Czajnik elektryczny - jak korzystać, żeby nie przepłacić?

Urządzenia elektryczne są nieodłącznym elementem nowoczesnej kuchni. Wśród nich z pewnością wyróżnić można czajnik elektryczny - praktyczne i niezwykle wygodne urządzenie, pozwalające szybko i łatwo zagotować lub podgrzać wodę na herbatę, kawę czy inny napój. Obecnie na rynku znaleźć można sporo funkcjonalnych czajników o nowoczesnym designie. Jednak, aby cieszyć się nim przez długi czas i nie przepłacać za energię elektryczną, warto poznać kilka ważnych zasad użytkowania.

Jak przygotować czajnik do pierwszego użycia?

Przed rozpoczęciem użytkowania czajnika elektrycznego, warto upewnić się, że urządzenie jest w pełni sprawne. W przypadku tradycyjnego czajnika elektrycznego w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na stan przewodu zasilającego i wtyczki. Wszelkie uszkodzenia tych elementów mogą skutkować w najlepszym wypadku usterką urządzenia, a w najgorszym pożarem. W przypadku nieprawidłowości należy więc niezwłocznie zanieść czajnik do serwisu.

 

Kolejnym elementem, który należy sprawdzić, jest uszczelka, zabezpieczająca przed wyciekiem wody z czajnika podczas jego użytkowania. Przed pierwszym użyciem czajnika, warto dokładnie sprawdzić, czy uszczelka jest w dobrym stanie i odpowiednio umieszczona w urządzeniu. W następnej kolejności należy zwrócić uwagę na grzałkę, odpowiedzialną za nagrzewanie wody w czajniku elektrycznym. Aby działała prawidłowo, musi być prawidłowo przymocowana i wolna od wszelkich osadów czy innych zabrudzeń.

 

Czajnik bezprzewodowy C260C NELO

Czajnik bezprzewodowy C260C NELO

 

Upewniwszy się, że zarówno obudowa, jak i wewnętrzne elementy czajnika elektrycznego są w dobrym stanie, można zacząć przygotowywać go do pracy. Po usunięciu folii zabezpieczających, które z reguły znajdują się na fabrycznie zapakowanych modelach, do czajnika należy wlać wodę, doprowadzić ją do wrzenia, a następnie wylać. Czynność tę należy powtórzyć jeszcze raz lub dwa razy. Pozwoli to usunąć z czajnika wszelkie zanieczyszczenia, które powstały podczas produkcji i transportu.

 

Czasami pomimo kilkakrotnego wygotowywania wody w czajniku elektrycznym, pozostawia ona charakterystyczny posmak plastiku. W takim przypadku warto sięgnąć po sprawdzoną metodę i dosypać do wypełnionego w połowie czajnika łyżeczkę kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej lub octu. Po zagotowaniu wystarczy wylać wodę i dobrze wypłukać wnętrze czajnika. Po nieprzyjemnym smaku nie powinno pozostać ani śladu.

Jakie korzyści wynikają ze świadomego wyboru ustawień temperatury?

Na rynku znaleźć można mnóstwo modeli urządzeń do gotowania wody, odpowiadającym zróżnicowanym potrzebom i preferencjom klientów. Wśród nich wymienić można czajnik elektryczny, metalowy czy plastikowy. Od pewnego czasu szczególną popularnością cieszą się jednak czajniki elektryczne z regulacją temperatury. Dzięki tej praktycznej funkcji, osiągnięcie idealnej temperatury wody staje się wyjątkowo proste i nie wymaga długiego oczekiwania na jej ostygnięcie. Ponadto pozwala ona uzyskać smaczniejsze i zdrowsze napoje, a także zaoszczędzić energię i pieniądze. Świadomy wybór ustawień temperatury w czajniku elektrycznym to szereg korzyści dla domowników. Oto najważniejsze z nich:

 

  • Lepszy smak napojów

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, wybór odpowiedniej temperatury do zaparzenia herbaty lub kawy jest kluczowy dla uzyskania odpowiedniego smaku i aromatu. Każdy rodzaj herbaty i kawy wymaga innej temperatury, aby wydobyć z niej najlepsze walory smakowe. Przykładowo, do przygotowania zielonej herbaty potrzebna jest niższa temperatura niż do czarnej herbaty. Podobnie w przypadku kawy, często im niższa temperatura, tym łagodniejszy smak i mniejsza ilość kofeiny. Dlatego, wybierając ustawienia temperatury w czajniku, warto pamiętać o tym, jakiego rodzaju herbatę lub kawę chcemy zaparzyć, aby uzyskać idealny smak.

 

  • Korzyści dla zdrowia

Nie tylko smak, ale także właściwości zdrowotne naszych napojów zależą od temperatury, w jakiej są przygotowywane. Dzięki świadomemu wyborowi ustawień w czajniku z regulacją temperatury możemy uzyskać napoje o lepszych właściwościach dla zdrowia. Na przykład, do przygotowania herbaty zielonej najlepiej używać wody o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza, co pozwala na uzyskanie maksymalnej zawartości polifenoli, czyli związków o silnym działaniu przeciwutleniającym. W przypadku kawy wyższa temperatura wody powoduje większą ilość kofeiny, która nie pozostaje bez znaczenia dla naszego samopoczucia.

Czajnik bezprzewodowy C225C LENA

Czajnik bezprzewodowy C225C LENA

 

  • Oszczędność energii i pieniędzy

Wybierając odpowiednią temperaturę do przygotowania napojów, możemy również zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Czajnik elektryczny z regulacją temperatury umożliwia jej podgrzanie bez konieczności przygotowywania, co pozwoli nam zaoszczędzić energię.

Jak dbać o czajnik, aby nie trzeba było szybko go wymieniać?

Jak każde urządzenie, także i czajnik elektryczny, aby służył z powodzeniem przez długie lata, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Na szczęście kilka prostych czynności wystarczy, aby zachować go w dobrym stanie i zapewnić bezpieczne użytkowanie:

 

  • Usuwanie kamienia - jeśli w czajniku pojawi się kamień, najlepszym sposobem na jego usunięcie jest zastosowanie mieszanki wody i octu, soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Warto też używać do gotowania wody przefiltrowanej, aby zmniejszyć ryzyko osadzania się kamienia w czajniku.

 

  • Regularne czyszczenie - kamień i zanieczyszczenia to najwięksi wrogowie czajnika. Właśnie dlatego tak ważna jest regularne czyszczenie urządzenia przy pomocy specjalnych środków czyszczących, octu lub delikatnego płynu do naczyń.

 

  • Unikanie przepełnienia - nie należy zalewać czajnika elektrycznego powyżej maksymalnego poziomu wody. Przepełnienie może prowadzić do uszkodzenia czajnika lub wybuchu.

 

  • Odkładanie wody - nie należy pozostawiać wody w czajniku na dłużej, niż jest to konieczne, gdyż woda w czajniku stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Z tego samego względu lepiej nie zalewać kawy lub herbaty wodą, która znajduje się w nim od dłuższego czasu.

 

  • Przechowywanie - po użyciu czajnika należy go opróżnić i pozostawić otwarty, aby dokładnie wyschnął. Należy też przechowywać go w suchym i bezpiecznym miejscu, aby uniknąć uszkodzeń.

 

Dbanie o czajnik elektryczny to niewielki nakład pracy, który jednak pozwala zachować sprzęt w dobrym stanie i zapewnić bezpieczne użytkowanie przez długi czas.