórze dłoni, to częste mycie grilla elektrycznego jest zdecydowanie wskazane. Statystycznie grill elektryczny używany jest przede wszystkim w okresie letnim i wczesno jesiennym. Jak większość sprzętów kuchennych grille również wymagają odpowiedniego postępowania. Przed pierwszym użyciem nowego grilla należy odpowiednio przygotować sprzęt do pracy zgodnie z rekomendacją producenta w instrukcji (wskazówki bezpieczeństwa znajdziesz tutaj). Dokładnie tak samo po każdym grillowaniu również należy odpowiednio zająć się jego czyszczeniem. Dbałość o czystość pozwoli wydłużyć czas użytkowania urządzenia i zadba o to, aby zgromadzone bakterie i brud nie przetrwały do kolejnego grillowania.

Im smaczniejsza, intensywna marynata tym trudniejsze mycie. Grillowane warzywa i piersi z kurczaka dają się usunąć w minutę. Dużo większym wyzwaniem są pełne tłuszczu kiełbasy i karczki, chociaż i na takie specjały są sposoby.

Grill kontaktowy GK160 PARILL

Grill kontaktowy GK160 PARILL

Jak zbudowany jest grill kontaktowy?

Grill kontaktowy to urządzenie, które nie zajmuje dużo miejsca. Potocznie został nazwany grillem stołowym ponieważ jest na tyle bezpieczny, że można użytkować go umieszczając urządzenie na blacie stołu. Urządzenie stabilnie leży dzięki czterem antypoślizgowym stopkom, a do tego grill nie rozgrzewa bezpośrednio miejsca pod sobą. Posiada ruchomą pokrywę kontaktową, która pozwala na opiekanie potraw obustronnie bez względu na ich rozmiar. Dla bezpieczeństwa uchwyt grilla nie nagrzewa się, stąd ryzyko oparzenia może wystąpić jedynie przy bezpośrednim kontakcie z rozgrzaną płyta. Płyta grilla kontaktowego, a dokładnie modelu  GK160 parill rozkłada się na płasko, dając możliwość zwiększenia powierzchni grillowania. W trakcie przyrządzania potraw wydziela się tłuszcz zarówno pod postacią pary jak i skroplin. Idealnie jest grillować w bliskim sąsiedztwie ogrodu, balkonu lub tarasu albo chociaż przy uchylonym oknie, aby zapachy ulotniły się. Można również włączyć nawiew w okapie to wystarczy kiedy grillujemy zimą. Nowoczesny grill kontaktowy posiada specjalny pojemnik na skropliny co znacznie ułatwia czyszczenie urządzenia. Dodatkowo powierzchnia płyty grzejnej pokryta jest tzw. powłoką antyadhezyjną dzięki czemu potrawy nie oblepiają jej tak jak w przypadku tradycyjnych grillów węglowych z rusztem.

Jak przygotować grill elektryczny do czyszczenia?

Na rynku można znaleźć wiele różnych specyfików służących do czyszczenia grilla kontaktowego. Warto jednak wziąć pod uwagę, że urządzenie ma bezpośredni kontakt z jedzeniem i to w bardzo wysokiej temperaturze, więc decyzja o wyborze odpowiednich środków powinna być przemyślana. Powłoka, którą pokryta jest płyta jest delikatna, dlatego prawidłowo dobrane środki czyszczące i narzędzia nie powinny jej uszkodzić.

Grill kontaktowy GK130 PLAAT

Grill kontaktowy GK130 PLAAT

Mycie grilla w praktyce

Grilla najlepiej czyścić zaraz po użyciu. Im dłużej zwlekamy tym trudniej usunąć zabrudzenia (nawet następnego dnia może być dużo trudniej). Średnio już po godzinie od momentu odłączenia grilla od prądu płyta powinna być ostudzona na tyle, aby móc dotknąć ją dłonią. Kiedy powierzchnia płyty jeszcze jest letnia, wówczas powstałe na niej zabrudzenia dadzą się usunąć bez użycia siły. Sprawdź czy na płycie pozostały resztki jedzenia. Jeżeli oblepiły płytę to delikatnie usuń je drewnianą szpatułką lub specjalnym skrobakiem. Uważaj, aby nie uszkodzić powłoki antyadhezyjnej płyty. Wyjątkowo uporczywie zaschnięty tłuszcz możesz spróbować delikatnie zmiękczyć za pomocą zwilżonego ręcznika papierowego. Do zebrania resztek możesz wykorzystać ściereczką bawełnianą. Intensywne zabrudzenia, można także spróbować usunąć przy użyciu kuchennej sody oczyszczonej, połączonej z sokiem z cytryny. Wówczas należy obłożyć przygotowaną papką zabrudzone miejsce i zwilżyć ją dodatkowo kilkoma kroplami wody. Powierzchnia powinna delikatnie się spienić. Możesz pozostawić sodę na kilkanaście minut, aby brud miał możliwość namoknąć. W trakcie mycia zadbaj o to, aby skropliny z czyszczenia spływały do pojemnika. Pod żadnym pozorem nie zanurzaj urządzenia w wodzie. Delikatny kontakt z wodą mogą mieć jedynie płyty grzejne, każdy element poza ich brzegiem może mieć bezpośredni kontakt z elektroniką urządzenia. Delikatnie zbierz zabrudzenia ręcznikiem papierowym, a kiedy płyty pozostaną czyste, użyj ściereczki z mikrofibry, aby wytrzeć je do sucha. Mikrofibra wykazuje doskonałe właściwości antybakteryjne i jest bardzo delikatna zwłaszcza dla powierzchni antyadhezyjnych czy teflonowych, które nie mogą zostać zarysowane.

Upewnij się, że panel obsługi grilla wraz z pokrętłem, pokrywa z zewnątrz oraz pozostałe elementy urządzenia nie są ubrudzone. Jeżeli i na nie dostał się tłuszcz zachowaj ostrożność w trakcie czyszczenia ze względu na możliwość zalania urządzenia. Użyj lekko nawilżonego ręcznika papierowego i delikatnie przecieraj powierzchnię, aż zostanie całkowicie oczyszczona. Dokładnie wyczyszczony grill można schować do następnego grillowania. Jeżeli chowasz urządzenie do szafki włóż między płyty grzejne kilka suchych ręczników papierowych. Dzięki temu jeżeli cokolwiek zostało pominięte w trakcie czyszczenia osadzi się na ręczniku, a dodatkowo ręcznik ochroni płyty od zarysowań.

Czyszczenie grilla elektrycznego i regularne utrzymywanie go w czystości to pestka w porównaniu do tego ile pracy musimy włożyć przy grillu klasycznym. Oszczędność czasu przy rozpalaniu, całkowicie regulowana temperatura pieczenia oraz łatwe i szybkie czyszczenie to tylko niektóre z jego zalet.