Czy można pić wodę z kranu? Fakty i mity o popularnej kranówce

Picie kranówki staje się coraz bardziej popularne. Specjalne dystrybutory z darmową wodą kranową możemy już spotkać na ulicach naszych miast czy w urzędach. Jest też serwowana w niektórych lokalach gastronomicznych. Jednak wielu z nas nadal ma wątpliwości, czy woda z kranu nadaje się do bezpośredniego spożycia i czy bez uprzedniego przegotowania jest w pełni bezpieczna dla zdrowia.

Dlaczego obawiamy się picia wody kranowej?


Wokół picia wody z kranu krąży jeszcze wiele mitów i stereotypów. Pochodzą one głównie z czasów, kiedy nie obowiązywały jeszcze surowe normy jakości i wysokie wymagania, związane z uzdatnianiem wody pitnej, a infrastruktura wodno-kanalizacyjna była przestarzała. Obawy związane z piciem kranówki dotyczą najczęściej obecności w niej szkodliwych bakterii, substancji toksycznych czy skażenia spowodowanego celowym działaniem osób trzecich. Mówi się też, że woda z kranu nie ma żadnych wartości odżywczych, a zbierający się w niej kamień jest powodem np. kamicy nerkowej czy żółciowej. Jednak nic bardziej mylnego! Liczne badania i analizy, prowadzone na terenie całego kraju, dowodzą tego, że woda z kranu do picia nadaje się wprost doskonale. Jej jakość jest stale monitorowana przez odpowiednie instytucje. Musi też spełniać ściśle określone normy, wskazane w prawie polskim i unijnym oraz w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

 

Dzbanek filtrujący wodę DF100N FLOW ELDOM


Kto bada i kontroluje jakość wody w naszych kranach?


O tym, czy można pić wodę z kranu, dostępną na danym terenie, decyduje szereg działań i szczegółowych analiz. Zanim woda pojawi się w naszych kranach, jest poddawana wielostopniowej filtracji, a jej próbki są regularnie badane. Dbają o to m.in. przedsiębiorstwa wodociągowe oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Skład wody kranowej jest też analizowany przez naukowców z różnych ośrodków akademickich, którzy porównują ją do wody butelkowanej. Wyniki ich badań wskazują często na to, że - kupując tego typu wodę - jesteśmy dosłownie i w przenośni... nabijani w butelkę. Kranówka w wielu regionach kraju ma bowiem w swoim składzie więcej korzystnych substancji mineralnych niż woda butelkowana. Znajdziemy w miej na przykład magnez, potas, sód i wapń.

Kranówka - bezpieczny, tani i ekologiczny sposób na zaspokajanie pragnienia!


Wiemy już, że woda kranowa jest regularnie badana i kontrolowana, a dzięki temu bezpieczna do spożycia. Możemy pić ją bez obaw o swoje zdrowie, a często nawet z korzyścią dla niego. Warto też pamiętać, że to doskonały sposób na duże oszczędności finansowe. Gdy zrezygnujemy z kupowania wody butelkowanej, w naszych portfelach zostanie więcej pieniędzy. Ograniczymy też zużycie plastiku, a więc mniej będzie do zutylizowania odpadów, które szkodzą naszemu środowisku. Jeśli jednak nie czujemy się wystarczająco uspokojeni i chcemy naszą kranówkę poddać dodatkowemu oczyszczaniu, warto zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący ( np. DF100N FLOW ). Jest on wyposażony w filtr węglowy, który wpływa na poprawę barwy oraz walorów smakowych i zapachowych wody kranowej, a także na zmniejszenie stopnia jej twardości oraz usuwanie cząstek chloru i mechanicznych zanieczyszczeń, pochodzących z rur wodociągowych.

 

Czajnik bezprzewodowy C500 ALLMI ELDOM

 

Picie wody z kranu nie szkodzi! Mogą się nią raczyć i starzy, i młodzi! Nie trzeba jej przegotowywać, gdy chcemy zaspokoić pragnienie. Jeśli jednak potrzebujemy ciepłej wody lub nawet wrzątku, aby zaparzyć herbatę, kawę i ugotować zupę, wtedy przyda nam się wygodny i szybki czajnik elektryczny (np. czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury C500 ALLMI ). O tym, jak go wybrać, przeczytacie tu - > Bezprzewodowy czy tradycyjny? Gotuj się na zakup czajnika.

 

Źródła:

http://www.pijewodezkranu.org

http://zdrowyportal.com/sites/210/czy-picie-kranowki-jest-zdrowe

https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/czy-mozna-pic-kranowke-sprawdzamy-co-plynie-w-rurach,207,3609