Deglasowanie, poszetowanie, flambirowanie – co to za techniki gotowania?

Oglądając kulinarne programy telewizyjne, czy też przeglądając kucharskie książki, można spotkać się z wieloma specyficznymi nazwami technik gotowania, czy też procesów, które nie dla każdego mogą okazać się zrozumiałe. Niektóre z nich, choć brzmią bardzo profesjonalnie i co po niektórych mogą na wstępie nieco wystraszyć, są dosyć prostymi czynnościami, które stosowane są w kuchni nie tylko przez wyspecjalizowanych kucharzy. Jeśli chcesz poszerzyć swoje horyzonty w sztuce gotowania i zaskoczyć swoich znajomych czy rodzinę potrawami przygotowanymi w dosyć niekonwencjonalny sposób, zapraszamy do lektury.

Deglasowanie, poszetowanie, flambirowanie – co to jest?

Deglasowanie co to

Deglasowanie to w najprostszym ujęciu podlewanie usmażonego mięsa lub warzyw cieczą, na przykład winem, śmietanką, wodą lub bulionem. W jakim celu wykonuje się tę czynność? Deglasujemy po to, aby zachować smak, który pozostał na patelni w trakcie smażenia, na przykład mięsa. Na pewno kojarzysz pozostałość przywartą na dnie patelni po usmażonym na złocisty kolor kurczaku, prawda? Jeżeli zalejesz wspomnianą, utworzoną podczas smażenia warstwę, składającą się między innymi ze skarmelizowanych cukrów i białka, winem czy bulionem, otrzymasz wyśmienitą bazę do sosu, która będzie pełna intensywnego aromatu. Każda potrawa, wzbogacona wyrazistym smakiem sosu przygotowanego w ten sposób, będzie smakowała o niebo lepiej. Jak sam widzisz, deglasowanie sosu to czynność niezwykle prosta, a może znacznie odmienić smak przygotowywanych przez Ciebie potraw i nadać im zupełnie nową jakość.

Poszetowanie co to jest

Poszetowanie to metoda obróbki termicznej, najczęściej mięsa, ryb lub jaj, polegająca na podgrzewaniu potraw w wodzie o temperaturze niższej niż temperatura jej wrzenia (75- 98 st.C). W wyniku poszetowania, unikamy ścięcia się białka, znajdującego się w np. mięsie lub jajkach. Poszetowanie może znacznie ułatwić wielofunkcyjne urządzenie kuchenne, w którym możesz ustawić wybraną temperaturę wody i podtrzymywać ją przez cały czas gotowania!

MFC2506 PERFECT MIX2 Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne
MFC2506 PERFECT MIX2 Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne

Co to jest flambirowanie?

Flambirowanie polega na skropieniu gotowej potrawy alkoholem, a następnie podpaleniu jej na patelni lub talerzu podczas jej serwowania. Efekt? Nadanie potrawom dodatkowego aromatu! Po pierwsze, kiedy alkohol wyparuje, pozostawi na potrawie delikatną nutę smakową trunku, który został użyty. Dodatkowo, podniesienie temperatury potrawy do wysokiej temperatury sprawi, że potrawa zyska delikatnie palony i karmelizowany posmak. Aby prawidłowo przeprowadzić proces flambirowania potraw, należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni alkohol, aby z powodzeniem przeprowadzić proces flambirowania ze skutkiem jaki chcemy osiągnąć. Jeśli użyjemy trunku o zbyt małej zawartości alkoholu, po podpaleniu nie powstanie wystarczająco duży płomień. Natomiast trunki o zbyt dużej ilości alkoholu, zbyt szybko wyparują, a dodatkowo poprzez niekontrolowany zapłon mogą stanowić zagrożenie pożarowe i realnie zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Najlepszym wyborem będą więc trunki o zawartości alkoholu w przedziale 40-60%. Istotny jest również dobór rodzaju alkoholu do flambirowanego dania. Zdecydowanie warto jest więc wcześniej zorientować się, jaki rodzaj trunku będzie pasował do potrawy, którą chcemy w ten sposób podać. Najczęściej używanymi rodzajami trunków są brandy, koniak, rum i whiskey. Takie niskoprocentowe alkohole jak piwo czy wino niestety nie zdają egzaminu. Aby flambirowanie przyniosło zamierzony efekt, pamiętaj że zarówno potrawa jak i alkohol, którym ją skrapiasz muszą być gorące. Dzięki temu możliwe będzie osiągnięcie temperatury wrzenia etanolu, która wynosi ok. 80 st. C. Jeśli zastanawiasz się ile trwa niezwykle widowisko płonącej potrawy, już spieszymy z odpowiedzią! Na talerzu danie będzie płonąć i cieszyć oko gości około 60 sekund. Jeżeli natomiast prowadzimy proces na patelni, powinniśmy przerwać flambirowanie po około 30 sekundach poprzez nałożenie pokrywki i odcięcie tlenu. Pamiętajmy, że flambirowanie to proces, przy którym należy zachować szczególną ostrożność, aby nie zrobić sobie i innym krzywdy. Jeśli zostanie przeprowadzone w prawidłowy sposób, flambirowanie potraw to niezwykłe widowisko, które za każdym razem robi niesamowite wrażenie.

Deglasowanie sosu – jak zrobić, do czego się nadaje?

Jak już wspomnieliśmy deglasowanie sosu jest niezwykle prostym procesem, z którym poradzi sobie każdy. Wystarczy, że pod koniec smażenia składników na patelni, np. mięsa lub warzyw, dolejesz w zależności od swoich preferencji wino, śmietanę lub bulion, całość zagotujesz i delikatnie zeskrobiesz za pomocą drewnianej łyżki pozostałość na dnie patelni, która idealnie wymiesza się z dolaną cieczą. 

Flambirowanie – jak zrobić wyśmienite danie tą metodą?

Dzisiaj przychodzimy do Was z przepisem na niewiarygodnie pyszne crêpes suzette, których przygotowanie nie może obejść się bez flambirowania! 

Składniki:

Ciasto:

90 g mąki pszennej

1 jajko

150 ml mleka

15 g masła

Szczypta soli

 

Sos pomarańczowy:

50 g cukru

Sok wyciśnięty z 2 pomarańczy

Sok wyciśnięty z 1 cytryny

80 g masła

30ml likieru Cointreau

 

Sposób przygotowania:

Masło rozpuść, a następnie przestudź. Mąkę, jajko, mleko, masło i szczyptę soli umieść w misce i dokładnie ze sobą wymieszaj za pomocą miksera. Przygotowane ciasto odstaw na 30 minut. Po tym czasie, na patelni smaż cieniutkie naleśniki.

Do miseczki wyciśnij sok z cytryny i pomarańczy. Na rozgrzaną delikatnie patelnie wsyp cukier i poczekaj, aż się rozpuści. Dodaj wyciśnięty sok z cytryny i pomarańczy i gotuj przez około 60 sekund cały czas mieszając. Następnie dodaj masło i poczekaj, aż się dokładnie roztopi. Do sosu na patelni wkładaj pojedynczo naleśniki, aby nasiąknęły sosem i odkładaj je na talerz. Naleśniki składaj w trójkąt, a następnie ułóż na patelni (4 naleśniki jednocześnie). Pod koniec smażenia skrop naleśniki likierem i przechyl patelnię nad ogniem w taki sposób, aby cała jej zawartość się zapaliła. Ułóż gotowe naleśniki na talerzu i polej pozostałym na patelni sosem pomarańczowym.

Smacznego!