Czajnik z regulacją temperatury – czym różni się od innych czajników?

Czajnik elektryczny znajduje się w prawie każdym domu, a gotowanie w nim wody to jedna z czynności, którą wykonujemy w kuchni nawet kilka razy dziennie. Między innymi dlatego przed zakupem warto zorientować się jakie dodatkowe funkcje może posiadać Twój czajnik, aby kupić urządzenie, które będzie wygodne, proste w obsłudze i znacznie ułatwiające życie. Obecnie wśród czajników elektrycznych dostępnych na rynku można znaleźć również modele z regulacją temperatury. Czym zatem czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury różni się od innych bezprzewodowych czajników?

Klasyczny czajnik elektryczny bezprzewodowy za pomocą jednego przycisku ma za zadanie zagotować wodę do 100 stopni Celsjusza. W przypadku kiedy potrzebujemy przegotowaną wodę o niższej temperaturze konieczne jest przestudzenie zagotowanego płynu. Inaczej sprawa ma się w przypadku korzystania z czajnika z regulacją temperatury, który w łatwy sposób pozwala podgrzać wodę do wybranej wartości. Taką funkcjonalność docenią na pewno wszyscy, którzy wiedzą, że aby prawidłowo zaparzyć herbatę należy użyć do tego wody o odpowiednio dobranej temperaturze w zależności od jej rodzaju. Dla przykładu – herbatę czarną parzymy w temperaturze 95°C, herbatę białą w ok. 80°C natomiast dla herbaty zielonej optymalny zakres temperatury parzenia to 60-80°C. Dokładne określenie temperatury wody zagotowanej w czajniku bez regulacji temperatury jest właściwie niemożliwe, co umożliwiają natomiast czajniki posiadające taką właśnie funkcję. Regulacja temperatury będzie również niesamowicie przydatna podczas przygotowywania posiłków dla małego dziecka. Każdy rodzic na pewno zdaje sobie sprawę, że między innymi produkty do przygotowania mleka należy zalać wodą o odpowiedniej temperaturze, która aby zachować prawidłowe właściwości odżywcze posiłku, a także nie poparzyć dziecka nie może być ani zbyt niska, ani zbyt wysoka. Do sporządzenia wszystkich posiłków i napojów, których przygotowanie wymaga wody o temperaturze nieprzekraczającej 100°C nieocenioną pomoc oferują właśnie czajniki z regulacją temperatury.

 Czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury C510C LUMI

Czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury C510C LUMI

Czajnik elektryczny z regulacją temperatury – jaki wybrać?

Wybierając odpowiedni dla siebie czajnik elektryczny z regulacją temperatury przede wszystkim zwróć uwagę na zakres temperatur. Modele różnią się między sobą zakresem stopni nagrzewania wody. Przed zakupem zastanów się więc, z jakich temperatur będziesz  korzystać do przygotowywania swoich ulubionych dań i napojów, aby wybrać czajnik, który spełni Twoje oczekiwania. Spośród dostępnych czajników są również modele, które oprócz gotowania wody posiadają dodatkowe funkcje, między innymi funkcję podtrzymywania  temperatury wody w określonym zakresie. Podobnie jak przy wyborze każdego innego czajnika weź pod uwagę liczbę użytkowników, którzy będą z niego korzystać, aby dobrać idealną pojemność urządzenia. Dla wielu osób czajnik to nie tylko praktyczne urządzenie kuchenne, ale także element wystroju domu czy mieszkania. Na szczęście ogromny wybór czajników różniących się od siebie stylem i kolorystyką pozwala wybrać taki, który będzie idealnie pasował do Twojego wnętrza. Możesz zatem zdecydować się na elegancki czajnik elektryczny szklany z regulacją temperatury z niezwykle efektownym szklanym zbiornikiem czy też niezwykle minimalistyczny biały czajnik elektryczny z regulacją temperatury.

 

Czajnik elektryczny bezprzewodowy – jakie ma zalety?

W dzisiejszych czasach w większości domów tradycyjne czajniki stawiane na kuchence zastąpiły znacznie wygodniejsze w obsłudze czajniki elektryczne. Korzystanie z bezprzewodowego czajnika elektrycznego ma bowiem wiele zalet, a jedna z nich to niewątpliwie krótszy czas gotowania wody dzięki spiralom lub płytkom grzewczym, które nagrzewają wodę od wewnątrz.

Kolejnym aspektem jest wygoda użytkowania i przede wszystkim nasze bezpieczeństwo. W przeciwieństwie do tradycyjnego czajnika, czajnik elektryczny chwilę po zagotowaniu wody samodzielnie się wyłączy.

 Czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury C510C LUMI

Czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury – jak czyścić?

Aby nasz czajnik służył nam jak najdłużej, oprócz prawidłowego użytkowania należy pamiętać także o jego prawidłowym czyszczeniu.

Podczas gotowania wody obecne w niej wodorowęglany wapnia i magnezu przekształcają się w związki, które odkładają się na ściankach czajnika w postaci białego osadu, który nazywamy popularnie kamieniem. Uporczywy kamień powstanie w czajniku tym szybciej, im twardsza jest woda płynąca z naszego kranu. Gruba warstwa kamienia odłożona na ściankach urządzenia i grzałkach może przyczynić się do wydłużenia czasu gotowania wody,  a także stwarza niebezpieczeństwo przegrzania grzałek, co w  konsekwencji może być przyczyną krótszej żywotności naszego czajnika. Jak zatem skutecznie czyścić czajnik, aby go nie zniszczyć?

Możesz sięgnąć po gotowe chemiczne środki odkamieniające lub skorzystać z naturalnych, domowych metod, które są proste, tanie i równie skuteczne:

  1. Odkamienianie roztworem wody z octem

Jest to jedna z najpopularniejszych metod usuwania kamienia. Należy sporządzić roztwór wykonany z octu rozcieńczonego wodą w proporcji 1:1, a następnie przygotowaną mieszankę zagotować w czajniku. Aby pozbyć się drażniącego zapachu octu pamiętaj, aby po zakończeniu procesu czyszczenia, kilkukrotnie zagotować w czajniku czystą wodę.

Roztwór wody z octem poradzi sobie nawet w przypadku grubej warstwy kamienia, a czajnik pozostanie idealnie czysty i błyszczący.

 

  1. Odkamienianie kwaskiem cytrynowym

Zmieszany kwasek cytrynowy z wodą zagotuj w czajniku, a następnie pozostaw  w urządzeniu na co najmniej trzy godziny. Następnie pamiętaj o dokładnym umyciu wnętrza czajnika. Zamiast kwasku cytrynowego możesz skorzystać z soku z cytryny, który ma podobne właściwości.

 

  1. Odkamienianie sodą oczyszczoną

Jest najszybszą metodą czyszczenia czajnika, gdyż wystarczy, że wsypiesz do sprzętu kilka łyżek sody oczyszczonej, usuniesz proszek po 15 minutach, a następnie dokładnie umyjesz wnętrze urządzenia.

Czajnik bezprzewodowy z regulacją temperatury C510C LUMI

Czajnik, którego miejsce znajduje się zazwyczaj na blacie kuchennym, narażony jest również na zabrudzenia zewnętrzne spowodowane gotowaniem i smażeniem, a także osiadaniem na nim kurzu czy dotykaniem go brudnymi palcami. Aby pozbyć się nieestetycznych zacieków i plam wystarczy przetrzeć czajnik miękką, zwilżoną ściereczką,  a następnie wytrzeć go do sucha. Do przecierania nie należy stosować ostrych gąbek, które mogą porysować powierzchnię obudowy czajnika.