Grill elektryczny – niezawodny o każdej porze roku!

 

Sezon grillowy rozpoczyna się zwykle wraz z pierwszą majówką i trwa do jesieni. W tym czasie zajadamy się przyrządzanymi na grillu daniami mięsnymi, rybami czy warzywami, a potem – podczas długich zimowych miesięcy – tęsknimy za ich smakiem… Tak jednak być nie musi! Wystarczy przecież zaopatrzyć się w grill elektryczny, z którego możemy korzystać niezależnie od pory roku. Nawet przecież wiosną czy latem zdarzają się chłodne i deszczowe dni, które nie pozwalają na swobodne grillowanie na powietrzu. Kiedy więc pogoda nie sprzyja, a my właśnie zaprosiliśmy znajomych na aromatyczną karkówkę czy szaszłyki, wówczas z powodzeniem wykonany te dania z pomocą grilla elektrycznego.

 

Na co zwrócić uwagę, gdy planujemy zakup grilla elektrycznego?

Grille elektryczne mogą posiadać metalowy ruszt, umieszczany nad grzałką lub specjalne płyty grzejne. Znajdziemy je także w różnych rozmiarach – od dużych grilli stojących, aż po stosunkowe niewielkie, kompaktowe urządzenia – grille stołowe, które zmieszczą się niemal na każdym kuchennym blacie.

Oprócz wielkości i rodzaju powierzchni grillowej, gdy wybieramy model na miarę naszych potrzeb, powinniśmy także zwrócić uwagę na:

  • moc urządzenia,
  • materiały, z których została wykonana obudowa oraz powierzchnie grzejne,
  • możliwość regulacji temperatury,
  • zastosowane zabezpieczenia i udogodnienia (np. nienagrzewające się uchwyty, lampki kontrolne, regulowane stopki),
  • łatwość czyszczenia i przechowywania (np. blokada pokrywy, miejsce na schowanie przewodu zasilającego).

 

 

Grill kontaktowy GK150 FLAAT ELDOM

Grill kontaktowy GK120 ROSTEE ELDOM

Grill z rusztem czy z płytą?

 

Modele wyposażone w ruszt przypominają tradycyjne grille ogrodowe – co dla niektórych może stanowić zaletę, jednak utrzymanie ich w czystości nie należy do najłatwiejszych. Tłuszcz, jaki wytapia się podczas grillowania, skapuje tu bowiem wprost na grzałkę, która każdorazowo wymaga dokładnego czyszczenia, co nie jest czynnością zbyt wygodną – z uwagi na jej kształt i brak możliwości zdemontowania. Rozwiązaniem bardziej przyjaznym wydaje się więc grill wyposażony w płyty grzejne oraz specjalne rynienki i tacki (np. GK120 ROSTEE) lub pojemniki na ściekający tłuszcz (np. GK150 FLAAT), z których łatwo go usunąć. Aby jednak komfort korzystania z tego rodzaju grilla był pełny, płyty te powinny być wykonane z zastosowaniem powłok antyadhezyjnych. Opiekane produkty nie będą wówczas przywierały do nagrzanej powierzchni, a czyszczenie urządzenia przebiegnie nam szybko i łatwo.

 

Grill stołowy – funkcjonalność i wygoda użytkowania

 

Elektryczny grill stołowy to urządzenie, które można ustawić w dowolnym miejscu z dostępem do źródła prądu. Może nim być kuchenny blat oraz stół w jadalni, na balkonie czy też w ogrodowej altanie. W zależności od preferowanego rodzaju grillowania i przyrządzanych w ten sposób dań, warto tu rozważyć zakup modelu:

  • przeznaczonego do opiekania wyłącznie w formie zamkniętej – z użyciem pokrywy, która automatycznie dostosowuje się do grubości wykorzystywanych produktów – grill kontaktowy (np. GK120 ROSTEE)

lub

  • umożliwiającego także opiekanie w formie otwartej – dzięki ruchomej płycie, rozkładanej do 180 stopni, która pozwala na stworzenie powierzchni typowej dla klasycznego grilla poziomego (np. GK150 FLAAT).

 

Grill kontaktowy zapewnia opiekanie produktów z obu stron, a zamknięta pokrywa chroni nas przed drobinkami pryskającego tłuszczu oraz zabezpiecza powierzchnię, na której urządzenie zostało umieszczone. Grill taki świetnie nadaje się do zapiekania kanapek, mięsa i ryb, zwłaszcza gdy ich przyrządzanie wymaga odpowiedniego docisku, jaki zapewnia domknięta pokrywa. Jeżeli lubimy także tradycyjne grillowanie, wówczas dobrym wyborem będzie urządzenie dwufunkcyjne, tj. wyposażone w ruchomą płytę, której rozłożenie zapewni nam dużą, otwartą powierzchnię do opiekania ulubionych produktów. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli swobodnie zmieniać nasz grill kontaktowy w grill poziomy i cieszyć się smakiem przyrządzanych na nim dań, np. szaszłyków, kiełbasek czy warzyw.

Grill kontaktowy GK150 FLAAT

Grill kontaktowy GK150 FLAAT

 

Grill elektryczny – zdrowsze gotowanie!

 

Oprócz możliwości używania go o każdej porze roku – bez zwracania uwagi na pogodowe ograniczenia – grill elektryczny ma jeszcze jedną podstawową zaletę: przygotowane na nim posiłki są zdrowsze niż te grillowane w tradycyjny sposób, z wykorzystaniem węgla czy brykietów. Nie musimy stosować tu chemicznych podpałek, nie wydzielają się więc toksyczne i rakotwórcze substancje, w tym również te – ulatniające się ze spalanego tłuszczu, które są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Na grillowanych produktach nie zbierają się ponadto drobinki popiołu oraz sadza. I choć zwolennicy tradycyjnego grilla twierdzą, że potrawy przygotowane w inny sposób nie mają takiego smaku i aromatu, to warto pomyśleć o własnym zdrowiu i z grilla węglowego korzystać sporadycznie. Mamy już przecież możliwość, aby na co dzień zastąpić go wygodnym, funkcjonalnym i łatwym w czyszczeniu grillem elektrycznym. Wybór – jak zawsze – należy do nas...