Domowy makaron – świetny do rosołu i nie tylko

Każda gospodyni pragnie zdrowo karmić swoich domowników. W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo dostępnych materiałów poświęconych tematyce tzw. świadomego zakupu żywności oraz solidną bibliotekę książek kucharskich i stron internetowych gdzie można znaleźć przepisy na zdrowe dania. Małymi krokami, ale jednak odchodzimy od modelu fast food na korzyć slow food oraz żywności nieprzetworzonej. Na dodatek wszystkiego z większą uwagą przeglądamy etykiety kupowanej żywności. Zasada dotycząca krótkiego składu i wykluczenia produktu jeżeli jest w nim za dużo „E” dobrze się sprawdza. W tygodniu najczęściej sięgamy po szybkie dania, ale nadal chcielibyśmy, aby potrawy były tak samo zdrowe i pożywne jak niedzielny obiadek. W praktyce często gotujemy makarony z sosem lub warzywami ponieważ nawet w ciągu 10 minut możemy mieć gotowy cały obiad. Pojawia się zatem pytanie czy dania oparte na makaronie są zdrowe oraz co można zrobić, aby mieć pewność, że nie ma w nich chemii?

Domowy makaron – przepis na szybkie przyrządzenie.

Mnóstwo kształtów, różne długości, a nawet kolory! Niektóre przeznaczone są do zup inne do dań obiadowych jednak prawda jest taka, że makarony można dobierać do dań całkowicie dowolnie. Jeżeli jedzenie makaronu spaghetti sprawia trudność 3 latkowi to nie obawiaj się następnym razem przygotować dla niego sos pomidorowy z małymi makaronowymi muszelkami. Smak będzie nadal doskonały, a maluch doceni to udogodnienie Wiedząc już, że makaron to setki pomysłów na wspaniałe dania możesz przeanalizować jego skład i sprawdzić, czy faktycznie śmiało można go jeść tak często jak tylko chcesz. W sklepach znajdziesz suszony paczkowany makaron oraz świeży. Czy zatem jest sens, aby samodzielnie zabierać się za domowy makaron? Oczywiście! Każda potrawa, którą przygotujesz samodzielnie od podstaw da Tobie i najbliższym mnóstwo satysfakcji, a dodatkowo przekonasz się, że obawy związane z tym jak zrobić domowy makaron były całkowicie nieuzasadnione.

Domowy makaron przepis podstawowy

Składniki:

340g mąki najlepiej typ „00” (to może być również taka, która używana jest do pizzy) + 50g mąki potrzebnej do podsypywania wyrabianego ciasta

2 żółtka jaj z oznaczeniem 0 lub 1 i 3 całe jaja (również z oznaczeniem 0 lub 1)

2 łyżki oleju 

Pół łyżeczki soli drobnoziarnistej

Wałek

Stolnica (ale może być również dobrze przygotowany czysty blat kuchenny)

 

Przygotowanie:

Przypilnuj, aby składniki były w temperaturze pokojowej zwłaszcza jajka i masło. Proporcje mają tutaj ogromne znaczenie, nie chcemy aby ciasto wyszło zbyt twarde lub za rzadkie. Odmierz składniki używając elektronicznej wagi kuchennej. To waga kuchenna, której częścią jest miska ze stali nierdzewnej, dlatego dodając składniki możesz je od razu mieszać bez brudzenia innych naczyń. Mąkę przesyp przez sitko i na sucho wymieszaj łyżką, aby ją napowietrzyć. Następnie dodaj do mąki olej, sól i jajka, które dobrze jest wbić uprzednio do osobnej miski i wymieszać wszystkie razem. Ciasto powinno być jednolite i plastyczne. Włóż je na około 20 minut do woreczka, aby gluten zaczął pracować. Dzięki żółtkom ciasto powinno być koloru żółtego, a dodany olej zapobiega przywieraniu ciasta do dłoni i brzegów naczynia. Ukrój kawałek ciasta wielkości piłki tenisowej i oprósz je delikatnie mąką. Spłaszcz ciasto na blacie i delikatnie zacznij wałkować. Rób to tak długo, aż ciasto będzie miało oczekiwaną przez Ciebie grubość. Pamiętaj, że bardzo gruby makaron będzie długo się gotował. Na dobry początek warto zacząć od makaronu do zupy takiego jak nitki. Rozwałkuj więc cieniutki placek ciasta na grubość około 2-3 milimetrów. Następnie jeszcze raz oprósz ciasto mąką na całej jego powierzchni i zacznij zwijać ciasto w wąski rulon. Tak zwinięte ciasto możesz zacząć kroić w drobne, wąskie kawałeczki, rozpoczynając od krótszego brzegu rulonu. Postępuj tak samo z każdym kolejnym ukrojonym kawałkiem ciasta (oprószenie mąką, wałkowanie zwijanie i krojenie).

Elektroniczna waga kuchenna WK320S RENA
Elektroniczna waga kuchenna WK320S RENA

Pokrojony już makaron możesz śmiało od razu wrzucić do gotowania albo schować do szklanego naczynia i przechowywać nawet przez tydzień w lodówce. Jeżeli chcesz zrobić makaron na zapas możesz wysuszyć go i wówczas otrzymasz makaron wyglądający jak ten ze sklepowej póki, tylko o świetnym zdrowym składzie. Jednym ze składników makaronu są jaja zatem należy zwrócić szczególną uwagę na proces suszenia makaronu. Zdecydowanie odradza się suszenie makaronu naturalnie lub na powietrzu! Urządzenie, które pozwoli Ci wysuszyć pokrojony makaron sprawnie i bezpiecznie to obrotowa suszarka do żywności. Możesz cały pokrojony makaron rozłożyć na poszczególnych piętrach suszarki, a krążące wewnątrz gorące powietrze zajmie się wszystkim za Ciebie. Możesz również próbować suszyć makaron w piekarniku, jednak blaszka nie zapewni takiego przypływu powietrza jak suszarka, która dodatkowo wiruje w środku.

Obrotowa suszarka do żywności SG300 EXSI
Obrotowa suszarka do żywności SG300 EXSI

Makaron domowy do rosołu – jak powinien smakować idealny?

Trudno wypowiadać się na temat tego, który makaron domowy do rosołu będzie najlepszy. Jedni lubią rosół z ultra cienkimi niteczkami, które gotuje się w 2 minuty, a dodatkowo są krótkie i nie wyślizgują się z łyżki, a drudzy wpakują do rosołu duże musze. Wszystkie chwyty dozwolone, ważne, aby skład makaronu był dobry. Najsmaczniejsze potrawy wychodzą z babcinej kuchni, a jak dobrze wiadomo babcie zawsze szukały potraw, które będą sycące i zdrowe. Stąd makaron domowy przepis babci, który zawiera jajeczka przepiórcze zamiast kurzych, powinien Was zachwycić. 

Przeciętne jajko kurze waży 60g, a jajko przepiórcze zwykle około 20g. 

Składniki:

15 jajeczek przepiórczych (nie rozdzielamy żółtek od białka)

300g mąki typ 00

½ łyżeczki soli

2 łyżki oleju

 

Przygotowanie:

Ciasto wyrabiamy dokładnie tak samo, jak w przypadku przepisu z jajami kurzymi. Kolor ciasta może być nieco bledszy niż w przypadku ciasta z jajkami kurzymi. 

 

Domowy makaron spaghetti, tagiatelle i inne rodzaje do przygotowania

Nitki i spaghetti to chyba najpopularniejsze makarony goszczące na polskich stołach. Spaghetti można również zrobić w domu, jednak do tego doskonale nadaje się maszynka do makaronu i dzięki różnym jej nasadkom można przygotować dowolne kształty. Jeżeli chcesz podjąć się samemu krojenia makaronu na spaghetti rozpocznij wówczas krojenie od długiego brzegu rulonu. Odręczne cięcie zawsze sprawi, że domowy makaron spaghetti będzie szerszy niż sklepowy, ale jego smak wynagrodzi wszystko. Do przygotowania tagiatelle nie potrzebujesz maszynki, wystarczy, że tnąc rulon ciasta będziesz robić 7-8 milimetrowe odstępy. Powstaną wówczas długie szerokie wstążki. Przygotowanie domowego makaronu to zaledwie kilka chwil, poza tym robiąc go więcej można ususzyć go na kolejne gotowanie. Odpowiadając na pytanie czy warto zabierać się za domowy makaron? Odpowiadamy WARTO!