Dzień św. Patryka – kulinarne tradycje do wykonania samodzielnie w domu

Dzień Świętego Patryka to zarówno narodowe jak i religijne irlandzkie święto obchodzone 17 marca. Dla mieszkańców tego wyspiarskiego państwa to dzień wolny od pracy, w którym z lubością oddają się celebracji w gronie rodziny i przyjaciół. I choć Święty Patryk to patron Irlandii, coraz częściej ludzie z całego świata świętują tego dnia. W jaki sposób i dlaczego? O tym poniżej!

Dzień św. Patryka – tradycje irlandzkiego święta

Najbardziej huczne obchody tego święta odbywają się oczywiście w samej Irlandii. Równie głośno i wesoło bywa także w Irlandii Północnej, Nowej Funlandii, Labradorze i Montserrat. Najbardziej zauważalnym elementem celebracji są oczywiście zielone stroje świętujących! Nic dziwnego, w końcu piękna Irlandia słynnie ze swoich soczysto zielonych krajobrazów. Tego dnia, każdy element garderoby powinien nawiązywać swoim kolorem do tych niesamowitych pejzaży. Zdarza się również bardzo często, że na ubraniach świętujących pojawia się symbol shamrock i choć nazwa wydaje się być nieco egzotyczna, jest to po prostu dobrze nam znana… koniczyna! To właśnie ta roślina jest symbolem Irlandii, nawiązującym do słynnej legendy o św. Patryku, która opowiada o tym jak nauczając, posłużył się jej wizerunkiem, aby wyjaśnić zagadnienie Trójcy Świętej.

Tego dnia organizowane są masowo festyny i pochody, a ulice rozbrzmiewają muzyką, gwarem rozmów i śmiechem zebranych. Restauracje, puby i lokale wabią świętujących specjalnie przygotowanym na ten dzień menu oraz promocjami na zielone napoje. Jednym słowem kolorowy zawrót głowy!

Dzień św. Patryka – ciekawostki

Zaczniemy od ciekawostek dla nieco starszych czytelników. Znana tradycja picia zielonego piwa… de facto nie jest irlandzka! Wzięła się najprawdopodobniej z przekonania innych narodów o konieczności spożywania w ten dzień jedynie zielonych produktów. A skoro wzbudzało to tak wielką sensację Irlandczycy zdecydowali się przenieść zwyczaj na swój grunt i tak oto w pubach zagościło upragnione zielone piwo, barwione specjalnie syropem z mięty lub bazylii.

Kolejna ciekawostka również jest przeznaczona dla pełnoletnich czytelników i dotyczy zwyczaju picia tego dnia whiskey do samego dna! Legenda głosi, że podczas swoich wędrówek sam św. Patryk zawędrował do pewnej karczmy, w której gospodyni nie do końca wywiązywała się ze swoich zadań… a konkretnie nie nalewała pełnych szklanek whiskey, a oszukiwała i napełniała jedynie część naczynia. Św. Patryk miał przeprowadzić z nią długą rozmowę, w której postraszył ją… potworami!
Przerażona karczmarka nigdy więcej miała już nie popełnić tego niecnego wykroczenia :)!

Szybkowar SW500 PERFECT COOK

Szybkowar SW500 PERFECT COOK

Ostatnia ciekawostka dotyczy obchodów święta w innych częściach świata. Choć celebruje się je właściwie już w najdalszych zakątkach globu, szczególnie hucznie świętują je Anglicy, Amerykanie, Włosi i… od niedawna Polacy. Aby uczcić święto Irlandii bardzo popularne stało się podświetlanie ważnych budynków, pomników i  bardzo znanych miejsc na zielono. I tak, tym soczystym kolorem zabłysły już takie obiekty jak: wodospad Niagra, Wieża Telewizyjna w Berlinie, Opera w Sydney, London Eye w Wielkiej Brytanii, Empire State Biulding w Nowym Yorku, Krzywa Wieża w Pizie, a nawet Burdż-al-Arab w Dubaju i Góra Stołowa w RPA. Ostatnio do tego zacnego grona dołączyły także nasze rodzimy obiekty – Kotwica w Gdańsku oraz Stadion i Ratusz Miejski w Poznaniu.

Tradycyjne potrawy na Dzień św. Patryka

Po garści tych niezwykle barwnych ciekawostek, wiemy już, że alkohol, a konkretniej piwo i whiskey to nieodłączne elementy świętowania tego dnia, ale co z jedzeniem? Czy istnieją jakieś tradycyjne potrawy na Dzień św. Patryka? Czy coś szczególnie dobrze widziane jest tego dnia na irlandzkich stołach ? Oczywiście!

Dzień św. Patryka – jedzenie

Zgodnie z tradycją wszystko co tego dnia spożywamy powinno mieć choć częściowo kolor zielony. Na pierwszy „rzut oka” może kłócić się to z głównymi składnikami dań, które odnajdziemy w klasycznym menu. Opierają się bowiem one głównie na ziemniakach i jagnięcinie! Kiedy uświadomimy sobie jednak, że wszystko tkwi jak zwykle w szczegółach, nie będziemy już tak mocno zaskoczeni. Jagnięcinę podaje się bowiem zwykle z sosem miętowym, z którego cała potrawa czerpie swój piękny kolor! W wielu restauracjach i pubach specjalizujących się w świątecznym menu odnajdziemy niezliczone gulasze jagnięce, zapiekanki ziemniaczane i… wodorosty! Te ostatnie są duszone na maśle, opiekane, dodawane w postaci sałatek, bądź spożywane jako osobne dania.

Zastanawiasz się jak przygotować tradycyjne potrawy na Dzień św. Patryka we własnej kuchni? Jagnięcina jest dość wymagającym mięsem, dlatego potrzebny Ci będzie solidny i niezawodny ekspert... a konkretnie dobry szybkowar! Zaoszczędzi Twój czas i sprawi, że mięso, które podasz będzie soczyste i aromatyczne! Taka gwarancja jest na wagę złota.

Dzień św. Patryka dla dzieci – najciekawsze przepisy dla maluchów

Dzień św. Patryka dla dzieci? Oczywiście! Święto, choć na pierwszy rzut oka wydaje się być przeznaczone dla dorosłych, jest także chętnie obchodzone przez najmłodszych. Kolorowe parady, przebrania i ogólna atmosfera wesołości przyciąga każdego! Co zatem jedzą i piją maluchy? Najpopularniejsze są zielone lemoniady. Jak je przygotować? Wystarczy do klasycznej lemoniady dodać odrobinę rozdrobnionej pietruszki, bazylii lub odpowiedniego syropu! Jeśli chodzi o jedzenie – wszystko co zielone i zdrowe tego dnia ma swoje uzasadnienie! To może być prawdziwy przełom przy oswajaniu malucha z brokułami, brukselką czy groszkiem. Świetną (i pyszną!) alternatywa mogą okazać się także zielone tosty. Przygotuj kanapki z serem, avocado i świeżą bazylią i włóż je do opiekacza do pieczywa. Zaskoczy Cię to jak chętnie Twoje dziecko zajadać będzie się zdrowymi i pysznymi produktami podanymi w tej formie!

Opiekacz do kanapek ST11 RUDDY

Opiekacz do kanapek ST11 RUDDY

Czy warto obchodzić dzień św. Patryka? W naszej opinie jak najbardziej! W końcu każda okazja do świętowania jest dobra. Poznając takie dni, zagłębiamy się w tradycję i odmienną kulturę innego Państwa. Poznajemy zwyczaje jego mieszkańców i wczuwamy się na moment w atmosferę tamtych miejsc. Nie do przecenienia pozostaje także miłe spędzenie czasu z przyjaciółmi!