Jak usunąć roztocza? Domowe sposoby na kurz

Wykurz kurz, bo roztocza są tuż tuż…

Dzisiaj na tapet weźmiemy nieco niepokojący temat… nieproszonych gości w naszych domach. I nie chodzi tu o zbyt częstych i nachalnych „ludzkich” wizytatorów, choć wiemy, że i Ci potrafią nieźle dać w kość :)

Dzisiejszy temat dotyczy kurzu i żyjących w nim roztoczy - niezameldowanych mieszkańców, których zwykle nie zauważamy, a którzy przysporzyć nam mogą sporych problemów.

Czym są roztocza kurzu domowego?

To mikroskopijne pajęczaki z rzędu roztoczy. Są naprawdę niewielkie – osiągają od 0,1 do 0,5 mm długości. Nic dziwnego, że zwykle ich nie zauważamy. Żyją w kurzu domowym i żywią się głównie naskórkiem – ludzkim oraz zwierzęcym. Najczęściej występującą odmianą domową jest pajęczak o, dość niepokojącej nazwie – skórożarłoczek skryty.

Odkurzacz OS3000B SWING

Odkurzacz OS3000B SWING

Jak roztocza wpływają na zdrowie?

Roztocza kurzu domowego są bardzo silnymi alergenami. Ich odnóża i odchody mogą powodować kaszel, duszności, alergie i silne swędzenia. Możemy łatwo zauważyć to kiedy sprzątamy mocno zakurzone powierzchnie – stare kartony na strychu czy książki, które długo stały na półkach. Nawet zdrowe osoby (bez stwierdzonej alergii) kaszlą i duszą się w latających tumanach nieczystości. Osoby, które taką alergię wykazują nie będą w stanie spać na łóżku, za którym zgromadziły się kłęby kurzu, w pokoju w ciężkimi kotarami (na których uwielbiają żyć się roztocza), czy w pomieszczeniach z dużym zagęszczeniem nieodkurzonych ram obrazów.

Alergia na roztocza kurzu domowego jest niezwykle przykra, ze względu na niezwykłą częstość występowania alergenu i brak jego sezonowości. Co zatem robić? Czy możemy jakoś się bronić? Oczywiście!

Jak usunąć roztocza z domu?

Choć zadanie pracochłonne, z odpowiednimi sprzętami nie zajmie zbyt dużo czasu i… energii J Podstawową obroną przed roztoczami jest ich nieustanne usuwanie i zabezpieczanie przed gromadzeniem się. Zapomnijmy zatem o niezliczonych ilościach mebli, mebelków i witryn z wystawkami porcelany, szkła i uroczych porcelanowych figurek. Przestrzeń, w której żyją i wypoczywają alergicy powinna być łatwa do sprzątania. Meble powinny być ustawione tak, aby umożliwiały łatwy dostęp do wszystkich kątów, w których zwykle lubią zbierać się kłęby kurzu.

Podstawowym sprzymierzeńcem naszych działań będzie dobry i wydajny odkurzacz! Na co dzień niezastąpiony będzie odkurzacz ręczny – OB20B Twist, bezworkowy i bezprzewodowy dotrze bez problemu nawet w trudniej dostępne miejsca. Jest lekki, poręczny… i bardzo efektowny J Na co dzień sprawdzi się idealnie! Do nieco bardziej wymagającego sprzątania, nazywanego przez firmy profesjonalnie się tym zajmujące, sprzątaniem „grubym” warto wybrać najbardziej wydajne urządzenia. Doskonały okaże się tu odkurzacz OSC3000B swing, z płynną regulacją ssania i zasięgiem aż do 7,1 m! Ciekawym, choć nieco bardziej wymagającym pomysłem jest odkurzacz centralny. Żeby jak najłatwiej i jak najszybciej zobrazować jego działanie nazwijmy jego jednostkę sercem, od którego odchodzą przewody łączące je z każdym z pomieszczeń. Dzięki temu w każdym z nich znajduje się odkurzacz! Bez konieczności przenoszenia, instalowania itd. Do minusów tego typu rozwiązania należy jedynie fakt, że decyzje o jego instalacji najlepiej podjąć przed generalnym remontem. Cała „arteria” ukryta jest bowiem w ścianach i podłogach.

 Ręczny odkurzacz bezprzewodowy OB20B TWIST

Ręczny odkurzacz bezprzewodowy OB20B TWIST

To o czym warto pamiętać decydując się na zakup odkurzacza ukrywa się w opisach produktu. Szczególną uwagę w przypadku osób z alergią należy bowiem zwrócić na filtry, w które wyposażone są urządzenia. Czy są wysokiej klasy? Wymienione powyżej odkurzacze wyposażone są nie w jeden, a w dwa filtry, w tym wysokiej klasy filtr HEPA.

Świetnym urządzeniem wspierającym w walce z roztoczami jest także mop parowy PM850 alto. Pozwala odetchnąć pełną piersią w pomieszczeniu bez roztoczy! Radzi sobie także z trudnymi zabrudzeniami, z którymi klasyczne mopy nie dają sobie rady! Dzięki 10 funkcjonalnym końcówkom z jego pomocą umyjesz nie tylko podłogi, ale także kafle, piekarnik i kuchenny blat. Odświeżenie dywanów i tapicerek to dla niego również żaden problem!

 

Walka z roztoczami wymaga odrobinę pracy i systematyczności. Z odpowiednimi urządzaniami nie jest to jednak wielki kłopot! Zdecydowanie warto wziąć sprawy we własne ręce i nie uskarżać się więcej na alergię i kaszel.