Jak wybrać odkurzacz, który upora się z każdym bałaganem?

Odkurzacz to sprzęt niezbędny w każdym domu - nie tylko pomaga utrzymać czystość i higienę, ale także poprawia jakość powietrza i zapobiega alergiom. Jednak nie każdy odkurzacz jest taki sam. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, które różnią się między sobą parametrami, funkcjami i ceną. Jak więc wybrać odkurzacz, który upora się z każdym bałaganem? W tym artykule przedstawimy kilka kryteriów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu odkurzacza. Dowiesz się, jakie są rodzaje odkurzaczy, jakie mają zalety i wady, oraz jak dopasować odkurzacz do swoich potrzeb i preferencji.

 

Siła ssania to klucz: jak dobrać mocny odkurzacz do swoich potrzeb?

 

Odkurzanie to jedno z najczęstszych i najważniejszych zadań domowych. Aby utrzymać podłogi, dywany, meble i inne powierzchnie w czystości, potrzebujemy odkurzacza o dużej mocy ssania, który skutecznie usunie kurz, sierść, okruchy i inne zabrudzenia. Ale jak wybrać mocny odkurzacz odpowiedni do swoich potrzeb? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci podjąć dobrą decyzję.

1. Rodzaj odkurzacza.

Na rynku dostępne są różne rodzaje odkurzaczy, które różnią się między sobą budową, funkcjonalnością i ceną. Najpopularniejsze są odkurzacze workowe, bezworkowe, wodne, piorące i pionowe. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego warto dopasować je do swoich preferencji i warunków domowych. Na przykład, jeśli masz alergię lub zwierzęta domowe, możesz zdecydować się na odkurzacz wodny, który wiąże kurz i alergeny w specjalnym zbiorniku z wodą. Jeśli chcesz mieć możliwość prania dywanów lub podłóg, możesz wybrać odkurzacz piorący, który oprócz funkcji odkurzania ma także funkcję spryskiwania i zasysania wody z detergentem. Jeśli cenisz sobie wygodę i mobilność, możesz zainwestować w odkurzacz pionowy, który jest lekki, bezprzewodowy i łatwy w przechowywaniu.

2. Moc ssania.

Moc ssania to kluczowy parametr, który wpływa na skuteczność odkurzacza. Im wyższa moc ssania, tym lepiej odkurzacz radzi sobie z usuwaniem zabrudzeń z różnych powierzchni. Moc ssania nie jest jednak równa mocy silnika odkurzacza, która wyrażana jest w watach. Moc silnika określa jedynie zużycie energii elektrycznej przez urządzenie, a nie jego wydajność. Moc ssania zależy od wielu czynników, takich jak konstrukcja odkurzacza, rodzaj filtra, szczelność połączeń części, rodzaj dyszy czy stopień napełnienia worka lub pojemnika na kurz. Dlatego nie należy sugerować się tylko liczbą watów podaną przez producenta, ale także sprawdzić inne parametry techniczne i opinie użytkowników.

Często powtarza się pytanie czy można znaleźć odkurzacz bezworkowy z dużą siłą ssania. Oczywiście - najlepszym przykładem jest nasz odkurzacz pionowy OB20B Twist.

3. Filtracja.

Filtracja to proces oczyszczania powietrza z kurzu i innych drobinek, które są zasysane przez odkurzacz. Filtracja ma duże znaczenie dla jakości powietrza w pomieszczeniu i zdrowia osób przebywających w nim. Im lepszy filtr ma odkurzacz, tym mniej pyłu i alergenów jest emitowanych do atmosfery. Najczęściej spotykane są filtry papierowe lub tekstylne, które łapią większe cząstki kurzu i wymagają regularnej wymiany lub czyszczenia. Bardziej zaawansowane są filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), które potrafią zatrzymać nawet 99,9% drobinek o wielkości 0,3

 

Ręczny odkurzacz bezprzewodowy OB20B TWIST

Cichy i efektywny: jak znaleźć odkurzacz, który nie będzie przeszkadzał w codziennym życiu?

 

Odkurzanie to jedna z tych czynności domowych, które musimy wykonywać regularnie, aby utrzymać porządek i higienę. Jednak nie zawsze mamy ochotę na hałas i wibracje, które towarzyszą pracy odkurzacza. Czy istnieje sposób, aby odkurzać cicho i skutecznie? Na szczęście tak! Na rynku dostępnych jest wiele modeli odkurzaczy, które charakteryzują się niskim poziomem głośności i wysoką mocą ssania. Jak wybrać najlepszy?

 

  • Po pierwsze, sprawdźmy poziom hałasu, który generuje odkurzacz. Jest to wartość wyrażona w decybelach (dB) i podawana przez producenta na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi. Im niższa jest ta wartość, tym cichszy jest odkurzacz. Przykładowo, rozmowa w normalnym tonie ma około 60 dB, a szum ulicy około 80 dB. Odkurzacze bardzo ciche mają poziom hałasu poniżej 60 dB, a odkurzacze ciche – pomiędzy 60 a 70 dB. Oczywiście poziom hałasu zależy także od rodzaju podłogi, na której odkurzamy oraz od odległości od źródła dźwięku.

 

  • Po drugie, zwróćmy uwagę na moc silnika i moc ssania odkurzacza. Moc silnika to wartość wyrażona w watach (W) i podawana przez producenta na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi. Im wyższa jest ta wartość, tym większe zużycie energii elektrycznej przez odkurzacz. Moc ssania to wartość wyrażona w kilopaskalach (kPa) lub w aero-watach (AW) i podawana przez producenta na tabliczce znamionowej  lub w instrukcji obsługi. Im wyższa jest ta wartość, tym lepiej odkurzacz radzi sobie z usuwaniem zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Nie ma bezpośredniej zależności między mocą silnika a mocą ssania – istnieją odkurzacze o niskiej mocy silnika i wysokiej mocy ssania oraz odwrotnie. Dlatego warto porównywać obie te wartości przy wyborze odkurzacza.

 

  • Po trzecie, rozważmy rodzaj i pojemność worka lub zbiornika na kurz. Odkurzacze mogą być workowe lub bezworkowe. Odkurzacze workowe zbierają kurz i brud do specjalnego worka, który należy wymieniać lub opróżniać co jakiś czas. Odkurzacze bezworkowe zbierają kurz i brud do plastikowego zbiornika, który należy opróżniać po każdym użyciu. Zarówno worki, jak i zbiorniki mają różną pojemność – im większa jest ta pojemność, tym rzadziej trzeba je opróżniać. Jednak większa pojemność może też wpływać na ciężar i gabaryty odkurzacza.

 

  • Po czwarte, zastanówmy się nad dodatkowymi funkcjami i akcesoriami, które mogą ułatwić nam wykonywanie innych, niż klasyczne odkurzanie, zadań.

Ręczny odkurzacz bezprzewodowy OB20B TWIST

Bezworkowy czy workowy: który odkurzacz będzie dla Ciebie najlepszy?

Odkurzacz workowy to klasyczny model (znany nam jeszcze z dzieciństwa), który zbiera kurz i brud w specjalnym worku umieszczonym wewnątrz urządzenia. Worek jest zazwyczaj wykonany z papieru lub materiału tak, aby przepuszczał powietrze, a zatrzymywał zanieczyszczenia. Po napełnieniu papierowego worka należy wymienić go na nowy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i koniecznością posiadania zapasów. Czy takie rozwiązanie ma zalety? Jasne! Zaletą odkurzacza workowego jest to, że zapewnia on skuteczne sprzątanie i minimalizuje ryzyko wydostania się kurzu z powrotem na podłogę. Jest to szczególnie ważne dla alergików i osób ceniących sobie czyste powietrze w domu.

Odkurzacz bezworkowy to nowoczesny model, który nie wymaga stosowania worków, ponieważ zanieczyszczenia gromadzą się w pojemniku, który wystarczy opróżnić po jego napełnieniu. Odkurzacz bezworkowy wykorzystuje proces separacji cyklonowej, który polega na wirującym przepływie powietrza w stożkowym zbiorniku, który oddziela kurz od powietrza. Zaletą odkurzacza bezworkowego jest to, że nie generuje on dodatkowych kosztów związanych z zakupem worków i nie trzeba się martwić o ich dostępność. Ponadto pojemnik na kurz jest łatwy do opróżnienia i umycia.

A więc który odkurzacz będzie lepszy: workowy czy bezworkowy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ oba typy mają swoje wady i zalety. Wybór odkurzacza zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb użytkownika. Oto kilka kryteriów, które mogą pomóc w podjęciu decyzji:

Koszt – odkurzacz bezworkowy jest zazwyczaj droższy od workowego w zakupie, ale nie wymaga ponoszenia kosztów związanych z wymianą worków. Odkurzacz workowy jest tańszy w zakupie, ale wiąże się z koniecznością kupowania nowych worków co jakiś czas.


Higiena – odkurzacz workowy zapewnia lepszą higienę powietrza w domu, ponieważ nie dopuszcza do wydostawania się kurzu z urządzenia. Odkurzacz bezworkowy może być mniej higieniczny, jeśli nie jest regularnie czyszczony i opróżniany.


Wygoda – odkurzacz bezworkowy jest wygodniejszy w użytkowaniu, ponieważ nie trzeba sprawdzać poziomu napełnienia worka i wymieniać go na nowy. Odkurzacz workowy może okazać się mniej wygodny, jeśli odkurzamy naprawdę często.

 

Powodzenia w wyborze najlepszego!