Czy krajalnica elektryczna może zastąpić nóż w kuchni?

Sprzęty kuchenne znacznie ułatwiają nam codzienne czynności wykonywane w kuchni. To dzięki nim przygotowywanie posiłków jest zacznie łatwiejsze, szybsze i przyjemniejsze. Krajalnica to urządzenie kuchenne, które skutecznie wyręczy Cię w żmudnym krojeniu chleba, wędlin, serów czy warzyw, a kawałki które otrzymasz będą idealnie równe. Zasadniczo można wyróżnić dwa główne rodzaje krajalnic: ręczną krajalnicę oraz krajalnicę elektryczną. Pierwszy wspomniany rodzaj ma oczywiście wiele zalet – między innymi niewielki rozmiar, brak zasilania elektrycznego czy stosunkowo niską cenę. Użytkowanie ręcznej krajalnicy wymaga od nas jednak użycia większej siły, aby skutecznie pokroić na przykład świeże, twarde warzywa. Inaczej sprawa ma się w przypadku krajalnic elektrycznych, na których dzisiaj zamierzamy się skupić. Krajalnice elektryczne zasilane są prądem i nie wymagają od nas użycia siły. Są sporo większych rozmiarów, ale pozwalają w znacznie szybszym tempie pokroić dużą ilość produktów. Dodatkowo, bez problemu poradzą sobie nawet z bardzo twardymi warzywami czy serem, a w zależności od Twoich wymagań i preferencji, możesz ustawić konkretną grubość krojenia.

Jakie są rodzaje krajalnic elektrycznych?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów krajalnic elektrycznych, z których każda ma swoje unikalne cechy i zastosowania. Jakie są rodzaje krajalnic elektrycznych i czym się charakteryzują? Sprawdź!

 • Krajalnica do mięsa: krajalnice przeznaczone do krojenia mięsa, takiego jak wołowina wieprzowina czy drób posiadają bardzo ostre ostrza, które poradzą sobie z pokrojeniem każdego rodzaju mięsa czy steków.
 • Krajalnica do wędlin: jest całkiem podobna do krajalnicy do mięsa. Często posiada specjalne uchwyty i prowadnice oraz ostrza o wąskim profilu, które umożliwiają pokrojenie wędliny nawet na bardzo cienkie plasterki.
 • Krajalnica elektryczna do chleba: równomiernie pokroi bochenek chleba, w zależności od Twoich preferencji, na cienkie lub grubsze kromki.
 • Krajalnica do warzyw i owoców: posiada regulowaną grubość krojenia oraz różnej szerokości ostrza, które pozwalają na pokrojenie nawet bardzo twardych warzyw czy owoców w kostkę, plastry lub paski.

Jak wybrać idealną krajalnicę do wędlin, a jaka sprawdzi się najlepiej do warzyw?

W zależności od tego, co zamierzasz kroić przy pomocy krajalnicy, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych cech tego urządzenia, które będą miały wpływ na to, jak poradzi sobie ono z konkretnym produktem i jaki efekt uzyskasz. Sprawdź na co konkretnie powinieneś zwrócić uwagę, aby urządzenie spełniło Twoje oczekiwania.

Krajalnica do wędlin powinna posiadać ostrza o wąskim profilu, które umożliwią niezwykle precyzyjne pokrojenie wędliny w bardzo cienkie kawałki. W przypadku krojenia wędlin niezbędna jest precyzyjna regulacja grubości krojenia, która pozwoli uzyskać bardzo cienkie plastry. Warto zwrócić uwagę, czy krajalnica ma solidną konstrukcję i czy wyposażona jest w specjalne prowadnice i uchwyty. Takie elementy sprzętu zapewnią krojonemu produktowi stabilność, a co za tym idzie, precyzyjne krojenie. W przypadku krajalnicy przeznaczonej do warzyw, ostrza mogą być różnej szerokości jak i profilu, aby umożliwiały pokrojenie warzyw w różne formy, w zależności od rodzaju przygotowywanego dania czy po prostu własnych preferencji - od plastrów po paski czy kosteczkę. Elektryczna krajalnica do warzyw powinna posiadać również funkcję regulacji grubości krojenia, zwykle z większym zakresem niż w przypadku krajalnicy przeznaczonej do wędlin.

Na rynku znajdziesz wiele modeli krajalnic, które będą uniwersalne i wielofunkcyjne, dzięki czemu świetnie sprawdzą się do krojenia zarówno wędlin jak i warzyw. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj krajalnicy wybierzesz, zwróć szczególną uwagę na mechanizmy bezpieczeństwa jakie posiada sprzęt. Dobra krajalnica powinna posiadać zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, a także osłonę ostrzy, która zapewni Ci bezpieczne użytkowanie sprzętu.

5 zalet wykorzystania krajalnicy elektrycznej w Twojej kuchni

Wykorzystanie krajalnicy elektrycznej może znacznie usprawnić i ułatwić proces przygotowywania posiłków w Twojej kuchni. Sprawdź jakie zalety niesie za sobą jej zakup!

 1. Oszczędność czasu
  Dzięki niezawodnym ostrzom, krajalnica elektryczna pomoże Ci w szybki i efektywny sposób pokroić różnego rodzaju produkty spożywcze.
 2. Bezpieczeństwo
  Nowoczesne krajalnice zaopatrzone są w różnego rodzaju mechanizmy bezpieczeństwa, między innymi zabezpieczenie przez przypadkowym uruchomieniem czy osłona ostrza. Dzięki temu użytkowanie sprzętu jest całkowicie bezpieczne.
 3. Precyzja krojenia
  Przy użyciu krajalnicy uzyskasz idealnie równe i bardzo cienkie plastry, co przydaje się w szczególności w przypadku wędlin czy serów. Korzystając z noża, ciężko uzyskać tak spektakularny efekt. Dodatkowo, możesz dostosować grubość krojenia do swoich własnych potrzeb i preferencji.
 4. Wygoda i prosta obsługa
  Korzystając z krajalnicy elektrycznej, nie musisz używać własnej siły, co docenisz zwłaszcza podczas krojenia dużej ilości produktów spożywczych. Użytkowanie krajalnicy elektrycznej jest proste i intuicyjne. Wystarczy w odpowiedni sposób i w odpowiednim miejscu umieścić produkt, ustawić preferowaną grubość cięcia i włączyć urządzenie.
 5. Wielozadaniowość
  Tak jak wspomnieliśmy, niektóre krajalnice elektryczne są na tyle uniwersalne, że pozwolą Ci pokroić chleb na kromki, wędlinę w cienkie plasterki, a warzywa w talarki.

Podsumowując, jeśli często przygotowujesz posiłki, które wymagają pokrojenia dużej ilości produktów spożywczych, krajalnica oszczędzi Twój czas i wysiłek, który musiałbyś włożyć w ich ręczne pokrojenie. Krajalnica zdecydowanie bardziej precyzyjnie pokroi za Ciebie w cienkie plastry wędlinę czy ser. Nowoczesne modele są bardzo bezpieczne w użytkowaniu i eliminują ryzyko urazu, który może Ci się przytrafić podczas krojenia przy użyciu noża. Pamiętaj jednak, że są czynności, przy których kuchenny nóż jest niezastąpiony. Mamy nad nim kontrolę i możemy pokroić nim nawet bardzo drobne produkty takie jak czosnek czy zioła.