Grill elektryczny - jakie wyróżniamy rodzaje grilli?

Grillowanie to jedna z najprzyjemniejszych i najsmaczniejszych form przygotowywania potraw. Nie ma nic lepszego niż aromatyczne i soczyste mięso, ryby, warzywa czy ser, które zyskują niepowtarzalny smak i chrupkość dzięki grillowaniu. Zwykle tego typu potrawy kojarzą nam się z latem, jednak grillowanie nie musi być ograniczone tylko do tego sezonu i ogrodu! Dzięki grillom elektrycznym możesz cieszyć się grillowanymi potrawami przez cały rok, w domu, na balkonie czy na tarasie. Jakie jeszcze zalety posiadają?

Oto one:

 • Szybkość i łatwość obsługi – grille elektryczne nie wymagają rozpalania węgla ani brykietów, wystarczy podłączyć je do gniazdka i ustawić odpowiednią temperaturę. Takie urządzenie szybko się nagrzewa i utrzymuje stałą temperaturę, co zapewnia równomierne i szybkie smażenie potraw.
 • Czystość i bezpieczeństwo – grill elektryczny nie wydziela dymu ani popiołu, co jest korzystne dla zdrowia i środowiska. Takie urządzenie nie stanowi też zagrożenia pożarowego, ponieważ nie mamy tu do czynienia z otwartym ogniem. Grill elektryczny jest łatwy w czyszczeniu, ponieważ ma płyty grzejne pokryte nieprzywierającą powłoką i tackę na tłuszcz, które można umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce.
 • Zdrowie i smak - grille elektryczne pozwalają na smażenie potraw bez dodatku tłuszczu lub z minimalną jego ilością, co zmniejsza znacząco kaloryczność potraw. Grill elektryczny zachowuje naturalny smak i aromat produktów, które nie są przesiąknięte olejem ani dymem.

Jakie wyróżniamy rodzaje grilli elektrycznych?

Grille elektryczne można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od ich budowy, funkcji i przeznaczenia. Oto najpopularniejsze typy grilli elektrycznych:

 • Grill elektryczny ogrodowy – jest to grill elektryczny, który przypomina tradycyjny węglowy lub gazowy, ale zamiast palnika ma płytę grzewczą lub ruszt podłączony do prądu. Takie urządzenie jest zazwyczaj duże i ciężkie, dlatego nadaje się do stałego ustawienia w ogrodzie lub na tarasie. Grill elektryczny ogrodowy ma zazwyczaj pokrywę, która chroni potrawy przed wiatrem i kurzem oraz termometr, który pokazuje temperaturę wewnątrz grilla. Grill elektryczny ogrodowy pozwala na smażenie dużej ilości potraw na raz, co może przydać się podczas dużych spotkań rodzinnych i imprez.
 • Grill elektryczny na balkon – jest to grill elektryczny, który jest mniejszy i lżejszy niż grill elektryczny ogrodowy, dlatego nadaje się do przenoszenia i ustawiania na balkonie lub małym tarasie. Grill elektryczny na balkon ma zazwyczaj nóżki lub podstawkę, która zapobiega nagrzewaniu się podłoża. Grill elektryczny na balkon ma zwykle wbudowany filtr antyzapachowy, który ogranicza wydzielanie się dymu i aromatu. Grill elektryczny na balkon pozwala na smażenie mniejszej ilości potraw na raz, co jest idealne dla par i małych grup.
 • Grill domowy – jest to grill elektryczny, który jest najmniejszy i najlżejszy ze wszystkich typów grilli elektrycznych, dlatego nadaje się do przechowywania i ustawiania w kuchni lub na stole. Grill domowy ma zazwyczaj płaską lub falistą płytę grzewczą lub ruszt, na którym można smażyć potrawy. Dobre grille domowe mają regulację temperatury, lampkę kontrolną i tackę na tłuszcz. Mogą być używane klasycznie, dokładnie tak jak podgrzewacz do kanapek lub jako tradycyjny grill poziomy (po otwarciu do 180 stopni), zapewniający dużą powierzchnię grillowania. Grill domowy pozwala na smażenie niewielkiej ilości potraw na raz, co jest idealne dla singli, par i mniejszych spotkań towarzyskich.
 • Grill kuchenny – to grill elektryczny, który jest wbudowany w kuchnię lub w piekarnik, dlatego nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Grill kuchenny ma zazwyczaj grzałkę lub ruszt, który jest umieszczony w górnej części kuchni lub piekarnika. Taki grill posiada zazwyczaj wentylator, który rozprowadza ciepło i zapobiega przypalaniu potraw.

GK160 PARILL Grill kontaktowy
GK160 PARILL Grill kontaktowy

Jakie parametry są kluczowe dla grilla elektrycznego?

Grill elektryczny to urządzenie, które ma wiele parametrów, wpływających na jego jakość, funkcjonalność i wygodę użytkowania. Poniżej zebraliśmy te, na które, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego dla siebie urządzenia:

 • Moc: parametr, który określa, jak szybko i mocno grill elektryczny się nagrzewa i jak długo utrzymuje temperaturę. Im większa moc, tym szybsze i lepsze smażenie potraw. Moc grilla elektrycznego zależy od jego wielkości i rodzaju. Zazwyczaj wynosi ona od 800 do 3000 W. Dla grilli elektrycznych ogrodowych i na balkon zalecana jest moc od 2000 do 3000 W, dla grilli domowych i kuchennych od 800 do 2200 W.
 • Powierzchnia grillowania: pozwala na określenie, ile potraw można smażyć na raz na grillu elektrycznym. Im większa, tym więcej potraw można przygotować jednocześnie. Powierzchnia grillowania zależy od wielkości i kształtu płyty grzewczej lub rusztu. Zazwyczaj wynosi ona od 200 do 2000 cm2. Dla grilli elektrycznych ogrodowych i na balkon zalecana jest oczywiście dużo większa niż dla urządzeń domowych i kuchennych od 200 do 800 cm2, w których przypadku nagrzewanie zbyt dużej płyty do przygotowania np. jednej tortilli byłoby nie zwykłym marnowaniem pieniędzy, czasu i energii.
 • Regulacja temperatury: ten parametr, określa, jak można dostosować temperaturę grilla elektrycznego do rodzaju i grubości potraw. Im większa regulacja temperatury, tym lepsza kontrola nad procesem smażenia. Regulacja temperatury może być manualna lub automatyczna. Manualna regulacja temperatury polega na ustawieniu odpowiedniego poziomu mocy grilla elektrycznego za pomocą pokrętła lub przycisku. Automatyczna regulacja temperatury polega na wyborze odpowiedniego programu lub trybu grilla elektrycznego,

O czym pamiętać wybierając odpowiedni grill elektryczny?

Wybierając odpowiedni grill elektryczny do domu, warto pamiętać o kilku kwestiach, które wpłyną na jakość i komfort grillowania. Zastanawiasz się jaki grill elektryczny wybrać? Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę:

 

 • Moc grilla elektrycznego – moc to jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na wydajność i efektywność grillowania. Im większa moc, tym szybciej i równomierniej grill się nagrzewa, a potrawy są soczyste i chrupiące. 
 • Powierzchnia grillowania – wybierając grill elektryczny, warto zwrócić uwagę na powierzchnię grillowania, która powinna być dostosowana do ilości i rodzaju potraw, które chcemy przygotować. Jeśli grillujemy często i dla wielu osób, lepiej wybrać grill o dużej i różnorodnej powierzchni, na której zmieścimy mięso, warzywa, ryby czy kanapki. Jeśli grillujemy głownie dla siebie wybierzmy urządzenie z małą powierzchnią w trosce, nie tylko o swój budżet, ale także o środowisko.
 • Regulacja temperatury – kolejna ważna funkcja, na którą warto zwrócić uwagę. Dzięki niej możemy dostosować temperaturę grillowania do rodzaju i grubości potrawy, co wpływa na jej smak i konsystencję. Niektóre grille mają tylko jeden poziom temperatury, inne mają kilka, są też takie, które same sugerują odpowiednią temperaturę przy wybraniu któregoś z zaprogramowanych ustawień.