Jak dbać o wąsy? Najważniejsze elementy pielęgnacji.

Jak powszechnie wiadomo moda uwielbia powracać, a raczej my uwielbiamy czerpać z niej inspirację. Słynne peruki noszone przez arystokratów Wersalu przeszły do historii, podobnie jest z siłą tradycji wąsów w Polsce. Jeszcze 15 lat temu wąsy Piłsudskiego, oglądane na obrazie Kossaka mogły wywoływać chichot. Długie, gęste, sterczące wąsy i ich skrupulatnie rolowane końcówki, ostro opadające w dół poza linię żuchwy były znakiem rozpoznawczym Marszałka. Obecnie moda na bujne wąsy powraca i cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w gronie militarnym. Wąsy od wieków kojarzone są z męstwem, statusem społecznym, a także siłą fizyczną i odwagą. Zadbany, męski zarost może podkreślać więc wszystkie walory mężczyzn. Pozostaje jedynie dowiedzieć się jak zapuszczać wąsy oraz jak wybrać kształt wąsów, który będzie pasował do wizerunku. W następnym kroku należy skupić się na ich prawidłowej pielęgnacji.

Jak często należy wykonywać zabiegi pielęgnujące wąsy?

Nawet najpiękniejsze włosy męskiego zarostu przy nieprawidłowej higienie i złej pielęgnacji nie będą wyglądać dobrze. Męski zarost zwykle rośnie błyskawicznie dlatego chcąc, aby efekt pozostał na dłużej wymaga to od mężczyzny wypracowania regularnych, codziennych nawyków. Wąsy, tak samo jak skóra twarzy, czy włosy na głowie, narażone są na codzienny kontakt z zanieczyszczeniami. Męska cera i zarost wymagają nie mniej starań niż w przypadku pielęgnacji prowadzonej u kobiet. W zdrowej skórze rosną zdrowe włosy i to właśnie od skóry powinniśmy zaczynać. Skórę twarzy myjemy rano i wieczorem płynem do mycia twarzy, a następnie nawilżamy ją kremem. Pielęgnacja wąsów i brody rozszerzona jest dodatkowo o specjalistyczne kosmetyki do codziennego mycia zarostu. Wąsy i broda są uznawane za zadbane, gdy są czyste, miękkie i pachnące. Wyjątkowo długi zarost może wymagać sporadycznego mycia specjalnym szamponem z dodatkiem odżywki. Na czas higieny twarzy długi zarost można spiąć spinką. Ważne, aby kosmetyki nie mieszały się ze sobą gdyż mogą wchodzić w różne reakcje chemiczne.

Jakie są najlepsze produkty do pielęgnacji wąsów?

Pielęgnacja wąsów wymaga doboru produktów i kosmetyków, które można nabyć w sklepach barberskich.  W tym celu zaleca się konsultacje z barberem lub trychologiem, którzy podpowiedzą, które preparaty będą odpowiednie dla konkretnego typu skóry i włosów. Warto wybierać produkty kosmetyczne, w którego składzie jest jak najmniej sztucznych składników i barwników. Perfumowane pomady czy odżywki do brody mogą zaszkodzić skórze lub zwyczajnie zbyt intensywne zapachy pod nosem mogą wpływać niekorzystnie na samopoczucie. Grzebień lub szczotka do wąsów pomogą rozczesać i ułożyć splątane kosmyki. Rzadko kiedy zarost rośnie prosto, nawet u mężczyzn z prostymi włosami, zarost może kręcić się i plątać. Specjalny wosk do wąsów pielęgnuje oraz pomaga modelować zarost. Wosk nałożony na zarost za pomocą grzebienia będzie równomiernie rozprowadzony. Dodatkową funkcją grzebienia i szczotki jest stymulacja skóry pod zarostem. Masaż grzebieniem poprawia krążenie, ułatwia usuwanie martwego naskórka (trudno przecież zrobić peeling skóry pod wąsami, czy brodą…), a przede wszystkim reguluje wytwarzanie sebum. Na rynku dostępne są grzebienie o różnej długości ząbków, które powinny być dostosowane do długości włosów wąsów i brody.

Jakie są najskuteczniejsze sposoby stylizacji wąsów?

Za najładniejsze wąsy uznaje się te, które strzyżone są symetrycznie, nie posiadają przebarwień i mają ładny kształt. Zdecydowanie w obecny kanon piękna męskich wąsów nie wpisałby się Salvador Dali, ze swoimi kosmicznie sterczącymi wąsami. Prawdą jest, że nawet na początku lat dwudziestych XX wieku również widok tych nietypowych wąsów był tematem wielu towarzyskich pogawędek. Dzisiaj równie mocno podkreśla się indywidualizm oraz zachęca do kreatywności w tworzeniu własnego wizerunku. Samodzielnie można więc skompletować zestaw pielęgnacyjny do wąsów, gdzie powinien znaleźć się grzebień do wąsów, wosk (lub inny kosmetyk do utrwalania ich kształtu i formy) oraz strzyżarka elektryczna do wąsów. Wosk pełni funkcję utrwalacza, jednak jeżeli zdecydujemy się na wosk, w którego w skład wchodzi masło shea lub olej kokosowy, to dodatkowo poprawi to kondycję skóry pod zarostem.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów z wąsów?

Gęsty zarost na twarzy daje najlepszy efekt wizualny. Bujna broda i wąsy marzą się wielu mężczyznom. Ci, nie zawsze zdają sobie sprawę, że mają ogromny wpływ na jakość swojego zarostu, a także na jego gęstość i częstotliwość wypadania włosów. Jeżeli chcemy mieć piękny trawnik to musimy o niego dbać – ten kto każdego dnia traktuje swój zarost jak żywopłot przed konkursem na najlepszy ogród będzie cieszył się nim przez długie lata. W pierwszej kolejności należy pozwolić wąsom rosnąć. Im będą dłuższe tym łatwiej będzie się nimi opiekować. Po osiągnieciu pewnej długości wąsów, pojawiają się pierwsze pytania: jak przycinać wąsy? Nie możemy dopuścić do tego, aby ich długość utrudniała spożywanie posiłków. Wąs, zgodnie z zasadą estetyki nowoczesnych męskich zarostów, powinien być przycinany do linii górnej wargi. Pielęgnacja wąsów w domu nie będzie wyzwaniem jeżeli skorzystamy ze strzyżarki do zarostu. Ta bezprzewodowa strzyżarka, posiada specjalną nakładkę, dzięki której bezpiecznie skrócimy włosy w okolicy ust. Zbyt długi, nieprzycinany wąs może również przyczynić się do wypadania włosów z wąsów. Wypadanie może być spowodowane różnymi czynnikami zarówno stresem, kontaktem mechanicznym (obwiązywanie szalikiem zimą) oraz zmianą produktów do pielęgnacji.

Strzyżarka MG11 RAZOR ELDOM
Strzyżarka MG11 RAZOR ELDOM

Jak uniknąć problemów skórnych związanych z wąsami?

Skóra pod zarostem często narażona jest na podrażnienia wywołane kosmetykami i regularnym goleniem, ale także stany zapalne często pojawiające się przy cebulkach włosów tuż pod powierzchnią skóry. Pamiętajmy również, że męski zarost to przeważnie dosyć sztywne włosy, a te z kolei mocno oddziałują na skórę zwłaszcza mechanicznie (podczas snu, ubierania, podpierania brody w trakcie siedzenia itd.) Broda z wąsem może również powodować dyskomfort, jeżeli skóra twarzy zostanie przesuszona. W skrajnych przypadkach brak odpowiedniego nawilżenia skóry pod zarostem może doprowadzić do swędzenia brody, a nawet do widocznego łupieżu. Dlatego po kąpieli nie powinno się suszyć zarostu suszarką, ani też gwałtownie suszyć zarostu ręcznikiem.