Jak działa grzejnik olejowy?

Zasada działania grzejnika olejowego jest w gruncie rzeczy bardzo prosta. Grzejnik elektryczny olejowy zbudowany jest najczęściej z połączonych ze sobą żeberek, które znacznie zwiększają powierzchnię grzejną urządzenia. Jednak coraz chętniej wybieranym rodzajem grzejnika olejowego są grzejniki panelowe, które jak można się domyślić, nie posiadają żeberek. Zbudowane są one natomiast z płaskich, połączonych ze sobą płyt. Tego rodzaju panelowy grzejnik olejowy nie przypomina więc tradycyjnego, żeliwnego grzejnika żeberkowego. Wygląda bardzo estetycznie i elegancko nawet w najbardziej wymagających pomieszczeniach. Wewnątrz grzejnika olejowego jak sama nazwa wskazuje krąży specjalny olej, któremu to właśnie zawdzięczamy przyjemne ciepło oddawane przez grzejnik do otoczenia. Jest to tak zwany olej diatermiczny, który po włączeniu urządzenia zaczyna się nagrzewać za pomocą zamontowanej wewnątrz grzałki. Następnie nagrzany olej ogrzewa ścianki grzejnika, a grzejnik oddaje ciepło do otoczenia. Olej, który pełni w grzejniku rolę zasobnika ciepła musi posiadać dwie specyficzne właściwości – dużą pojemność cieplną oraz wysoką temperaturę wrzenia. Dzięki temu może kumulować dużą ilość ciepła, a jednocześnie nie zagotuje się.

Czym więc grzejnik olejowy elektryczny różni się od termowentylatora?

Grzejniki olejowe posiadają cechy, które znacznie odróżniają je od termowentylatorów. Ale zacznijmy od tego czym w ogóle jest termowentylator. Termowentylator to podobnie jak elektryczny grzejnik olejowy – przenośne źródło ciepła zasilane energią elektryczną. Zarówno grzejniki olejowe jak i termowentylatory nie służą jako główne źródło ogrzewania domu. Zazwyczaj wykorzystywane są doraźnie, najczęściej poza sezonem grzewczym, kiedy centralne ogrzewanie nie jest jeszcze uruchomione, a niska temperatura nocą czy wczesnym rankiem zaczyna dawać się we znaki. Wiecie już jak działa elektryczny grzejnik olejowy, teraz czas na krótkie wyjaśnienie pracy termowentylatora. We wnętrzu termowentylatora znajduje się grzałka, która nagrzewa się zaraz po włączeniu urządzenia. Ogrzane w ten sposób powietrze jest następnie rozprowadzane po pomieszczeniu dzięki zamontowanemu za grzałką  wentylatorowi, który wprawia ciepłe powietrze w ruch i wypycha je na zewnątrz urządzenia. Główną różnicą, której nie sposób nie dostrzec już na samym początku jest czas w jakim powietrze w pomieszczeniu zostaje ogrzane. W przypadku grzejnika olejowego musimy być naprawdę cierpliwi – olej nagrzewa się dosyć wolno. Od włączenia urządzenia musi więc upłynąć sporo czasu zanim zaczniemy odczuwać pierwsze efekty jego działania. Plusem w tym przypadku jest fakt, że olej długo stygnie, a więc grzejnik olejowy oddaje ciepło jeszcze przez długi czas po jego wyłączeniu. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku termowentylatora – tutaj wystarczy włączyć urządzenie i po kilku sekundach zaczynamy odczuwać przyjemny wzrost temperatury w pomieszczeniu. Termowentylatory to urządzenia wyjątkowo niewielkich rozmiarów. Termowentylatory mogą ważyć dosłownie 2 kg, dzięki czemu bez żadnego wysiłku możesz zmieniać ich lokalizację. Grzejniki olejowe są zazwyczaj większe i cięższe, chociaż często wyposażone są w obrotowe kółka i uchwyt, który znacznie ułatwia ich mobilność. Kolejną zaletą przemawiającą na korzyść termowentylatorów jest możliwość ukierunkowania strumienia ciepłego powietrza. Termowentylatory po wyłączeniu grzałki, mogą pełnić funkcję wentylatorów w ciepłe dni. Termowentylatory nie są dobrym wyborem dla alergików. W przeciwieństwie do grzejników olejowych, wysuszają powietrze i wprawiają je w ruch, co w konsekwencji prowadzi do unoszenia się kurzu w pomieszczeniu.

Jakie są rodzaje grzejników olejowych?

Jak się pewnie domyślacie na rynku dostępne są różnego rodzaju grzejniki olejowe. Różnią się one między sobą nie tylko budową i wyglądem, ale również dostępnymi funkcjami, które posiadają. Warto się z nimi zapoznać, aby wybrać idealny grzejnik, który zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby i wymagania. Ze względu na budowę rozróżniamy głównie grzejniki olejowe z ożebrowaniem oraz bez ożebrowania, czyli tak zwane grzejniki olejowe panelowe.

  • Grzejnik olejowy z ożebrowaniem

Dzięki licznym tak zwanym żeberkom, powierzchnia grzewcza tego typu grzejnika jest znacznie zwiększona. Grzejniki olejowe z ożebrowaniem przypominają z wyglądu tradycyjne, żeliwne grzejniki.

  • Grzejnik olejowy bez ożebrowania

Grzejnik panelowy zbudowany jest z dwóch płaskich płyt, które połączone są ze sobą po bokach. Taki rodzaj grzejnika wygląda niezwykle estetycznie i można zamontować go na ścianie. Dzięki płaskiej powierzchni grzejnik jest bardzo łatwy w czyszczeniu.

Możesz zdecydować się również na grzejnik olejowy wyposażony w termostat lub też bez niego. Co daje taka dodatkowa funkcja w postaci wbudowanego termostatu? Przede wszystkim umożliwia utrzymanie w pomieszczeniu stałej, zadanej przez Ciebie temperatury. Taka opcja pozwoli Ci więc dopasować temperaturę do Twoich indywidualnych potrzeb, a jednocześnie znacznie ułatwi kontrolę nad zużyciem energii elektrycznej. Taką funkcję posiada grzejnik olejowy HO110C RIBBY, który znajdziesz w naszym sklepie. Oprócz wbudowanego, regulowanego termostatu, grzejnik wyposażony jest w lampkę kontrolną oraz wyłącznik bezpieczeństwa. Dodatkowo urządzenie posiada uchwyt ułatwiający przenoszenie oraz stabilne nóżki z kółkami obrotowymi, które zapewniają mobilność.

Grzejnik olejowy HO110C ribby ELDOM
Grzejnik olejowy HO110C ribby ELDOM

Gdzie najlepiej sprawdza się grzejnik olejowy?

Grzejnik olejowy dobrze sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma centralnego ogrzewania, np. w domku letniskowym, a także do doraźnego ogrzewania zarówno małych jak i większych pomieszczeń, w których instalacja grzewcza jest zbyt mało wydajna. Grzejnik olejowy świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy. Jeśli zależy Ci na urządzeniu energooszczędnym, a nie przeszkadza Ci wolne nagrzewanie urządzenia – nie wahaj się i postaw na grzejnik olejowy!