Jak efektywnie i komfortowo pracować zdalnie w domu?

Znajdujemy się w wyjątkowym i bezprecedensowym okresie historii. Samoizolacja dla wielu z nas jest bardzo trudna i z wielkim trudem próbujemy przystosować się do rzeczywistości, której nie znamy. Jednym z jej elementów jest wykonywanie dotychczasowej pracy w warunkach domowych, czyli tzw. home office. Od momentu wprowadzenie ograniczeń, Internet zalała fala porad dotyczących takiego trybu pracy, sprytnych trików, które ją ułatwiają, a także memów - śmiesznych obrazków, które w lekki i żartobliwy sposób opisują codzienne problemy osób zamieniających wygodne i komfortowe biura na kuchenne aneksy czy telewizyjne stoliki.

Po kilku tygodniach nowej sytuacji, wiemy już jakich błędów należy unikać i jak dobrze przygotować się do sprawnej, efektywnej i komfortowej pracy. Poniżej zebraliśmy kilka najważniejszych punktów.

Określenie zasad

W obecnej sytuacji, kiedy przedszkola i szkoły są zamknięte, część z nas wykonuje obowiązki służbowe w towarzystwie reszty domowników. I o ile starsze osoby doskonale zdają sobie sprawę z tego jak ważna jest cisza i skupienie, o tyle dzieci, szczególnie te mniejsze mogą mieć problem ze zrozumieniem tego, że ich zabawy, śmiech czy próby rozmowy, będą działały wyjątkowo rozpraszająco. Nie ma się co dziwić! Dla Malucha zawsze będziemy przede wszystkim Rodzicem, nie managerem, ekspertem czy dyrektorem! Niestety praca z dzieckiem przy boku staje się o wiele trudniejsza. Aby rozwiązać ten problem, porozmawiaj z pozostałymi domownikami i razem ustalcie plan dnia, próbując podzielić się opieką nad dziećmi. Ze swoimi pociechami natomiast ustal godziny, w których pracujesz i potrzebujesz chwili na skupienie - zapiszcie je na kartce i zawieście ją na drzwiach pokoju, w którym stworzysz swoje biuro.

Codzienna rutyna

Pamiętaj także, że pomimo tego, że pracujesz w domu i w teorii możesz zaraz po przebudzeniu, jeszcze w łóżku, otwierać laptopa, w praktyce to się nie sprawdzi! Przy pracy zdalnej bardzo ważne jest rozgraniczenie życia prywatnego od służbowego. Zaczynaj dzień o konkretnej godzinie. Oddawaj się swojej codziennej rutynie higieny i przygotowania do pracy. Oczywiście, nie musisz codziennie przywdziewać garnituru czy eleganckiej sukienki, jednak nie rozpoczynaj pracy w piżamie!

Przygotowanie

Nie każdy może pozwolić sobie na komfort posiadania własnego gabinetu w domu. W wielu przypadkach praca zdalna odbywa się w zaadaptowanych na szybko przestrzeniach sypialnianych, salonowych lub kuchennych. Nie oznacza to, że z założenia musi być mniej komfortowo!

Najważniejsze jest to, aby akcentować rozpoczęcie pracy zmianą miejsca - nawet jeśli miałoby to wiązać się jedynie z przejściem do innego pokoju czy zmianą krzesła. Ten zalecany przez psychologów trik pozwoli Ci szybciej wyjść z trybu domowego w tryb pracy.

Stanowisko pracy

Najwygodniej będzie Ci przy biurku, to oczywiste. Mniej więcej tak samo oczywiste jak to, że nie każdy z nas posiada je w domu. W takiej sytuacji skorzystaj z wyższego stołu, blatu kuchennego lub nawet odpowiednio wysokiej komody. Zadbaj także o wygodne krzesło. Wiele zakładów pracy pozwala na wypożyczenie firmowych foteli biurowych w tym okresie. Pamiętaj o zachowaniu porządku w Twoim, na szybko stworzonym, biurze i postaraj usunąć się z zasięgu wzroku wszelkie domowe sprzęty i rzeczy które mogą odciągać Twoją uwagę.

Nawilżacz ultradźwiękowy NU9 ATMO ELDOM

Nawilżacz ultradźwiękowy NU9 ATMO ELDOM

 

Powietrze

W okresie, w którym praktycznie cały czas spędzamy w domu, bardzo ważne jest monitorowanie jakości powietrza. I choć zawsze niezwykle ważna jest jego wysoka jakość w domu, w tym szczególnym czasie nie można pozwolić sobie na bagatelizowanie żadnego problemu. Alergeny, wirusy i bakterie, cząsteczki organiczne czy zanieczyszczenia z ulicy to realne zagrożenia, które należy jak najszybciej wyeliminować. Z pomocą przyjdzie wydajny oczyszczacz powietrza PO200 PURI, który dzięki 5 stopniowej filtracji rozprawi się z nimi wszystkim raz dwa! Pamiętaj także, że zbyt wilgotne czy zbyt suche powietrze fatalnie wpływa na koncentrację i szybkość reakcji. Tutaj także pomoże niezawodny ELDOM z eleganckim nawilżaczem ultradźwiękowym NU9 ATMO i super nowoczesnym i funkcjonalnym osuszaczem OPC1100 COLUMBIAVAC.

Osuszacz powietrza OPC1100 COLUMBIAVAC

Osuszacz powietrza OPC1100 COLUMBIAVAC

 

Przerwy!

Pamiętaj, że w biurze robisz sobie przerwy, nie zapomnij o nich także teraz! Drugie śniadanie, lunch czy przysłowiowe „rozprostowanie kości” to elementy, które wbrew pozorom nie zaburzą Twojego skupienia, a pomogą je wzmocnić! Wiemy, że sercem większości biur jest aneks z kawą, który oprócz rozkoszy z mocodajnego napoju oferuje także najbardziej ekscytujące rozmowy… Mamy naprawdę dobrą nowinę! Wcale nie musisz z tego rezygnować! O wcześniej zaplanowanej godzinie przerwy, zaparz sobie aromatyczną kawę z pomocą szybkiej i łatwej w obsłudze kawiarki KA40 AROMATICA i pozwól sobie na odrobinę ploteczek z rodziną, przyjaciółmi lub współpracownikami! 10 minut nie zaburzy harmonogramu Twojej pracy, a na pewno zrelaksuje Cię i wprawi w wyśmienity nastrój!

Kawiarka KA40 AROMATICA ELDOM

Kawiarka KA40 AROMATICA ELDOM

 

Posiłki

Wiemy, że to najtrudniejszy z elementów! Trudno jest zarządzać, prowadzić negocjacje czy myśleć kreatywnie mieszając w garnku. Ważne jest zatem, aby w czasie pracy nie brać się za gotowanie! Warto przygotowywać obiady dzień wcześniej, tak aby móc tylko je podgrzewać. W awaryjnych sytuacjach można ratować się również zamówieniami jedzenia z restauracji… pytanie tylko ile nasz budżet jest w stanie wytrzymać? Doskonałym pomysłem jest skorzystanie z wielofunkcyjnego urządzenia MFC2000 PERFECT MIX. Ten pomocnik do zadań specjalnych sieka, blenduje, gotuje, miksuje, ubija, gotuje na parze i podsmaża! Wystarczy umieścić w nim odpowiednie produkty, włączyć wybrany program… i cieszyć się z jego samodzielnej pracy. Żeby jeszcze bardziej umilić i ułatwić waszą współpracę, mamy dla Ciebie darmowy e-book z przepisami na zdrowe i pożywne posiłki dla całej rodziny!

Choć sytuacja w której się znajdujemy jest niecodzienna, warto wiedzieć co robić, aby znieść ją możliwie jak najlepiej. Zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne jest w naszym życiu najważniejsze i to na nim musimy się skupić. Stosujmy się do oficjalnych zaleceń i próbujmy odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zachowując optymizm i wiarę w to, że nasze mądre decyzje ułatwią nam wszystkim powrót do bezpiecznego świata, za którym tak bardzo tęsknimy!

Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne MFC2000 PERFECT MIX

 Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne MFC2000 PERFECT MIX