Eldom czajnikiem stoi…

Czym kierujemy się wybierając czajnik? Bądźmy szczerzy - o tym niezwykle popularnym i przydatnym sprzęcie wiemy niewiele. Zazwyczaj wizyta w sklepie, stacjonarnym czy internetowym, kończy się na przeglądaniu poszczególnych modeli i kategoryzowaniu ich na „ładny/brzydki”, ew. „pasuje do mojej kuchni / nie za bardzo”. Rzadko zastanawiamy się nad jego technicznymi parametrami czy możliwościami.

Rodzaje czajników

Tutaj jest dość prosto. Znamy dwa podstawowe rodzaje – klasyczne czajniki stawiane na płycie grzewczej (gazowej, ceramicznej lub indukcyjnej) i elektryczne czajniki bezprzewodowe posiadające własną podstawę grzewczą. I tu zazwyczaj nasza wiedza się kończy. Nie zdajemy sobie nawet sprawy, że czajniki elektryczne to grupa bardzo różnorodna, a producenci dwoją się i troją aby nowe modele były coraz bardziej atrakcyjne dla potencjalnego nabywcy.

Klasyczne czajniki

Towarzyszą nam od najmłodszych lat. Emaliowane, aluminiowe, gwiżdżą wesoło kiedy nasza woda jest już gotowa. Kiedyś przystosowane jedynie do podgrzewania na gazie, obecnie są dostępne także w wersjach do kuchenek ceramicznych i indukcyjnych. Są proste w obsłudze i  świetnie spełniają swoje zadanie. Niestety mają także swoje minusy. Do największych możemy zaliczyć długi czas gotowania wody oraz… dość niski poziom bezpieczeństwa. Potencjalna sytuacja, w której zaaferowani wychodzimy z jakiegoś powodu z domu zapominając wyłączyć gotującą się w czajniku wodę, może narazić nas na olbrzymie niebezpieczeństwo. Klasyczny czajnik nie zatrzyma swojej pracy po jej zagotowaniu, co oznacza, że będzie nieprzerwanie pracował i podgrzewał ciecz, aż do jej całkowitego skroplenia. Stąd już tylko chwila do pożaru.

Czajnik bezprzewodowy

 

Czajniki elektryczne

Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy czajnik elektryczny powstał już w 1891 roku! Charles Carpenter stworzył niedoskonały jeszcze prototyp, który choć spełniał swoją rolę, gotował wodę bardzo długo i niestety pobierał dość dużo energii. W kolejnych latach pomysł ulegał ewolucji i był nieustannie, z każdym nowym modelem, ulepszany. Czajniki elektryczne zaczęły masowo pojawiać się w polskich domach w latach 90. I choć obecnie trudno w to uwierzyć na początku były traktowane jako produkt luksusowy.

Czym różnią się między sobą czajniki eklektyczne

Podstawową funkcją czajnika jest oczywiście szybkie i sprawne zagotowanie wody. Skąd zatem taka mnogość modeli na rynku? Skąd różnice cenowe? Czy wynikają jedynie z tzw. „widzi misie” producenta i ewentualnych walorów estetycznych produktów? Choć wizualny aspekt urządzeń ma bardzo dużo znaczenie (w końcu jest to produkt, który zwykle znajduje się w eksponowanym miejscu) odpowiedź na to pytanie nie może być twierdząca. Podstawowe różnice wynikają bowiem z użytych materiałów, zastosowanych filtrów, zabezpieczeń, a także funkcji dodatkowych, o których pomyślał producent.

Czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury C510C LUMI

Czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury C510C LUMI 

Jakie dodatkowe funkcje może mieć czajnik elektryczny?

Wśród najbardziej przydatnych należy wymienić możliwość wyboru temperatury, do której chcemy zagotować wodę oraz opcję jej utrzymywania.

Do czego te funkcje mogą przydać się na co dzień:

regulacja temperatury wody - zwykle producent otwiera możliwość wyboru między kilkoma stopniami. W przypadku czajnika C510 LUMI będzie to : 40, 70, 80, 90 oraz 100°C. Mamy zatem pewność doprowadzenia temperatury wody do dokładnie takiej, jakiej w danym momencie potrzebujemy. Ma to olbrzymie znaczenie np. dla smakoszy herbaty, w której przygotowaniu parlamentarną rolę odgrywa idealny moment zaparzania. Kardynalnym błędem jest zalanie delikatnych liści wrząca wodą! Dochodzi wtedy do ich sparzenia i przerwany zostaje proces stopniowego uwalniania smaku. Możliwość wyboru temperatury to także niesamowite ułatwienie dla Mam. Przy przygotowaniu posiłków dla maluchów nie trzeba już co chwilę używać termometru czy kropić nadgarstków płynem (o tak, wszyscy znamy ten domowy sposób!).

podtrzymanie temperatury - ważne wtedy, kiedy przygotowanie napojów lub posiłków przerywa nam dzwonek do drzwi czy telefon. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób dbających o oszczędzanie energii. Nie trzeba już gotować wody kilka razy dla poszczególnych domowników. Hipotetyczna sytuacja w której rano pijemy kawę czy herbatę o różnych godzinach będzie najlepszym przykładem, który odda funkcjonalność urządzenia! Przykład czajnika, który podtrzymuje temperaturę to C520 lux.

Eldom czajnikiem stoi…..

Jak wiecie Eldom działa na rynku polskim od 25 lat! Przez ten czas w swojej ofercie mieliśmy olbrzymią ilość modeli czajników elektrycznych. Klasyczne wersje ekonomiczne, technologiczne nowinki i designerskie szaleństwa… Staramy się, aby nasza oferta była zawsze aktualna i odpowiadała na panujące wśród konsumentów trendy.

Z nami znajdziesz swój wymarzony czajnik, tylko spójrz!

A dodatkowo…..pamiętaj, że jesteśmy dla Ciebie! Nie wiesz jak wybrać ten najlepszy? Masz pytania lub wątpliwości? Napisz do nas, bardzo chętnie we wszystkim Ci pomożemy!

Czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury C520 LUX

Czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury C520 LUX