Gdzie na majówkę – najlepsze miejsca w Polsce na karawaning

Wielkimi krokami zbliża się majówka, czyli długi weekend majowy! Zastanawiasz się gdzie wybrać się w tym roku i jaką aktywność zaplanować? Znudziły Ci się już domki kempingowe, hotele i pensjonaty? Mamy dla Ciebie nowe, fantastyczne rozwiązanie! Karawaning! O tym czym właściwie jest ta forma spędzania czasu, jak zacząć i jak właściwie ją zaplanować przeczytasz poniżej!

Karawaning – co to za forma spędzania czasu?

Nieco egzotycznie brzmiący karawaning (caravaning) to tak naprawdę wakacje na własną rękę! Bez konieczności rezerwacji noclegów, bookowania hoteli i apartamentów, wyszukiwania restauracji i stołówek. Czy to nie piękne? Niczym nie ograniczona wolność!

Ale, ale, jak to możliwe? To proste! Podstawowym założeniem karawaningu jest podróż specjalnie przystosowanym do tego środkiem transportu, który wyposażony jest we wszystko czego potrzeba wakacyjnym podróżnikom. Zastanawiasz się co oznacza tajemniczy „środek transportu”? Opcji jest kilka, przyjrzyjmy się im:

Podróż kamperem – to jeden z najwygodniejszych sposobów. Kamper to duży samochód wyposażony w łóżka, kuchnię, a nawet toaletę. W praktyce, w środku wygląda jak mały, samowystarczalny apartament. Koszt zakupu takiego środka transportu jest wysoki i jest uzależniony od wyposażenia, roku produkcji i przebiegu auta. W tańszej opcji kamper można po prostu wynająć. Na rynku istnieje wiele firm, w których ofercie znajdują się różne modele, począwszy od najbardziej podstawowych, na niezwykle luksusowych kończąc. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie. Kto może prowadzić kamper? Jeśli masa całkowita pojazdu nie przekracza 3500 kg, każdy kto posiada prawo jazdy kategorii B. Większość modeli dostępnych na rynku spełnia ten warunek. Planując urlop w kamperze warto wiedzieć, że polskie regulacje prawne pozwalają na postój jedynie na kempingach, kemping parkach lub specjalnie wyznaczonych do tego miejscach. Na szczęście, mamy ich w swoim kraju naprawdę sporo!

 Z ciekawostek – najłagodniejsze regulacje w tym zakresie przyjęły państwa skandynawskie.

Przyczepa kempingowa - to ciekawa i niezwykła popularna opcja karawaningu. Przyczepy podobnie jak kampery wyposażone są w łóżka, kuchnie oraz toalety. Można powiedzieć, że są małym domem na kółkach. Rozpoczynając przygodę podróży z przyczepą warto poznać regulacje nałożone na ich użytkowników przez przepisy ruchu drogowego. Przyczepę kempingową do 750 kg, może prowadzić każda osoba z ważnym prawem jazdy kategorii B. Trzeba zaznaczyć, że waga samochodu z bagażem i pasażerami nie może przekroczyć  w tym wypadku 3500 kg. Jednym słowem maksymalna, dopuszczalna waga połączonych pojazdów to 4250 kg. Postój samochodem z przyczepą podlega takim samym wytycznym jak w przypadku kampera.

Kamper Van - to najciekawsze i najatrakcyjniejsza finansowo opcja karawaningu. Kamper Van jest najmniejszym z pojazdów, które opisujemy i posiada jedynie podstawowe wyposażenie. Co ciekawe, bardzo wiele osób decyduje się na samodzielne zaadaptowanie przestrzeni mini samochodu dostawczego lub busika. Pojazdami najczęściej kupowanymi w celu przystosowania ich do karawaningu są: Volskwagen Transporter, Mercedes Sprinter, Fiat Ducato czy z nieco mniejszych Dacia Dokker. Jak są wyposażone takie pojazdy? To zależy już tylko od fantazji właściciela. W Internecie jest mnóstwo stron, forum i podcastów, na których zapaleni miłośnicy tej formy podróży chętnie dzielą się swoimi pomysłami i doświadczeniami. Wybór niewielkiego środka transportu pozwala użytkownikom na jeszcze większą wolność podczas planowania trasy. Tego typu pojazdy zmieszczą się w każdą, nawet najwęższą, uliczkę i zaparkują… gdzie tylko znajdą miejsce! Karawaning miejscówki na dziko? Tylko w tej opcji! Nie istnieją żadne regulacje prawne nakładające jakiekolwiek obostrzenia w tym zakresie (oczywiście poza ogólnymi założeniami prawa o Ruchu Drogowym, ale to chyba jasne :) )!

Grill kontaktowy GK170 SVAD

Grill kontaktowy GK170 SVAD

Kempingi w Polsce – gdzie warto wybrać się na majówkę?

Sieć kempingów w Polsce jest bardzo gęsta i właściwie w każdym z zakątków naszego pięknego kraju znajdziemy miejsce dla turystów kochających ten typ podróży. Od morza, aż po Tatry kempingi otwierają swoje bramy zachęcając turystów widokami i udogodnieniami, które oferują. Podłączenie do prądu i bieżącej wody? To już standard! Kempingi w Polsce zachęcają teraz: ładowarkami do samochodów elektrycznych, saunami, basenami i… kortami tenisowymi. W idei karawaningu najpiękniejsze jest to, że nie musimy decydować się na jedno miejsce! 5 dni urlopu w praktyce może oznaczać 4 zupełnie różne miejsca noclegowe w różnorodnym standardzie. Ognisko w dzikiej głuszy w najdalszym zakątku Polski, a dzień później przepych w jacuzzi? Tylko karawaning zaoferuje nam to wszystko podczas jednego, nawet krótkiego wyjazdu!

Ciekawym punktem, który warto rozważyć jest wyjątkowy kemping na Mazurach w Wilczym Szańcu. To kompleks bunkrów zaopiekowany przez prawdziwych fascynatów historii. Do dyspozycji pozostawia nam dobrze wyposażone, ogrodzone pole kempingowe. Noc z dreszczykiem w byłej kwaterze wojsk niemieckich? Dla śmiałków korzystających z pola, wstęp na obiekt jest darmowy!

Czajnik bezprzewodowy C245SC DROPPY STRIX

Czajnik bezprzewodowy C245SC DROPPY STRIX

Akcesoria do przyczep kempingowych – sprawdź, które musisz mieć w kamperze

Decydując się na podróż kamperem, z przyczepą kempingową lub Kamperem Van, warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria. Odpowiednie czyli jakie? Takie, które pozwolą nam zachować komfort, dzięki któremu poczujemy się jak w domu lub… hotelu wysokiej klasy. Czy oznacza to, że powinniśmy doposażyć nasz domek na kółkach w wanny z hydromasażem i biczami wodnymi? Nie mówimy nie… choć zdecydowanie częściej do relaksu wystarczy kubek… ulubionej herbaty! Aby móc się nim cieszyć zawsze, kiedy tylko o tym zamarzysz, warto wyposażyć swój kamper w niezawodny czajnik elektryczny. Szeroką ofertę tego typu urządzeń znajdziesz w naszym sklepie.

Kolejnym, szczególnie istotnym dla wytrawnych kawoszy, urządzeniem o którym należy pamiętać jest kawiarka. Dzięki niej, smakiem ulubionego naparu możesz cieszyć się zawsze i wszędzie! Kawiarki są małe, poręczne, a przede wszystkim idealne do przyrządzania ulubionej kawy w warunkach polowych!

Kolejnym niezwykle pomocnym podczas urlopowych wojaży urządzeniem jest grill elektryczny. Do jego rozpalenia nie potrzebujesz węgla, rozpałek… ani dobrej pogody! W razie deszczu możesz używać go we wnętrzu kampera lub przyczepy. Jest szybki, niezawodny i absolutnie bezpieczny w użytkowaniu!

Bon voyage!