Grzejnik konwektorowy – co to jest i jak działa?

Zbliżający się sezon zimowy przynosi na myśl chłodne dni, podczas których najchętniej schowalibyśmy się pod ciepły koc z kubkiem gorącej herbaty w ręku. Marznące stopy i dłonie, trudności z rozgrzaniem ciała i uczucie zimna w pomieszczeniu, w którym spędzamy czas, nie jest uczuciem komfortowym. Na szczęście w większości pomieszczeń w naszych domach, mieszkaniach czy biurach znajdują się stałe źródła ciepła, które ogrzewają chłodne powietrze podczas zimowych dni i pozwalają nam funkcjonować w komfortowych dla nas warunkach. Jeśli jednak jesteśmy skazani na całkowity brak ogrzewania, bądź też istniejące źródło ciepła w danym pomieszczeniu nie jest wystarczające, warto zastanowić się nad zakupem grzejnika konwektorowego.

Grzejnik konwektorowy – co to za urządzenie?

Zacznijmy od tego czym w ogóle jest wspomniane urządzenie i do czego może nam posłużyć. Grzejnik konwektorowysłuży do ogrzewania pomieszczeń, a podstawą jego działania jest grawitacyjny przepływ powietrza. Swoje zastosowanie w większości przypadków znajduje w pomieszczeniach, w których brakuje głównego źródła ciepła, źródło ciepła jest niewystarczające lub gdy istniejące źródło ciepła uległo awarii. Grzejnik konwektorowy świetnie sprawdzi się również poza sezonem grzewczym, kiedy nie rzadko zdarza się, że temperatura spada do tego stopnia, że zaczynamy odczuwać chłód, a co za tym idzie, pewnego rodzaju dyskomfortu. Grzejnik konwektorowy to niesamowicie funkcjonalne, a zarazem proste urządzenie, które nieustannie cieszy się bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego, bo taki rodzaj źródła ciepła posiada sporo zalet. Elektryczny grzejnik konwektorowy to urządzenie przenośne, którego miejsce możemy zmieniać w zależności od naszych potrzeb. Ale to nie wszystko! Dzisiaj wyjaśniamy jak działa grzejnik konwektorowy i jakie ma zalety.

Grzejnik konwektorowy HC210 CONVI

Grzejnik konwektorowy HC210 CONVI

Grzejnik konwektorowy wodny czy elektryczny – co wybrać?

Jak działa grzejnik konwektorowy?

Ogrzewanie powietrza przez elektryczny grzejnik konwektorowy odbywa się poprzez proces przekazywania ciepła zwany konwekcją. Dzięki temu większość, bo nawet 80-95% ciepła trafia do otoczenia. Zimne powietrze zasysane jest w dolnej części urządzenia, gdzie umieszczony jest wymiennik ciepła. Następnie, powietrze przepływa przez wymiennik, zostaje ogrzane i oddane z przestrzeni grzejnika do wnętrza pomieszczenia poprzez otwór znajdujący się w górnej części urządzenia. Grzejniki konwektorowe dzielimy na grzejniki elektryczne i wodne. Modele elektryczne wyposażone są w grzałkę oraz płytę grzewczą. Grzejnik konwektorowy wodny posiada natomiast wewnątrz wężownicę wodną. Zaletą takiego układu jest wysokie przewodnictwo cieplne, choć zbiornik z wodą wcale nie ma dużych rozmiarów. Wybór grzejników na rynku oczywiście jest ogromny, a wśród nich możemy wybrać ich niestandardowe wersje, dla przykładu grzejnik konwektorowy z nawiewem. W tym przypadku przepływ powietrza odbywa się zazwyczaj w odwrotny sposób. Powietrze zasysane jest w górnych partiach grzejnika, a wydmuchiwane na podłogę. Zaletą grzejnika z nawiewem, w którym przepływ powietrza zostaje dodatkowo wymuszony wentylatorem jest jeszcze lepsze wymieszanie powietrza w pomieszczeniu i szybsze nagrzanie powietrza w strefie znajdującej się w dolnych partiach pomieszczenia, znajdujących się tuż przy podłodze. Decydując się na wybór grzejnika konwektorowego z nawiewem warto jednak pamiętać, że wytworzony przez niego silny ruch powietrza powoduje unoszenie się kurzu w pomieszczeniu. Grzejnik tego typu nie jest więc wskazany dla osób cierpiących na alergię. Naszą propozycją ogrzewania konwekcyjnego jest wybór elektrycznego grzejnika konwektorowego HC210 convi, posiadającego 2-stopniową regulację mocy, termostat oraz funkcję turbo, która znacznie zwiększa efektywność grzania. Dodatkowo, urządzenie zachwyci Cię nowoczesnym designem, który wpasuje się w każde wnętrze!

Aby elektryczny grzejnik konwektorowy działał najbardziej efektywnie, najlepiej umieścić go tuż pod oknem lub przy ścianie zewnętrznej. W ten sposób zimne powietrze, które przenika do wnętrza przez ścianę, szybę czy też rozszczelnienia okna, zostanie natychmiast ogrzane.

Zalety grzejników konwektorowych

- Mobilność - w zależności od swoich potrzeb, możesz ulokować go w całkowicie dowolnym miejscu. Jednego dnia możesz postawić go w salonie, innego w sypialni.

- Niemal natychmiastowe nagrzewanie powietrza w pomieszczeniach.

- Niewielkie rozmiary sprawiają, że grzejniki te nie zajmują dużej przestrzeni w pomieszczeniach, a dodatkowo nie wpływają negatywnie na wystrój wnętrza.

- Są lekkie, a dzięki temu poręczne i bez większego wysiłku można je przenieść w dowolne miejsce.

- obudowa grzejników konwektorowych nie nagrzewa się nadmiernie, przez co nie stanowią zagrożenia poparzenia się, na przykład przez dziecko, które może je nieświadomie dotknąć.

- grzejnik konwektorowy jest niezwykle prosty w obsłudze, a jednocześnie bardzo skuteczny. Wszystko co musisz zrobić, aby ogrzać wnętrze pomieszczenia to podpiąć kabel grzejnika do gniazdka elektrycznego i ustawić termostat.

Grzejnik konwektorowy HC210 CONVI

Grzejnik konwektorowy – jakie jest zużycie prądu?

Oczywiste jest, że im wyższa moc grzejnika, tym większe zużycie prądu będzie generować urządzenie. Aby grzejnik wykorzystywać w najbardziej efektywny i energooszczędny sposób należy więc odpowiednio dopasować jego moc do kubatury ogrzewanego pomieszczenia. Przyjmuje się, że na każdy metr kwadratowy pomieszczenia zapotrzebowanie grzewcze wynosi 85 W. Zatem, aby w energooszczędny sposób ogrzać pomieszczenie o powierzchni 20 metrów kwadratowych należy wybrać grzejnik o mocy 1700 W. Aby wybrać jak najbardziej energooszczędne urządzenie warto zwrócić uwagę na jego pewne funkcje. Kilkustopniowa regulacja mocy grzejnika pozwoli skorzystać z oszczędniejszego trybu, na przykład wtedy, kiedy temperatura nie jest na tyle niska, aby niezbędne było użycie pełnej mocy urządzenia. Zaoszczędzić sporą ilość gotówki pozwoli również grzejnik wyposażony w termostat, który pomoże utrzymać stałą temperaturę w pomieszczeniu. Po osiągnięciu ustalonej temperatury, grzejnik nie będzie się nagrzewał, co wiąże się z ograniczeniem zużycia prądu.