Czym są słynne zabawy karnawałowe oraz dlaczego się je obchodzi?

Karnawał to okres charakteryzujący się huczny świętowaniem z przebierankami, paradami, tańcem i pysznym, praktycznie nieumiarkowanym, jedzeniem, celebrujący wolność i radość życia. Jego tradycja wywodzi się z katolickiego kalendarza liturgicznego, a on sam rozpoczyna się tuż po świętach Bożego Narodzenia i trwa, aż do rozpoczęcia Wielkiego Postu, który z kolei jest czasem refleksji i umartwienia przed Wielkanocą. Kulminacyjnym punktem karnawału jest tłusty czwartek, a następnie ostatki lub śledzik, które oznaczają ostatnie dni zabawy przed środą popielcową.

Karnawał jest obchodzony na całym świecie, a jego forma i intensywność obchodów różnią się w zależności od regionu.

Pochodzenie karnawału jest wielowątkowe i sięga starożytnych czasów. Jego korzenie można odnaleźć w pogańskich obrzędach związanych z przełomem zimowym i wiosennym, z odejściem zimy i przywitaniem nowego cyklu życia, co miało zapewnić pomyślność i urodzaj w nadchodzącym roku. Z czasem, gdy chrześcijaństwo rozprzestrzeniło się po Europie, wiele z tych zwyczajów zostało zaadaptowanych i włączonych do nowo powstałego kalendarza liturgicznego.

Jak obchodzi się karnawał?

 

Obchody karnawału różnią się w zależności od regionu i lokalnych tradycji. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, jak obchodzi się karnawał w różnych częściach świata:

Brazylia

W Brazylii, szczególnie w Rio de Janeiro, karnawał to roztańczone sambodromy, czyli rywalizuje ze sobą w corocznych paradach szkoły tańca. Tancerze prezentują wtedy oszałamiające kostiumy i choreografie. Ulice wypełniają się muzyką, tańcem i świętującymi ludźmi.

Wenecja, Włochy

Wenecja jest znana z maskarad, podczas których uczestnicy noszą wyrafinowane i artystyczne maski i kostiumy. Ulice miasta ożywają teatralnymi przedstawieniami, a tradycyjne bale maskowe odbywają się w historycznych pałacach.

Niemcy

W Niemczech, zwłaszcza w regionie Kolonii, karnawał (znany jako Karneval lub Fasching) obejmuje przemarsze, kostiumowe sesje i satyryczne przemowy, które często kpią z polityków i celebrytów. Uczestnicy często noszą kostiumy i maski.

Hiszpania

W Hiszpanii, szczególnie na Teneryfie i w Kadyksie, karnawał jest okazją do ulicznych festiwali z muzyką i otwartych dla wszystkich konkurów na najlepsze przebranie.

Polska

W Polsce karnawał jest czasem bali, festynów, prywatek i potańcówek.

 

Co się jada podczas zabaw karnawałowych?

 

 

Podczas zabaw karnawałowych w różnych regionach świata serwowane są rozmaite potrawy i przysmaki, które często są bogate i sycące, odzwierciedlając radosny i huczny charakter tych świąt. Oto kilka przykładów potraw, które tradycyjnie są związane z obchodami karnawału:

 

Pączki - w Polsce tłusty czwartek to dzień, kiedy tradycyjnie spożywa się pączki. Są one głęboko smażone i wypełnione różnymi nadzieniami, takimi jak marmolada, konfitura różana, czekolada czy budyń.

Faworki (chrusty) - to inny polski przysmak karnawałowy, cienkie i chrupiące wypieki, które są smażone i posypane cukrem pudrem.

Churros - w Hiszpanii i krajach latynoamerykańskich popularne są churros, czyli smażone ciasteczka posypane cukrem, często podawane z gorącą czekoladą do maczania.

King Cake (Ciasto Królewskie) - w Nowym Orleanie podczas Mardi Gras jedzenie King Cake jest tradycją. Jest to kolorowe ciasto drożdżowe, często z kremowym nadzieniem i małym plastikowym niemowlęciem ukrytym w środku, które symbolizuje Jezusa.

Feijoada - w Brazylii, podczas karnawału często podaje się feijoada, sycącą potrawę z czarnej fasoli z kawałkami różnych mięs, podawaną z ryżem, pomarańczami i farofą (prażoną mąką maniokową).

Samosas - w Indiach, gdzie karnawał jest znany jako "Goa Carnival", popularne są samosas, pikantne przekąski z ciasta wypełnione ziemniakami, groszkiem, cebulą i przyprawami.

Kreplach - w żydowskiej tradycji, podczas Purim, który jest podobny do karnawału, jedzenie kreplach (nadziewane pierożki) jest częścią świętowania.

Cannoli - włoskie cannoli, rurki z kruchego ciasta wypełnione słodkim kremem ricotta, są popularne zwłaszcza na Sycylii podczas karnawału.

Ravioli - w Wenecji oraz innych częściach Włoch podczas karnawału często spożywa się ravioli, które mogą być wypełnione mięsem, serem lub warzywami.

Crocquetas i tapas - w Hiszpanii na karnawałowe przyjęcia często przygotowuje się różnorodne małe przekąski, które można łatwo podzielić między gości.

 

Te potrawy to tylko kilka przykładów, które odzwierciedlają bogactwo i różnorodność tradycji karnawałowych na świecie. Charakterystyczne dla tych dań jest to, że są one często kaloryczne i sycące, co ma związek z historycznym przygotowaniem do postu w okresie Wielkiego Postu.

Jeśli w tym karnawale szykuje Ci się zabawa w domu, postaw na coś szybkiego i prostego! Danie jednogarnkowe na imprezę? Brzmi jak plan! A w jego realizacji chętnie pomoże Ci urządzenie wielofunkcyjne Perfect Mix2. Mięso na ciepło na imprezę, pączki a może kolorowe drinki? Wbudowane przepisy PM2 przeprowadzą Cię prze przygotowanie całej imprezy za rękę!

 

MFC2505 PERFECT MIX2 Wielofunkcyjne urządzenie kuchenne

 

Jaką fryzurę wybrać na imprezę karnawałową?

 

 

Wybór fryzury na imprezę karnawałową zależy od wielu czynników, takich jak temat imprezy, Twój strój, osobiste preferencje oraz długość i typ włosów. Do wykonania większości stylizacji będą Ci potrzebne podstawowe narzędzia do pielęgnacji włosów takie jak: szczotka, suszarka, lokówka, prostownica lub… lokosuszarka J

 

Oto kilka uniwersalnych pomysłów, które mogą Cię zainspirować:

Ekstrawaganckie upięcia - jeśli Twój strój jest elegancki, wybierz wysoki kok, który może być ozdobiony brokatem, sztucznymi kwiatami lub kolorowymi wstążkami.

Włosy w kolorach tęczy - użyj tymczasowych farb do włosów lub kred do włosów, aby dodać pasma w żywych kolorach lub wplataj neonowe wstążki lub użyj świecących w ciemności akcesoriów do włosów.

Klasyczne ikony - wybierz fryzurę inspirowaną znaczącymi postaciami historycznymi lub ikonami popkultury.

Tiary i korony - jeśli chcesz dodać odrobinę blasku, wybierz ozdobną tiarę lub koronę.

Kapelusze i nakrycia głowy - cylindry, kapelusze pirackie lub opaski z piórami mogą być doskonałym dopełnieniem kostiumu.

Loki i fale - użyj lokówki lub wałków, aby stworzyć luźne loki lub fale, które dodadzą Twojej fryzurze objętości.

Proste i gładkie - jeśli preferujesz prostotę, prostowanie włosów może dać elegancki i wyrafinowany wygląd.

Peruki - peruka może całkowicie zmienić Twój wygląd i jest świetną opcją, jeśli nie chcesz manipulować własnymi włosami.

Doczepiane kucyki lub warkocze - jeśli chcesz dodać długość lub objętość, użyj doczepianych elementów.

Warkocze - od prostych warkoczy po bardziej skomplikowane plecionki, takie jak holenderskie warkocze, francuskie warkocze czy rybi ogon.

 

Pamiętaj, że karnawał to czas zabawy i eksperymentowania z wyglądem, postaw zatem na odwagę i kreatywność!! Ważne jest również, aby wybrać fryzurę, w której będziesz się czuć komfortowo przez całą noc – wybierz zatem coś, co nie będzie wymagało ciągłego poprawiania i pozwoli Ci cieszyć się imprezą.