Domowe osuszacze powietrza, czyli jak skutecznie zwalczyć nadmierną wilgotność

Na nasze zdrowie i dobre samopoczucie wpływa wiele czynników. Niektóre z nich potrafimy skutecznie eliminować lub ograniczać, a na inne zupełnie nie mamy wpływu. Zawsze warto jednak wiedzieć, co nam szkodzi i jak możemy temu zapobiegać. Pisaliśmy już więc o sposobach radzenia sobie ze zbytnim przesuszeniem powietrza, pomagając w wyborze elektrycznego nawilżacza (https://www.eldom.eu/blog/poradniki/nawilzacz-powietrza-przyda-sie-w-domu-i-w-klimatyzowanym-biurze), a tym razem zajmiemy się sposobem na nadmierne zawilgocenie, z którym doskonale poradzi sobie domowy osuszacz powietrza.

Jak rozpoznać, że powietrze w naszym domu jest zbyt wilgotne?

Aby zmierzyć poziom wilgotności powietrza, jaki utrzymuje się w naszych mieszkaniach, najlepiej skorzystać z higrometru. Jeśli jego wskazania mieszczą się w przedziale 40-60%, wówczas nie powinniśmy się niepokoić. Kiedy jednak zauważamy, że często mamy w domu zaparowane okna i lustra, że na ścianach utrzymują się drobinki wody, a w niektórych miejscach odchodzą od nich tapety, okleiny czy listwy, to nawet bez wilgotnościomierza będziemy mogli stwierdzić, że czas podjąć zdecydowane działania i zająć się osuszaniem powietrza. Jest to konieczne, aby w porę udało nam się zapobiec dalszym negatywnym skutkom zawilgocenia, jak m.in. zagrzybienie mieszkania czy specyficzny, nieprzyjemny zapach stęchlizny oraz oczywiście rozmaite dolegliwości, choroby i uczulenia, która mogą dotknąć nas i naszych najbliższych

Dlaczego zbyt duża wilgotność może nam zaszkodzić?

Wilgoć to doskonała pożywka dla bakterii oraz pleśni i grzybów, które są silnymi alergenami i odpowiadają za wiele dolegliwości. Na ich toksyczne działanie narażony jest nasz układ oddechowy i kostny. Mogą one powodować także problemy ze skórą, stany zapalne zatok czy też ogólne osłabienie i przemęczenie. Szczególnie niekorzystny wpływ mają jednak na alergików, dzieci i osoby starsze, których odporność bywa obniżona. Dlatego nie wolno lekceważyć pierwszych oznak nadmiernej wilgotności i warto zaopatrzyć się w urządzenia, które skutecznie pomogą nam w osuszaniu powietrza w naszym domu.

Osuszacze powietrza – jak działają i które warto wybrać?

Osuszacz powietrza sprawdzi się doskonale w m.in. kuchni, łazience, spiżarni czy garderobie – czyli we wszystkich pomieszczeniach, w których może panować zbyt duża wilgotność. Jego podstawowym zadaniem jest wychwytywanie i usuwanie nadmiaru wody nagromadzonej w powietrzu. Urządzenia tego typu mogą być jednak wyposażone również w dodatkowe funkcje, jak pomiar i elektroniczna regulacja poziomu wilgotności (np. OPC1000 COLUMBIAVAC*), jonizacja powietrza oraz usuwanie zarodników pleśni i grzybów za pomocą promieniowania UV (np. OPC500 COLUMBIAVAC). Warto o tym pamiętać, gdy wybieramy odpowiedni dla siebie model osuszacza, aby w pełni pomógł nam on w walce z nadmiernym zawilgoceniem i jego skutkami. A na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę? 

 

Osuszacz OPC500 COLUMBIAVAC

Przede wszystkim należy dopasować model osuszacza, jaki zamierzamy nabyć, do wielkości pomieszczenia, w którym będzie on pracować. Ma to bowiem związek z jego wydajnością, która podawana jest najczęściej w litrach (l) lub mililitrach (ml) na dobę i – w zależności od zaleceń producenta – jest dostosowana do określonej powierzchni osuszania. Istotne są także:

  • moc osuszacza i związane z tym zużycie prądu (choć trzeba pamiętać, że są to z reguły urządzenia raczej energooszczędne),
  • zakresy temperatury i poziomu wilgotności, przy których dany model działa w optymalny sposób
  • wielkość zbiornika na skraplaną wodę (im większy, tym rzadziej musimy go opróżniać)
  • poziom hasłu
  • funkcjonalność i dodatkowe wyposażenie, in. higrometr i elektroniczna regulacja wilgotności, filtr powietrza, możliwość ciągłego odprowadzania wody (np. OPC1000 COLUMBIAVAC), jonizacja powietrza, lampa UV
  • wygoda użytkowania: rozwiązania ułatwiające transport i przenoszenie urządzania (np. uchwyty i kółka zamontowane przy obudowie), dotykowy panel sterowania, wyświetlacz LCD, sygnalizatory osuszania, oczyszczania i napełnienia zbiornika (np. OPC500 COLUMBIAVAC), funkcja TIMER (pozwala na zaprogramowanie automatycznego włączania i wyłączania urządzenia)

 

Osuszacz OPC1000 COLUMBIAVAC

Podsumowanie

Nadmierna wilgotność to przede wszystkim istotne zagrożenie dla naszego zdrowia i samopoczucia. Nie można jednak zapominać, że to także konkretne wydatki związane ze zwiększonym zużyciem energii (zawilgocone pomieszczenia trudniej jest skutecznie docieplać) czy remontami, których będą wymagać zniszczone przez wilgoć mieszkania. W myśl znanej medycznej zasady, że "lepiej jest zapobiegać niż leczyć", warto więc przeciwdziałać nadmiarowi wilgoci w naszych domach, korzystając z osuszaczy powietrza, zamiast później zwalczać wywołane przez nią choroby oraz  trudne do usunięcia skutki, jak grzyb na ścianach, pleśń i nieprzyjemny zapach stęchlizny.

*Urządzenie zawiera fluorowane gazy cieplarniane:  R134A, 110g (GWP Gazu: 1430), Ekwiwalent CO2: 0,157.