Grill kontaktowy – do jakich potraw można go użyć?

Coraz częściej można spotkać się z pojęciem grilla kontaktowego czy też elektrycznego. Czym jest to urządzenie, w czym może nam pomóc i czy warto w nie zainwestować? Na te, a także wiele innych pytań dotyczących tego typu sprzętów, postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Grill kontaktowy – co to jest?

W bardzo dużym skrócie grill elektryczny to elektroniczna odmiana dobrze znanego nam z działek, majówek i ogrodowych imprez, klasycznego grilla na węgiel. Ten mały, sprytny grill elektryczny kontaktowy, to odpowiednik swojego ciężkiego, dymiącego i sypiącego iskry, poprzednika. Jest niezwykle kompaktowym, sprytnym i przydanym sprzętem, którego śmiało można użyć nie tylko na tarasie, ale nawet we wnętrzu domu - w kuchni czy salonie. Bez rozpalania, bez chemicznych podpałek i… bez ryzyka obejścia się smakiem :)! 

GK150 FLAAT Grill kontaktowy

Grill elektryczny kontaktowy – jakie ma zalety?

Po pierwsze i najważniejsze – grillowane potrawy będą w zasięgu Twojej ręki zawsze wtedy, kiedy o nich zamarzysz. Nie ma już potrzeby oczekiwania na rozpoczęcie sezonu czy wypatrywania odpowiedniego okna pogodowego, aby móc go rozpalić. Przypomnij sobie ile Twoich imprez grillowych nie wypaliło z powodu deszczu czy zbyt silnego wiatru. Oczywiście, można wtedy przenieść gości do domu i na szybko zmieniać menu, próbując przypomnieć sobie wszystkie możliwe pozycje z poradników typu: „1000 i 1 dań dla niezapowiedzianych gości”, jest to jednak zarówno stresujące jak i uciążliwe. Nie mówiąc o zamarynowanych i przygotowanych produktach, które nie zostaną wykorzystane! Takim sposobem zamiast wymarzonego, radosnego spotkania powstaje zamieszanie, bieganina i niepotrzebna frustracja. Ale jest na to rada! Dużo lepszym, prostszym i tańszym pomysłem na uratowanie takiej sytuacji jest podłączenie grilla elektrycznego, wykonanie błyskawicznie zaplanowanych potraw i kontynuacja zaplanowanej imprezy. Brzmi świetnie, prawda?

Plusem, jaki niesienie za sobą korzystanie z grilla kontaktowego jest także zupełna niezależność nie tyko od warunków pogodowych, ale także od węgla, chemicznych podpałek i ognia. Ileż to razy podczas barbecue gospodarze zamiast bawić się ze swoimi gośćmi nerwowo próbowali rozpalić grilla. Zawilgocony węgiel, zleżała podpałka, zbyt silny wiatr – przyczyn niepowodzeń można upatrywać w wielu różnych czynnikach, jednak efekt zawsze jest taki sam. Zawiedzeni goście, zestresowani gospodarze i atmosfera podenerwowania zamiast ogólnej wesołości.

Grill kontaktowy GK160 parill

Podsumujmy największe zalety grilla elektrycznego:

  • możliwość grillowania beztłuszczowego – to bardzo ważny aspekt zarówno dla osób ceniących zasady zdrowego żywienia, jak i tych dbających o linię
  • uniezależnienie grillowania od pogody – ani deszcz, ani wiatr nie będą decydowały o naszej zabawie :)!
  • szybkość i łatwość użytkowania
  • wyeliminowanie dymu i ognia z procesu obróbki termicznej potrawy – choć palący się grill wygląda malowniczo, duszący kaszel i powypalane iskrami dziurki w ubraniach skutecznie przypominają nam o jego minusach :)
  • możliwość prostego przygotowania codziennych dań
  • urozmaicenie codziennego menu – to jeszcze jedna z opcji obróbki mięsa, warzyw i owoców, która otwiera przed nami wiele możliwości!

Grill kontaktowy GK170 SVAD

Jakie dania grilla kontaktowego można przygotować?

Choć klasyczny grill kojarzyć się może jedynie z opiekaniem steka czy kiełbasy, warto wiedzieć, że coraz częściej wydawane są całe książki kucharskie poświęcone jedynie potrawom z grilla. Od kiedy klasyczny, rozpalany węglem grill, nie jest już jedyną możliwością pozyskania potraw obrobionych termicznie w ten sposób, szefowie kuchni coraz częściej sięgają po grillowane produkty w swoich przepisach. Nie ma co ukrywać – smak takich potraw jest przecież niepowtarzalny! Jeszcze kilka lat temu, z przyczyn typowo racjonalnych (czas rozpalania, konieczność zakupu węgla itd.) przepisy na potrawy z grilla skupiały się głównie na doborze odpowiednich marynat i dodatków. Od kiedy do dyspozycji mamy szybkie i łatwe w czyszczeniu grille kontaktowe, mistrzowie kuchni bardzo chętnie wplatają produkty grillowane do swoich przepisów.  

Marzą Ci się dania z grilla kontaktowego? Na dziś proponujemy Ci lekką sałatkę sycącą jak dwudaniowy obiad :)!

Sałatka z grillowanym serem Halloumi (porcja na 2 osoby)

Składniki:

Sałata lodowa – pół główki

Sałata roszponka – pół opakowania

Pomidorki cherry – ok. 150 gram

Cebula czerwona – połówka

Oliwki drylowane – użyj tych, które lubisz najbardziej!

Ser Halloumi – 1 kostka

Oliwa – do smaku

Ocet balsamiczny – do smaku

Ulubione kiełki – do dekoracji

Ciabatta – 1 szt. (opcjonalnie)

Przygotowanie:

Rozgrzej grill elektryczny. W tym czasie, na talerzu przygotuj klasyczną sałatkę – porwij liście sałaty lodowej, dodaj odrobinę roszponki, umyte pomidorki cherry i cebulę pokrojoną w cienkie półplasterki, dodaj oliwki. Całość skrop oliwą i octem balsamicznym. Kostkę sera Halloumi przekrój na pół, a każdą z uzyskanych połówek, po skosie na trójkąty. Tak przygotowany ser połóż na ruszcie grilla. Po zarumienieniu przełóż na przygotowaną sałatkę. Całość udekoruj ulubionymi kiełkami lub pędami. Jeśli lubisz, możesz położyć na ruszcie także cienko pokrojoną ciabattę – bardzo szybko uzyskasz pyszne i chrupiące tosty do swojej sałatki. Eldom życzy smacznego!

Więcej szybkich przepisów, w sam raz do włączenia w codziennie menu Twojej rodziny, znajdziesz tutaj Grill kontaktowy przepisy.

Pamiętaj także, że przy zakupie naszych grilli elektrycznych GK130 plaat, GK150 flaat, GK160 parill oraz GK170 svad, podarujemy Ci w prezencie, zupełnie gratis, książeczkę z autorskimi przepisami Jakuba Kuronia! Ona zainspiruje Cię do codziennego odkrywania możliwości tych niesamowitych urządzeń!

Jak wybrać dobry grill elektryczny?

Wiesz już, że grill kontaktowy to urządzenie, które przyda się praktycznie każdemu. Jednak jak wybrać ten odpowiedni dla siebie ? Asortyment jest przecież tak duży! Spokojnie, już wyjaśniamy! Wszystkie  grille elektryczne działają na podobnej zasadzie, a różnią się miedzy sobą wielkością rusztu, dodatkowymi funkcjami i designem. W wyborze najlepszego dla siebie urządzenia kieruj się tym do czego najczęściej będziesz go używać, a także powierzchnią, którą możesz dla niego przeznaczyć.