Jak dbać o ubrania sportowe – poradnik stworzony dla Ciebie!

Ekologiczne podejście do pielęgnacji ubrań sportowych

Właściwa pielęgnacja ubrań, również tych sportowych to klucz do tego, aby służyły one przez długie lata, pozostając przy tym wciąż schludne i niezniszczone. Ciągle rosnąca ilość produkowanej odzieży to ogromne zagrożenie dla środowiska naszej planety. Według najnowszych danych, spośród 100 mld sztuk ubrań wyprodukowanych każdego roku, aż 92 mln ton staje się odpadem trafiając na wysypiska śmieci. Warto pamiętać, że planetę Ziemię mamy tylko jedną i każdy z nas może mieć wpływ na jej przyszłość nawet poprzez drobne czynności i codzienne przyzwyczajenia. Dlatego też, zamiast wyrzucać zniszczone ubrania warto nauczyć się o nie dbać. Dzisiaj kilka wskazówek jak pielęgnować ubrania, aby robić to w sposób rozważny i ekologiczny!

Wybór odpowiednich środków czyszczących i pielęgnacyjnych

Tradycyjne detergenty służące do prania odzieży takie jak proszki, kapsułki czy płyny do prania posiadają bardzo dużo zalet – przede wszystkim są dostępne w każdym sklepie, a niezliczona ilość producentów, nie wspominając o szerokim wachlarzu zapachów czy też ich przeznaczenia zdecydowanie ułatwia ich wybór. Dodatkowo, dostępne na rynku detergenty są niewątpliwie bardzo skuteczne w usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń i plam z odzieży. Niestety mimo wielu pozytywnych aspektów nowoczesnych środków służących do prania, które możesz znaleźć na sklepowych półkach pojawia się zdecydowanie mniej pozytywny aspekt ekologiczny. Detergenty, choć pięknie pachną, a także skutecznie odświeżają i czyszczą ubrania zawierają zazwyczaj w swoim składzie substancje chemiczne, które są szkodliwe nie tylko dla naszej skóry, ale i środowiska. Mowa tu o fosforanach, barwnikach syntetycznych czy drażniących enzymach. Te pierwsze są niestety jedną z głównych substancji zanieczyszczających wody naszej planety.

Jak zatem postępować, aby zminimalizować negatywny wpływ prania odzieży na środowisko?

Temat ekologii szczególnie w ostatnich czasach, kiedy kryzys klimatyczny postępuje w błyskawicznym tempie, stał się bliższy każdemu z nas. Proekologiczne inicjatywy podejmowane przez każdego z nas na co dzień mogą realnie pomóc zahamować zachodzące w szybkim tempie negatywne zmiany w środowisku na naszej planecie. Nawet do tak niepozornej czynności jak pranie ubrań możemy podejść zdecydowanie bardziej… ekologicznie! Aby to uczynić, należy przede wszystkim wybrać odpowiednie środki czyszczące i pielęgnacyjne, które nie będą wywierały negatywnego wpływu na środowisko, będą delikatne dla naszej odzieży, a jednocześnie skuteczne. Będą to naturalne środki piorące będące idealnym, naturalnym zamiennikiem tradycyjnych detergentów do prania.

Orzechy piorące

Skorupki orzechów azjatyckiego drzewa zawierają naturalne związki chemiczne zwane saponinami. Substancje te w kontakcie z wodą zaczynają się pienić, działając podobnie jak detergenty czyszczące! Jak z nich korzystać? Orzechy piorące należy umieścić w bawełnianym woreczku, a następnie włożyć wraz z ubraniami do bębna pralki. Produkt ten można śmiało wykorzystać kilkukrotnie, aż do momentu, w którym zauważymy, że orzechy stały się jaśniejsze i straciły swój połysk, a po przetarciu ich powierzchni mokrym palcem, nie pojawia się na nich piana. Oznaczać to będzie, że saponina została z nich całkowicie wypłukana i orzechy należy wyrzucić. Ciekawostką jest, że orzechy piorące mogą służyć nie tylko do prania, ale również czyszczenia naczyń czy też jako uniwersalny środek do sprzątania mieszkania. Na sam koniec warto wspomnieć, że orzechy piorące są nie tylko ekologiczne, ze względu na brak sztucznych składników, ale dodatkowo idealnie nadają się dla alergików z uwagi na swoje właściwości hipoalergiczne!

Płatki mydlane z naturalnego mydła potasowego

Nie zawierają szkodliwych chemikaliów i alergenów, są niezwykle delikatne dla skóry zarówno osób dorosłych jak i dzieci i niemowląt. Płatki mydlane będą świetną alternatywną szczególnie dla osób z alergiami skórnymi. Skutecznie usuwają wszelkie zabrudzenia i nadają się do każdego rodzaju tkanin, zarówno do prania ręcznego jak i prania w pralce. Jak skorzystać z ekologicznych płatków mydlanych? Sprawa jest bardzo prosta – przed rozpoczęciem prania należy umieścić około 10 łyżek płatków mydlanych w jednym litrze gorącej wody. Po upływie około 30 minut, kiedy płatki całkowicie rozpuszczą się w wodzie, otrzymasz jednolity roztwór, który należy wlać bezpośrednio do bębna pralki. Ważne, aby płatki całkowicie się rozpuściły, gdyż w przeciwnym wypadku nierozpuszczone płatki mogą przykleić się do pralki oraz ubrań.

Jak radzić sobie z różnymi rodzajami plam i uszkodzeniami

Na odplamianie zabrudzonych tkanin też mamy naturalny sposób! Skuteczną, a zarazem przyjazną środowisku metodą jest sporządzenie mieszanki soku z cytryny oraz sody oczyszczonej, która świetnie poradzi sobie nawet z bardzo uporczywymi plamami.

Naturalne tkaniny często ulegają zmechaceniom. W tym przypadku pomocna będzie dobra golarka do ubrań! Ułóż ubranie na płaskiej powierzchni, a następnie bardzo delikatnie przesuwaj po jego powierzchni golarkę. Golarka do odzieży, to proste urządzenie, które zadba o Twoje ubrania pozostawiając je nieskazitelnie schludne!

GDS8 LIA Golarka do ubrań
GDS8 LIA Golarka do ubrań

Jak przechowywać ubrania sportowe, tak żeby zachowywały jakość i świeżość na długi czas

Zastanawiasz się jak prać ubrania sportowe żeby nie śmierdziały? Przede wszystkim pamiętaj, że sportowe ubrania wymagają regularnego cyklu prania, aby usuwać z nich zanieczyszczenia i pot, który jest przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu. Warto również stosować neutralizatory zapachów – naturalną metodą jest odświeżanie ubrań przy pomocy octu lub soku z cytryny. Odzież sportowa musi być całkowicie sucha, zanim schowasz ją do szafy. Przechowywanie wilgotnych ubrań może doprowadzić do powstania nieprzyjemnego zapachu, a nawet rozwoju pleśni w Twojej szafie. Pamiętaj również, aby odzież przechowywać w miejscu, które jest dobrze wentylowane. Brak cyrkulacji powietrza sprzyja zatrzymywaniu wilgoci, a w konsekwencji powstawania nieprzyjemnych zapachów i utraty świeżości ubrań.