2023-02-03
Do picia gorącej czekolady trzeba być prawdziwym smakoszem. To napój, który bez wątpienia ma swoich zwolenników, ale też znajdą się i tacy, którzy po kilku łykach będą się krzywić. Chociaż podawany jest na gorąco pod postacią całkowicie płynną, to nadal nie da się wypić czekolady na raz w dużych ilościach. To dosyć ciężki napój, bardzo sycący i może nas mdlić jeżeli wypijemy go zbyt wiele. Dlatego gorąca czekolada serwowana jest w małych filiżankach lub niewielkich kubeczkach, wprost przeciwnie do kakao, które podawane jest w większych naczyniach. Brązowy napój przygotowywany jest z każdego rodzaju czekolady, a także z bardzo różnymi połączeniami dodatków. Dzięki temu jego smakiem cieszą się i mali i duzi.
Czy gorąca czekolada to zdrowy napój dla dzieci?
Czekolady, jak wszystkich słodyczy jedzonych w nadmiarze, powinno się wystrzegać. Biała i mleczna mają w sobie sporo tłuszczu mlecznego, cukru, mleka w proszku, a także wanilię i lecytynę. W białej czekoladzie brak kakao zatem jej skład jest dużo mniej wartościowy od pozostały czekolad mlecznych czy deserowych. Czekolady słodkie zawierają mnóstwo kalorii. Gorzka czekolada może mieć naprawdę wysoką zawartość kakao. Na rynku dostępne są również czekolady gorzkie, które mają go ponad 90%! Gorąca czekolada może być zatem bardzo zdrowym napojem jeżeli do jej przygotowania użyjemy czekolady o dobrym składzie. Kakao czyli ciemnobrązowy proszek powstały w wyniku suszenia, kruszenia i mielenia nasion kakaowca obrabianych w celu wyprodukowania masła kakaowego. Kakao istna bomba witamin. Znajdziemy w nim witaminy A i E oraz wszystkie z grupy B. Kakao to także ogromna dawka cennych minerałów w dużych ilościach: magnez, żelazo, cynk, fosfor i potas. Obecne są również kwasy: linolowy, stearynowy i oleinowych a także substancje mające działanie przeciwutleniające (polifenole).
Podsumowując kakao to samo zdrowie, aczkolwiek kiedy zostaje składnikiem czekolady nadmiernie słodzonej, to może przez to generować tak zwane puste kalorie. Dzieciaki uwielbiają je zwłaszcza przed snem, ale tutaj uwaga – słodki napój oblepia zęby dlatego też, aby uniknąć problemów z próchnicą nie zaszkodzi po szklance kakao czy gorącej czekolady umyć porządnie zęby. Obecność polifenoli wpływa korzystnie na serce oraz poprawia pamięć. Filiżaneczka kakao wypita 2 razy w tygodniu sprawi o wiele więcej dobrego, niż profilaktyczna szklaneczka czerwonego wina. Przepis na gorącą czekoladę w wersji domowej jest bajecznie prosty!
Jak zrobić gorącą czekoladę z kakao?
Skład napoju ma kluczowe znaczenie. Gotowa gorąca czekolada, którą możemy znaleźć w sklepie, zazwyczaj występuje pod postacią proszku. Produkt ten zwykle skomponowany jest ze składników pozostawiających wiele do życzenia. Przygotowując gorącą czekoladę od zera, samodzielnie w domu możemy zadbać o to, aby składniki były najlepszej jakości – tylko wtedy napój będzie bogatym dodatkiem do codziennej diety.
Gorąca czekolada (przepis na 2 małe porcje)
Składniki:
45g gorzkiej czekolady o zawartości kakao 80-85%
2 płaskie łyżeczki niesłodzonego kakao w proszku
½ łyżeczki masła
1 płaska łyżeczka cukru (opcjonalnie może być też miód)
350ml świeżego mleka krowiego 3,2%
Odrobina soli
1 kropla ekstraktu z wanilii
Szczypta cynamonu
Przygotowanie:
Do rondla wlewamy mleko i dodajemy masło. Czekoladę dzielimy na kosteczki i dodajemy do mleka. Ustawiamy małą moc palnika, aby czekolada rozpuściła się w mleku. Kiedy się rozpuści, dodajemy kakao i cukier. Składniki delikatnie mieszamy uważając, aby nie doprowadzić mikstury do wrzenia. Po chwili dodajemy przyprawy nie przerywając mieszania. Napój powinien nieco zgęstnieć wówczas można go przelewać do filiżanek.
Jeżeli z jakichś przyczyn nie możemy pozwolić sobie na spożywanie produktów mlecznych, to możemy przygotować gorącą czekoladę w wersji odrobinę bardziej wytrwanej, a nawet można powiedzieć, że niskokalorycznej. Masło i mleko można zastąpić wodą lub napojem roślinnym (napój owsiany lub migdałowy). Kostki czekolady można również rozpuścić w kąpieli wodnej. W tym celu należy zagotować wodę w czajniku bezprzewodowym. Ten czajnik, ma dużą pojemność (1,7 litra) i potrafi doprowadzić wodę do wrzenia w ciągu 2 minut. Po zagotowaniu przelewamy wodę do garnka, na którym kładziemy metalową lub szklaną miskę, która ma posłużyć za pokrywkę. Do miski wkładamy kostki czekolady, które pod wpływem parującej pod spodem wody będą się topić. Dalej postępujemy zgodnie z przepisem dodając przyprawy, jednak zamiast mleka i masła dolewamy 300ml wody (lub napoju roślinnego).
Czajnik bezprzewodowy CS20 HEMI
Jakie są najlepsze dodatki do gorącej czekolady?
Te dodatki, które zawierają tłuszcz będą dobrze komponowały się z czekoladą, dlatego tak popularnym dodatkiem jest bita śmietana przygotowana na bazie kremówki. Aby dodać nieco lekkości gorącej czekoladzie można dodać do niej żółtko utarte z cukrem (kogel-mogel). Innym ciekawym dodatkiem, który idealnie pasuje do czekolady na ciepło są pianki marshmallow. Wszystkie dodatki w postaci orientalnych przypraw również skomponują się z aromatem czekolady, mowa tutaj o chilli, imbirze, kardamonie i cynamonie. Ostatnio popularne jest dodawanie do czekolady słodkich syropów o nucie orzechów laskowych lub wanilii. Iście szalonym połączeniem będzie dodanie syropu miętowego, jednak połączenie to smakuje wyśmienicie!
Jeżeli natomiast szukamy odpowiedzi na pytanie jak zrobić gorącą czekoladę w wersji tylko dla dorosłych to naprawdę możemy puścić wodze fantazji! Spróbujmy zatem pokusić się o dodanie likieru orzechowego lub amaretto z zawartością alkoholu. Spektakularny efekt można również otrzymać sypiąc gorącą czekoladę zastygłym karmelem i wiórkami kokosowymi.
Przeciwskazania do picia gorącej czekolady?
Wbrew temu co oglądamy na filmach, picie gorącej czekolady tuż przed snem nie jest najlepszym pomysłem, nawet jeżeli zaraz potem umyjemy zęby. Czekolada działa pobudzająco, zatem dzieci trudno będzie później utrzymać w łóżkach. W przypadku dzieci pojawia się jeszcze jedna obawa – uczulenie na czekoladę lub kakao. Co prawda alergia ta występuje stosunkowo rzadko, jednak nie można bagatelizować jej objawów. Wysypka oraz swędzenie to najczęściej efekt zawartych w czekoladzie alergenów jednak do czasu dokładnej diagnostyki poprzedzonej wizytą u alergologa należy wykluczyć czekoladę i kakao z diety.