Jak w prosty i tani sposób dbać o wnętrze samochodu?

Jak zadbany samochód wpływa na nasz komfort jazdy?

Czyste auto to wizytówka jego właściciela. Dbanie o samochód to nie tylko jego regularne mycie z zewnątrz. Kompleksowe czyszczenie obejmuje także sprzątanie jego wnętrza. Składa się na nie mycie tapicerki, elementów plastikowych, deski rozdzielczej czy wykładziny i dywaników podłogowych. Zadbane wnętrze samochodu stanowi nie tylko kluczowy aspekt wizualny, ale także ma wpływ na nasze zdrowie. Nie ulega wątpliwości, że podróżowanie w czystym i pachnącym wnętrzu samochodu jest znacznie bardziej komfortowe i przyjemne niż w takim, w którym pełno jest niepotrzebnych papierków, pustych butelek po napojach, kurzu i unoszącego się nieprzyjemnego zapachu. Dbanie o samochód oprócz aspektów wizualnych i zdrowotnych to również gwarancja, że posłuży Ci on znacznie dłużej. Jak pielęgnować wnętrze samochodu i jakich preparatów najlepiej do tego używać? Dowiesz się z tego artykułu!

Czyszczenie i konserwacja, jak utrzymać samochód w nieskazitelnym stanie

Jak umyć samochód od wewnątrz? W sklepach znajdziesz ogromny wybór kosmetyków do czyszczenia i pielęgnacji wnętrza samochodu. Przed przystąpieniem do sprzątania warto zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty. Rozpocznij od sprawdzenia jaki rodzaj tapicerki znajduje się w Twoim samochodzie. Inaczej postępuje się z tapicerką skórzaną, a inaczej z tapicerką materiałową. Tapicerka wykonana ze skóry będzie wymagała dodatkowej konserwacji – jeśli o nią prawidłowo nie zadbasz, możesz spodziewać się, że wraz z upływem czasu zaczną pojawiać się na niej liczne przetarcia i pęknięcia wynikające z nieodpowiedniego natłuszczenia. Jeśli zaopatrzyłeś się w odpowiednie kosmetyki do czyszczenia, ale wciąż nie wiesz jak zabrać się za sprzątanie samochodu, podpowiadamy od czego zacząć!

  1. Osuszanie

Szczególnie po okresie zimowym, we wnętrzu samochodu zalega wilgoć. Warto zakupić i umieścić w nim specjalny proszek, który dzięki unikalnej technologii pochłonie nadmiar wody z powietrza.

  1. Odkurzanie

Dobry odkurzacz pomoże Ci oczyścić wnętrze samochodu z kurzu, piachu, drobnych śmieci czy sierści zwierząt, a to niezwykle istotny krok w kierunku utrzymania czystości w samochodzie. Oprócz odkurzenia wykładziny i dywaników należy pamiętać o znacznie trudniej dostępnych przestrzeniach między fotelami i pod nimi. Aby zrobić to dokładnie należy maksymalnie odsunąć fotele, aby dostać się do najbardziej niedostępnych zakamarków. Odkurzyć należy również zagłębienia w tapicerce foteli, kieszenie drzwi, schowki oraz półkę znajdującą się z tyłu samochodu. Do odkurzenia wnętrza świetnie sprawdzi się bezprzewodowy odkurzacz pionowy. Po odłączeniu korpusu można używać go jako odkurzacza ręcznego, który jest niezastąpiony w sprzątaniu małych przestrzeni, a do tego nie musisz mieć dostępu do gniazdka elektrycznego, co znacznie poprawi komfort odkurzania. Dodatkowo, wśród akcesorii do odkurzaczy znajdziesz między innymi specjalne wymienne końcówki, które również pomogą Ci wysprzątać nawet najmniejsze zakamarki Twojego samochodu.

  1. Czyszczenie tapicerki

Jak wyczyścić fotele w samochodzie? Tapicerkę należy wyczyścić przy pomocy przeznaczonych do tego środków. W przypadku tapicerki skórzanej ważnym elementem pielęgnacji jest jej impregnacja. Dzięki temu skórzane fotele będą przez długi czas wyglądać jak nowe - skóra nabierze blasku i elastyczności i nie będzie się przecierać czy pękać. Należy pamiętać, aby tapicerkę samochodu czyścić niezwykle delikatnie, na przykład przy użyciu gąbki lub ściereczki z mikrofibry, unikając zbyt mocnego tarcia, które może uszkodzić materiał.

  1. Czyszczenie dywaników podłogowych

Dywaniki należy spryskać odpowiednim środkiem chemicznym, odczekać wymagany czas, a następnie porządnie wyszorować szczotką.

  1. Czyszczenie plastikowych elementów

Plastikowe elementy we wnętrzu samochodu to przede wszystkim deska rozdzielcza, kierownica, gałka skrzyni biegów i wewnętrzne strony drzwi. Elementy te należy czyścić przeznaczonymi do tego celu sprayami, płynami lub piankami, które przede wszystkim usuną z nich zaległy kurz. Szczególną ostrożność podczas czyszczenia deski rozdzielczej zachowaj podczas przecierania dotykowych ekranów.

  1. Mycie lusterek i szyb

Nie zapomnij o szybach i lusterkach! Czyste szyby i lusterka to nie tylko aspekt wizualny, ale i Twoje bezpieczeństwo jazdy! Odpowiednie środki chemiczne zapewnią Ci doskonałą widoczność podczas jazdy, bez plam czy smug, które mogłyby ją ograniczać.

  1. Zadbaj o miły zapach

Przyjemnego akcentu doda umieszczenie we wnętrzu samochodu odświeżacza powietrza lub ulubionego olejku zapachowego.

Jednak to co ważniejsze, to regularne czyszczenie klimatyzacji, która stanowi idealne środowisko do rozwoju wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii. Nieczyszczona klimatyzacja nie dosyć, że bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, może być źródłem nieprzyjemnego zapachu. Pamiętaj o systematycznym czyszczeniu klimatyzacji, aby skutecznie usuwać z niej mikroorganizmy i cieszyć się czystym, świeżym powietrzem wewnątrz swojego samochodu.

Jak wyczyścić lampy w samochodzie domowym sposobem?

Samochodowe lampy w łatwy sposób można wyczyścić domowym sposobem. Wystarczy sporządzić roztwór mieszając sodę oczyszczoną z wodą w stosunku 1:2. Tak przygotowanym płynem należy przetrzeć lampy samochodowe przy pomocy ściereczki z mikrofibry. Następnie wystarczy je spłukać i wytrzeć suchą ściereczką.

OB100 SWAN Bezprzewodowy odkurzacz pionowy
OB100 SWAN Bezprzewodowy odkurzacz pionowy

Jak wyczyścić samochód przed sprzedażą?

Przygotowanie auta do sprzedaży nie jest trudne, jednak warto przyłożyć się do jego porządnego wyczyszczenia, aby szybko znaleźć kupca i odzyskać jak największą kwotę za sprzedawany samochód. O czym należy pamiętać przed sprzedażą? Umycie samochodu z zewnątrz do dobry początek. Dzięki temu pozbędziesz się piachu i innych zanieczyszczeń. Następnie przejdź do wnętrza. Dokładnie odkurz wykładziny, siedzenia i dywaniki. Przetrzyj z kurzu wszystkie znajdujące się w środku plastikowe elementy: deskę rozdzielczą, kierownicę, gałkę skrzyni biegów. Dokładnie umyj szyby i lusterka. Dużą uwagę poświęć tapicerce. Jeśli znajdują się na niej widoczne plamy warto zlecić jej pranie profesjonalistom. Estetycznie wysprzątany samochód na pewno szybciej znajdzie swojego kolejnego właściciela!

Podsumowując, aby auto było czyste i zachowało swój nienaganny wygląd przez długie lata należy dbać o nie każdego dnia. Regularne odkurzanie wnętrza, wyrzucanie zgromadzonych papierków i śmieci czy ścieranie kurzu z plastikowych elementów sprawi, że jazda samochodem będzie niezwykle komfortowa i przyjemna.