Jak na zdrowie wpływa wentylator a jak klimatyzator?

Podczas gorących letnich dni próbujemy różnych sposobów, aby się schłodzić. Kiedy upał staje się uciążliwy zapewne większość z nas marzy o tym, aby wskoczyć do basenu czy zanurzyć się w chłodnej morskiej wodzie. Nie każdy jednak ma na co dzień taką możliwość, dlatego też, jeśli spędzamy czas w mieszkaniu czy biurze niezastąpione stają się urządzenia, dzięki którym możemy poczuć orzeźwiający wiaterek czy nawet przyjemny chłód. Dzisiaj przyjrzymy się zatem wentylatorom i klimatyzatorom, czyli urządzeniom, których zakup warto rozważyć, jeśli planujesz zadbać o swój komfort termiczny podczas lata w swoim domu czy biurze. Te dwa rodzaje urządzeń, choć spełniają podobną funkcję, różnią się od siebie nie tylko budową, ale i zasadą działania, dodatkowymi funkcjami, ceną oraz wpływem na nasz organizm!

Dzisiaj opowiemy Wam, jakie są różnice między tymi dwoma urządzeniami i o czym należy pamiętać, aby korzystając z nich nie narazić swojego zdrowia.

 

Wentylator a klimatyzator: różnice w działaniu i wpływie na zdrowie

 

Wentylator i klimatyzator spełniają podobną funkcję. Oba te urządzenia mają za zadanie zadbać o nasz komfort termiczny podczas kiedy odczuwalna temperatura powietrza jest dla nas zbyt wysoka. Urządzenia te działają jednak na całkowicie innej zasadzie, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup któregoś z nich, warto zapoznać się ze sposobem ich działania, aby dobrać idealny sprzęt do swoich indywidualnych potrzeb.

Na czym polega podstawowa różnica pomiędzy wentylatorem, a klimatyzatorem? Przede wszystkim, klimatyzator realnie obniży temperaturę powietrza w Twoim pomieszczeniu. Działa podobnie jak lodówka – w procesie chłodzenia wykorzystuje czynnik chłodniczy, który przepływa przez system zmieniając swój stan skupienia.

Wentylator natomiast nie obniży temperatury powietrza w pomieszczeniu – powietrze zostaje wprawione przez niego w ruch, a co za tym idzie jest odczuwalne przez nas jako chłodniejsze.

 

Klimatyzacja a zdrowie: jak wpływa na organizm i jakie są potencjalne problemy?

 

Zastanawiałeś się kiedyś jaki wpływ na Twój organizm ma przebywanie w pomieszczeniu, w którym działa klimatyzacja oraz jakie potencjalne problemy możesz napotkać? Dzisiaj rozwiejemy Twoje wszelkie wątpliwości! Ciężko nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że klimatyzacja to niezwykle użyteczny sprzęt, który może być wybawieniem od męczących upałów szczególnie wtedy, gdy w mocno nagrzewającym się pomieszczeniu musimy pracować. Powszechnie wiadomo, że praca w zbyt wysokich temperaturach wpływa niekorzystnie na naszą wydajność i koncentrację. Wysokie temperatury mają również niekorzystny wpływ na jakość naszego snu czy wypoczynku. W wielu miejscach takich jak nasze samochody, centra handlowe czy biura po prostu przyzwyczailiśmy się do obecności klimatyzacji i komfortu, który za tym idzie w letnie dni. Czy klimatyzacja ma jednak pozytywny wpływ na nasz organizm? Zobacz sam!

Sprawdź wpływ klimatyzacji na zdrowie!

Wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie czy klimatyzacja jest zdrowa. Odpowiedź na nie jest prosta – jeśli odpowiednio z niej korzystamy i regularnie dbamy o jej czyszczenie i serwis, klimatyzacja nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia i funkcjonowania organizmu. Dowiedz się, o czym należy pamiętać, aby korzystanie z klimatyzacji było w pełni bezpieczne dla Ciebie i członków Twojej rodziny!

 

  1. Po pierwsze umiar!
    Przemieszczanie się z bardzo wysokich temperatur, które podczas lata panują na zewnątrz do przestrzeni, gdzie jest znacznie chłodniej nie jest korzystne dla naszego organizmu. W ten sposób bardzo łatwo nabawić się przeziębienia czy różnego rodzaju chorób górnych dróg oddechowych. Aby nie narażać swojego organizmu na szok termiczny, zadaj urządzeniu temperaturę o kilka stopni niższą od tej, która panuje na zewnątrz (nie większą niż 5 st. Celsjusza). Dzięki temu unikniesz dużych zmian temperatur, które bywają bardzo korzystne dla zdrowia.

 

  1. Czysta klimatyzacja
    Bezwzględnie pamiętaj, aby dbać o sprzęt i regularnie czyścić i odgrzybiać klimatyzację. W tego typu urządzeniu, panują warunki sprzyjające rozwojowi grzybów i pleśni. Oddychanie powietrzem złej jakości spowodowanej zanieczyszczonym urządzeniem może prowadzić do pojawienia się różnego rodzaju objawów alergicznych między innymi: kataru, wysypki skórnej, swędzenia oczu, a także podrażnienia dróg oddechowych, złego samopoczucia, osłabienia i chronicznego zmęczenia, a w skrajnych przypadkach do poważniejszych chorób układu oddechowego.

 

  1. Nawilżanie gardła i oczu
    Klimatyzatory znacząco wysuszają powietrze. Suche powietrze wysusza skórę, podrażnia śluzówkę gardła, a także spojówek. Dlatego przebywając znaczną ilość czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach należy pamiętać, aby nawadniać organizm, regularnie nawilżać gardło, a także stosować specjalne krople nawilżające do oczu.

 

Podsumowując, ciężko wyobrazić sobie już nasze codzienne życie bez klimatyzowanych pomieszczeń. Latem klimatyzacja może okazać się istnym wybawieniem, pod warunkiem, że odpowiednio dbamy o jej stan i rozsądnie z niej korzystamy. Pamiętaj, aby czyścić klimatyzację co najmniej 2 razy do roku! Unikaj dużych różnic temperatur, ustawiając klimatyzację na temperaturę nieco niższą niż ta, która panuje na zewnątrz. Nawilżaj swoją skórę, gardło i oczy.

Na koniec warto zaznaczyć, że nowoczesne urządzenia klimatyzacji dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologią mogą być niezwykle użyteczne zwłaszcza w domach alergików, gdyż filtry usuwają z powietrza między innymi kurz i roztocza.

Wentylator biurkowy WG20 KLIPPY
WG20 KLIPPY Wentylator biurkowy

Wentylator jako alternatywa dla klimatyzacji: co warto wiedzieć o jego wpływie na zdrowie?

A co z wiatrakiem? Czy wentylator jest zdrowy?

Wentylator podobnie jak klimatyzacja wysusza śluzówki i może powodować podrażnienia. Co istotne, szczególnie dla astmatyków i alergików – wentylatory powodują, że kurz i inne zanieczyszczenia unoszą się w powietrzu, a co za tym idzie mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Tak samo jak w przypadku korzystania z klimatyzacji, używając wentylatora należy robić to ostrożnie i z umiarem. Pamiętaj, aby odpowiednio ustawić swój wentylator pokojowy. Za blisko ustawiony wiatrak, może doprowadzić do zbyt mocnego wychłodzenia organizmu, a w konsekwencji do przeziębienia, a nawet porażenia nerwu twarzowego.