Jak samodzielnie ostrzyc włosy w domu - poradnik dla początkujących

Jeśli nie przepadasz za wizytami u fryzjera, nie masz na nie czasu lub po prostu chciałbyś zaoszczędzić na profesjonalnych, fryzjerskich usługach dowiedz się już dziś jak w prosty sposób ostrzyc włosy samemu!

Samodzielne strzyżenie włosów w domu naprawdę nie jest trudne, jeżeli odpowiednio przygotujesz się do tego zabiegu. Jeśli nie planujesz stworzyć na swojej głowie skomplikowanej fryzury czy artystycznego cięcia, na pewno poradzisz sobie bez pomocy fryzjera. Do podcięcia końcówek lub grzywki czy ostrzyżenia krótkich włosów wystarczy odpowiedni sprzęt i akcesoria oraz kilka cennych porad, które znajdziesz właśnie w tym artykule.

 

Wybór odpowiedniego sprzętu i narzędzi do samodzielnego strzyżenia włosów w domu

 

Wybór odpowiedniego sprzętu jest zdecydowanie kluczowym elementem całego procesu strzyżenia. Narzędziem, które zazwyczaj jako pierwsze wpada nam do głowy na myśl o obcinaniu włosów są nożyczki. Oczywiście skojarzenie jest trafne, jednak należy pamiętać, że zwykłe nożyczki zdecydowanie się do tego nie nadają i możesz zrobić sobie nimi więcej krzywdy niż pożytku. Aby podciąć swoje włosy, nie niszcząc ich struktury, musisz koniecznie zaopatrzyć się w profesjonalne nożyczki fryzjerskie, które są znacznie ostrzejsze niż zwykłe nożyczki do cięcia między innymi papieru. Narzędzie, które nie będzie wystarczająco ostre, prawdopodobnie poszarpie Twoje końcówki, które w efekcie staną się bardziej osłabione, a dodatkowo nierówno podcięte. Ostrza nożyczek fryzjerskich są w specjalny sposób szlifowane, odpowiednio profilowane i wykonane ze specjalnego materiału, którym zazwyczaj jest stal nierdzewna. Dzięki temu gwarantują gładkie cięcie włosów bez strzępienia i uszkadzania struktury ich końcówek. Z kolei w przypadku włosów krótkich, niezbędnym sprzętem do ich strzyżenia będzie strzyżarka, za pomocą której również w prosty i wygodny sposób skrócisz swoje włosy na pożądaną długość. Jeśli stoisz przed wyborem strzyżarki do włosów, zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów:

  • Rodzaj zasilania – strzyżarka na akumulatorki, kabel, czy może hybrydowa? Jaki rodzaj zasilania najlepiej wybrać? Strzyżarka na akumulatorki jest sprzętem bardzo wygodnym w obsłudze ponieważ jest całkowicie mobilna. Możesz wybrać najlepsze miejsce do strzyżenia i nie martwić się oto, czy w pobliżu jest gniazdko sieciowe, albo czy przewód jest wystarczającą długi, aby swobodnie nią manewrować. Minusem jest fakt, że kiedy urządzenie się rozładuje, przestanie działać. Z kolei strzyżarka zasilana na kabel może Cię delikatnie ograniczać. Zaletą tego rozwiązania jest jednak pewność, że Twoja praca nie zostanie nagle przerwana, chyba że w gniazdku zabraknie prądu. Najlepszym wyborem będzie więc urządzenie hybrydowe, czyli strzyżarka z zasilaniem akumulatorowo – sieciowym. Możesz używać jej jako urządzenie bezprzewodowe, a w razie gdyby doszło do rozładowania sprzętu podpiąć ją do gniazdka elektrycznego!

MG11 RAZOR ELDOM Strzyżarka
MG11 RAZOR ELDOM Strzyżarka

  • Regulacja długości strzyżenia – im większy zakres tym lepiej. Dzięki temu będziesz mógł regulować długość strzyżenia wedle swoich upodobań, od kilku do kilkunastu milimetrów.
  • Moc urządzenia – im większa moc, tym silniejsze urządzenie, a co za tym idzie – lepiej poradzi sobie nawet z bardzo gęstymi i grubymi włosami.

 

Skoro wiesz już jakie narzędzia przydadzą Ci się, aby samodzielnie skrócić włosy w domu, przejdźmy do niezbędnych akcesoriów. Na pewno przyda Ci się grzebień, którym dokładnie rozczeszesz włosy przez ich strzyżeniem. Niezbędne będzie również lustro, a nawet dwa. Jedno, w którym będziesz obserwować siebie z przodu, drugie mniejsze, w którym sprawdzisz jak wyglądają włosy z tyłu. W przypadku włosów długich przyda się również klamra lub gumka do ich rozdzielenia i upięcia.

 

Jak przygotować włosy do strzyżenia w domu - kilka prostych kroków

 

Zdecydowanie łatwiej będzie Ci skracać włosy na mokro. Możesz umyć je i dokładnie osuszyć ręcznikiem lub zwilżyć spryskując je wodą w butelce z atomizerem. Kolejnym krokiem zanim rozpoczniesz strzyżenie powinno być dokładne rozczesanie włosów przy pomocy grzebienia, aby uniknąć ich splątania.

 

Krok po kroku: jak samodzielnie obciąć włosy w domu

 

Zastanawiasz się jak obciąć długie włosy, żeby się ładnie układały? Oto prosta instrukcja krok po kroku, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt!

 

  • Namocz włosy myjąc je i osuszając ręcznikiem lub zwilż przy pomocy wody w butelce z atomizerem.
  • Dokładnie rozczesz swoje włosy za pomocą grzebienia.
  • Zwiąż włosy gumką na czubku głowy, tuż przy linii czoła.
  • Kucyk podziel na dwie części, a następnie wyodrębnij dodatkowe pasmo pośrodku. Od środkowego pasma zacznij cięcie skracając je na pożądaną długość.
  • Pierwszego, skróconego pasma włosów użyj jako punkt odniesienia. Zetnij wszystkie kosmyki do tej samej długości.
  • Rozczesz ponownie włosy i upewnij się przy pomocy małego lusterka, że wszystkie kosmyki są równe.

 

 

Jak samemu obciąć włosy męskie? Strzyżenie męskie krok po kroku:

 

Skracanie krótkich włosów przy użyciu strzyżarki rozpocznij od podzielenia włosów na dwie części: górę i dół. Wokół Twojej głowy powstanie coś na kształt podkowy. Ta linia będzie oddzielać od siebie włosy krótsze od dłuższych. Strzyżenie zacznij od boków skracając włosy od dołu w kierunku góry. Na najkrótszą długość zetnij włosy w okolicach uszu i karku. Górną część włosów skracaj stopniowo. Jeśli planujesz zostawić w tym miejscu włosy znacznie dłuższe, możesz do tego celu użyć nożyczek. Jeśli chcesz pozostawić włosy krótkie, użyj najdłuższej nasadki jaką posiadasz.

 

Jak uniknąć najczęstszych błędów przy samodzielnym strzyżeniu włosów

 

Podczas samodzielnego strzyżenia włosów krótkich przy użyciu strzyżarki najczęściej popełnianym błędem jest niedostosowywanie nakładki do długości włosów, którą chcesz uzyskać i używanie jednej nakładki do strzyżenia włosów na całej głowie. Błędem często popełnianym jest również rozpoczynanie strzyżenia od czubka głowy. Włosy na czubku, powinny być dostosowane długością do reszty. Notorycznym błędem jest również używanie nieprofesjonalnych nożyczek do skracania włosów, które zamiast poprawić ich stan, szarpią i niszczą ich końcówki.