Jak utrzymać porządek w domu, gdzie są zwierzęta?

Zwierzęta, które mieszkają w naszych domach, dają nam mnóstwo radości. Wielu z nas po prostu nie wyobraża sobie życia bez ukochanego psa lub kota u swego boku. Jednak obok przyjemności, jakie wiążą się z posiadaniem własnego pupila, jest również cały szereg obowiązków, które trzeba wypełniać. Nie ma też co ukrywać – zwierzęta w domu to zwykle spory bałagan. Sierść na fotelach, ślady łap na podłodze, wysypany żwirek z kuwety czy karma wokół miski... To wszystko wymaga regularnego sprzątania i nie chodzi tu tylko o względy estetyczne, ale przede wszystkim o zdrowie i higienę, o które powinniśmy dbać dla dobra każdego z domowników.

Co nam pomoże w szybkim i skutecznym sprzątaniu?

O tym, jak utrzymać porządek w domu, myślimy bardzo często. Jednak, gdy mamy zwierzęta, ten temat staje się jeszcze bardziej istotny i wymaga przemyślanego podejścia. Gdy mieszkamy ze zwierzętami, w wielu przypadkach musimy przecież sprzątać niemal każdego dnia. Aby nie było to zbyt uciążliwe i czasochłonne, warto odpowiednio się wyposażyć. Sprzęt, którego będziemy używać, powinien być wygodny, wydajny i funkcjonalny oraz prosty w obsłudze. Warto też – w miarę możliwości – korzystać z rozwiązań, które nie wymagają użycia szkodliwych dla środowiska środków chemicznych. Nie są one obojętne przecież także dla naszego zdrowia oraz dla zdrowia zwierzaków, z którymi przebywamy.

Odkurzacz – bez niego się nie obejdzie!

Odkurzacz to sprzęt, który w domu ze zwierzętami zawsze musi być pod ręką, gotowy do pracy i skutecznego działania. W niewielkim mieszkaniu z pewnością przyda się nam lekki, poręczny i bezworkowy odkurzacz, wyposażony w filtr HEPA, którzy dobrze radzi sobie z pyłem, kurzem czy roztoczami (np. OC1200P VAAC). Jeżeli mieszkamy w dużym domu lub apartamencie, warto z kolei pomyśleć o zainstalowaniu takiego urządzenia, jak odkurzacz centralny (np. CV12SN COLUMBIAVAC). Odkurzacze centralne są bardzo wydajne i efektywne w działaniu. Dokładnie usuwają pyłki, roztocza, pleśnie oraz inne alergeny. Posiadają też dwustronny system wlotu i wylotu powietrza, dzięki czemu zanieczyszczenia zasysane z pomieszczeń trafiają wprost na zewnątrz, a w domu jest czysto i świeżo.

Odkurzacz OC1200P VAAC ELDOM

Odkurzacz OC1200P VAAC ELDOM

Czyszczenie i dezynfekcja w jednym – czyli mop parowy i parownica do ubrań

Tradycyjne odkurzanie czy mycie podłóg to oczywiście podstawa. Jednak mogą się one okazać niewystarczające dla zapewnienia odpowiedniego poziomu higieny w mieszkaniu, gdzie przebywają zwierzęta. Aby rozmaite zarazki czy alergeny, związane z posiadaniem zwierząt, nie szkodziły nam i naszym bliskim, a zwłaszcza dzieciom, powinniśmy w tym przypadku zadbać również o możliwość skutecznego dezynfekowania czyszczonych powierzchni. Dobrze jest więc postawić na urządzenia, które w swym działaniu wykorzystują strumień gorącej pary. Gorąca para nie tylko doskonale usuwa brud i nieprzyjemne zapachy, lecz również eliminuje bakterie. Przy dokładnym oczyszczaniu podłóg, a także innych powierzchni w całym mieszkaniu (np. kuchenne blaty, okna czy kafle), świetnie sprawdzi się więc mop parowy (np. PM850 ALTO). Gdy sprzątamy z pomocą tego praktycznego urządzenia nie musimy korzystać z żadnych detergentów, a efekty są doskonałe. Z kolei do dezynfekcji materiałowej tapicerki na fotelach i kanapach oraz legowisk naszych pupili możemy wykorzystać poręczną parownicę do ubrań (np. DA100 STIM). Posiada ona zwykle specjalną nakładkę, która umożliwia skuteczne czyszczenie tkanin wykonanych nawet z grubych materiałów, a gorąca para potrafi usunąć z nich ponad 90 % zgromadzonych bakterii.

Mop parowy PM850 ALTO ELDOM

Mop parowy PM850 ALTO ELDOM

Oczyszczacz powietrza – sposób na alergeny zawarte w sierści i naskórku zwierząt

Gdy mówimy o utrzymaniu czystości w domu, gdzie przebywają nasze ukochane czworonogi, nie sposób też nie wspomnieć o usuwaniu z powietrza substancji silnie uczulających, jakimi są sierść i naskórek zwierząt. Wielu alergików w ogóle nie może pozwolić sobie na posiadanie pasa lub kota, ale jest też spora grupa osób, która się na to decyduje. W takim przypadku, aby złagodzić dolegliwości związane z tego typu alergią, dobrze zaopatrzyć się na domowy oczyszczacz powietrza (np. PO200 PURI). Urządzenie to eliminuje zresztą nie tylko alergeny. Jest też bardzo pomocne w walce ze skutkami smogu, wdzierającego się do naszych mieszkań, usuwa dym, zarodniki pleśni grzybów oraz wirusy i bakterie, a czyszczone powietrze poprawia jakość życia wszystkich domowników.

Oczyszczacz powietrza PO200 PURI ELDOM

Oczyszczacz powietrza PO200 PURI ELDOM

Błyszcząca sierść i zadbane łapy naszego pupila to także sposób na czysty dom

Regularna pielęgnacja zwierząt jest równie ważna jak systematyczne sprzątanie i oczyszczanie powietrza w naszych domach. Odpowiednio częste przycinanie, szczotkowanie i wyczesywanie sierści będzie zapobiegało nadmiernemu jej wypadaniu i gromadzeniu się na naszych podłogach, kanapach czy łóżkach. Dbać trzeba również o łapy i pazurki. Oczywiście wskazana jest więc od czasu do czasu wizyta w profesjonalnym salonie, gdzie o czystość i piękny wygląd naszego czworonoga postarają się fachowcy. Jednak wiele możemy tu również zrobić samodzielnie, gdy mamy do dyspozycji odpowiednie akcesoria  (np. zestaw MZ200 BONI). Należy do nich m.in.: maszynka do strzyżenia zwierząt, nożyczki, grzebień dla psa, szczotka do wygładzania sierści kota oraz obcinak i pilnik do pazurów. Dzięki takiemu wyposażeniu, w komfortowych dla zwierzaka domowych warunkach, bez trudu zadbamy o jego higienę i urodę.

Zestaw do pielęgnacji zwierząt MZ200 BONI ELDOM

Zestaw do pielęgnacji zwierząt MZ200 BONI ELDOM