Grzybobranie na śniadanie!

Tak! To właśnie ten czas w którym najbardziej zapaleni grzybiarze opuszczają wygodne łóżka bladym świtem! Zaopatrzeni w kanapki i termos z gorącą herbatą wybywają w znane tylko sobie, najlepsze lokalizacje, w których spędzą wiele godzin na poszukiwaniach najpiękniejszych okazów. Każdy z nich ma swoje ukochane miejsca, tzw. „pewniaki” na koźlarze, prawdziwki czy maślaki. A strzeże ich położenia… niczym dzielny rycerz!

Oczywiście powyższe napisaliśmy z dość dużym przymrużenie oka J I choć każdy zapewne wśród znajomych lub członków rodziny ma taką osobę, większość z nas ma jednak własny styl zbierania. Dla części to głównie relaks w pięknym otoczeniu przyrody, dla innych edukacyjny spacer z dziećmi, dla jeszcze innych doskonały pretekst do pobycia chwilę sam na sam ze swoimi myślami.

Nie będziemy jednak chyba gołosłowni jeśli stwierdzimy, że dla każdego z nas udane grzybobranie to powód do dumy. Od września social media zalane są wręcz zdjęciami fantastycznych okazów czy pełnych koszy. Zdjęcia plaż, wodospadów i egzotycznych miejsc wypierane są obrazami wiklinowych koszy wypełnionych po brzegi brązowymi kapeluszami…

 

Jak przetwarzać grzyby?

Co jednak zrobić z tym dobrodziejstwem? W jaki sposób najlepiej przygotować grzyby na okres zimowy, tak aby ich smak towarzyszył nam jak najdłużej ? Znamy kilka sposób ich skuteczne przetwarzanie i bardzo chętnie podzielimy się nimi z Wami.

Na „pierwszy ogień” zajmiemy się jednak doraźną konsumpcją w ramach nagrody dla dzielnych grzybiarzy!

 

Suszarka do żywności SG110S RINA ELDOM

Suszarka do żywności SG110S RINA ELDOM 

Grzyby w śmietanie

Założymy się, że wielu z nas ma ten obraz w pamięci! Zbiory podzielone na kilka kupek- do marynaty i do suszenia. A w domu… oszałamiający zapach gotującej się właśnie partii. Zazwyczaj zwiastuje to pyszną kolację- śmietanowo - grzybowe szaleństwo!

Do przygotowania tej potrawy wybierz grzyby niezbyt duże, zdrowe i mięsiste. Świetnie sprawdzą się podgrzybki, koźlarze a nawet kurki. Oczywiście mix jest jak najbardziej dozwolony! Niektórzy wysoko cenią w tym daniu także maślaki.

Składniki na ok. 1 kg grzybów:

1 kg grzybów

1 duża cebula

łyżka masła lub olej do smażenia

400 ml gęstej śmietany

sól i pieprz do smaku

pietruszka

Przygotowanie

 • Grzyby dokładnie umyj, unikając jednak ich długiego o namaczania.
 • Pokrój je tak, aby ich fragmenty były mniej – więcej równe. To ważne aby równomiernie się dusiły. Jeśli chcesz użyć również nóżek, pokrój je na nieco mniejsze kawałeczki (mogą być zdecydowanie twardsze od kapeluszy).
 • Do roztopionego w rondelku masła dodaj poszatkowaną w kostkę cebulę i zeszklij ją pod przykryciem.
 • Dodaj przygotowane grzyby i duś pod przykryciem ok. 20-25 min. Jeśli puszczą zbyt dużo płynu, możesz odsunąć lub całkowicie zdjąć przykrycie, aby nieco odparował.
 • Dodaj śmietanę sól i pieprz.
 • Na koniec obficie posyp pietruszką.

Z czym najlepiej jeść taka grzybową potrawkę? W jednych domach jada się ja z chlebem, w innych z makronem lub ….ziemniakami!

 

Grzyby marynowane

Do marynowania najlepiej przeznaczyć zdrowe, małe i bardzo jędrne grzyby. Nadają się do niego zarówno podgrzybki jak i prawdziwki, kurki, maślaki, a nawet rosnące nieco później gąski. Sam proces nie jest skomplikowany, jednak każdy grzybiarz ma swój ukochany przepis. Czy chodzi o różnice w dodawanych przyprawach? Nie do końca! Prawdziwe dysputy toczą się nad marynatą, a konkretnie nad stosunkiem wody do użytego w niej octu. Klasycznie przyjmuje się, że powinien on wynosić mniej więcej 4:1 na korzyść wody. Czyli - na cztery miary wody, jedna miara octu. Są jednak zwolennicy metody 3:1, a nawet…..2:1!!!

My w naszym przepisie polecamy 4:1, dla początkujących J

Przygotowanie:

Najpierw przygotuj kilka czystych, wyparzonych i suchych słoików z nakrętkami.

W dużym garnku zagotuj zalewę octową. W klasycznej proporcji 4:1 będą to: 4 szklanki wody, 1 szklanka octu 10%, 2 łyżki cukru, 2 łyżeczki soli, 5-6 ziarenek ziela angielskiego oraz 3 listki laurowe, łyżeczkę nasion gorczycy (opcjonalnie) i kilka ziarenek pieprzu czarnego.

Grzyby oczyść i umyj. Większe przekrój na połowy lub ćwiartki. Do marynowania nadają się zarówno kapelusze jak i nóżki, jednak z doświadczanie wiemy, że to te pierwsze maja najwięcej fanów J

 • Cebulę pokrój w plasterki. Jeśli jest duża przekrój ją najpierw na pół.
 • Obgotuj grzyby i cebulę. „Obgotowywanie” to termin, który oznacza tylko wstępne zagotowanie składników- trwa ono ok. 5 minut. Jeśli przytrzymasz je na gazie zbyt długo zrobią się sflaczałe.
 • Grzyby i cebulę przełóż do przygotowanych wcześniej słoiczków, do mniej więcej ¾ ich wysokości.
 • Zalej je wrzącą zalewą octową i od razu zakręć przykrywkami, ustawiając słoiki do góry dnem. Uważaj aby przyprawy nie znalazły się tylko w jednym słoiku! Co za dużo to niezdrowo J!
 • Zostaw słoiki najlepiej na cała noc w takim położeniu. A rano odwróć je i ustaw w spiżarni!

 

 

 

Suszone grzyby

Są niezbędne do wigilijnej kapusty czy zupy grzybowej. Muszą znaleźć się pierogach, a są i tacy, którzy bez ich dodatku nie wyobrażają sobie wielkanocnego żurku! W jednym wszyscy są zgodni - suszone grzyby to pełnia smaku!

Do suszenia najlepiej wybierać prawdziwki i podgrzybki. Nie każdy grzyb da się ususzyć. Bardzo trudno o to w przypadku np. maślaków. Najlepiej wybierać duże i zdrowe okazy.

Na początku należy je oczyścić. Metoda oczyszczenia pod wodą, tak jak w przypadku grzybów przeznaczonych do potrawki czy marynaty nie będzie jednak właściwa. Grzyby do suszenia musimy oczyszczać… na sucho J Można do tego użyć nożyka, pędzelka lub wilgotnej szmatki. Proces jest długotrwały, jednak zależy nam, aby nasze grzyby były dobrze przygotowane!

Następnie należy pokroić grzyby. Zdecydowanie łatwiej je suszyć jeśli oddzielimy kapelusze od nóżek. Jeśli te pierwsze są bardzo duże, możemy przekroić  je na mniejsze fragmenty.

Kiedyś suszono grzyby na słońcu, później nad piecem, czy w specjalnie uszytych woreczkach przy kaloryferze. Później zaczęto korzystać z pomocy piekarnika – taki proces jest jednak długi i mało komfortowy. Grzyby suszy się przy uchylonych drzwiczkach w temperaturze ok. 50 stopni. W kolejnych fazach można podnosić ją stopniowo do 70 stopni. Zabiegi takie wymagają jednak zarówno cierpliwości jak i czasu.

Doskonałą alternatywą są specjalnie dedykowane suszarki do żywności. Model SG110S rina posiada aż 5 sit o średnicy 25 cm. Oznacza to, że nawet bardzo duże zbiory jesteś w stanie wysuszyć w niej za jednym razem! Przezroczysta obudowa pozwala na nieustanną kontrolę procesu. Takie urządzenie może pracować nieprzerwanie do …20 godzin!

Po wysuszeniu przechowuj grzyby w szczelnie zamkniętych słoikach lub ceramicznych pojemnikach Aby mieć pewność, że nie rozgoszczą się w nich nieproszeni goście – mole, możesz wrzucić do każdego z pojemników listek laurowy.

 

Eldom życzy udanych zbiorów!