Café frappe - jak przygotować w domu mrożoną grecką kawę?

Fenomen kawy trwa już nieprzerwanie od 2000 lat. Jako pierwsze o jej wybornym smaku i właściwościach przekonały się etiopskie kozy, które wraz ze wschodem słońca posilały się owocami kawowca. Podobno kozy zostały przyuważone przez lokalnych pasterzy. Ci widząc po zwierzętach przypływ energii i wigoru sami zaczęli sprawdzać jak na nich zadziałają czerwone kuleczki – owoce kawowca. Rozgniatali, łupali, tarli, aż w końcu zalali wrzątkiem i tak o to w nieco innej już wersji ludzkości nie wyobraża sobie poranka bez kawy. Obecnie, kawa pijana jest w każdym kraju bez względu na obszar, wyznanie czy równoleżnik. To co ulega ciągłej transformacji to jest forma jej podania, ponieważ jak się okazuje gorący napój smakuje również wyśmienicie na zimno.

Kawa frappe - co to?

Kawa frappe jest tak zwanym napojem kawowym. Głównym składnikiem napoju jest kawa rozpuszczalna wymieszana z mlekiem i kostkami lodu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w miejsce rozpuszczalnej kawy użyć tej prawdziwej, zaparzanej według tradycyjnego procesu. Zmiana głównego składnika automatycznie zmienia napój w coś co w restauracyjnym menu znajdziemy pod hasłem grecka kawa mrożona. Może faktycznie przygotowanie mrożonej kawy potrwa trochę dłużej jednak smak i aromat będzie wart każdej poświęconej minuty.

Skąd wziął się zwyczaj przygotowywania kawy frappe?

Jak większość fantastycznych odkryć kulinarnych kawa frappe również jest wypadkową: ograniczonych zasobów i przede wszystkim wielkiego pragnienia. W Grecji w latach 50 tych ubiegłego wieku, kiedy na rynku kawoszy zapanowało całkowite szaleństwo przez kawę rozpuszczalną, wszyscy zachwycali się szybkością z jaką można napić się ulubionego napoju. Bez mielenia ziaren, zaparzania i sprzątania pozostałych fusów, nowa kawa skradła serca smakoszy. Grek Dimitrios Vakondios z braku czasu i braku ciepłej wody zalał sproszkowaną kawę rozpuszczalną zimną wodą. Chcąc dobrze wymieszać zawartość kubka i jednocześnie spienić nowy wytwór, przelewał jego zawartość między kubkami. Zimny kawowy napój z pianką został ochrzczony grecką kawą mrożoną.

Elektryczny młynek do kawy MK150 COFFEA

Elektryczny młynek do kawy MK150 COFFEA

 

Jak przygotować kawę frappe w domu – przepisy

Jak wszystko – kawa najlepiej smakuje kiedy jest zrobiona z sercem i pięknie podana. Żeby uzyskać taki efekt, nie koniecznie trzeba każdego poranka gnać do wytwornej kawiarni. Można wyposażyć kuchnie w kilka sprytnych urządzeń, które pomogą odtworzyć cudny smak w domowym zaciszu. Zanim zaczniesz szukać ładnych szklanek do frappe prześledź proces przygotowania mrożonej kawy oraz zaopatrz się w kilka niezbędnych, elektronicznych drobiazgów.

Pierwszy krok to ziarna. Wybór odpowiednich ziaren kawy jest kwestią subiektywną – ziarna mogą być palone klasycznie lub aromatyzowane np. czekoladą, rumem lub cynamonem. Życia może nie starczyć, aby skosztować każdego wynalezionego smaku i aromatu. Klasycznie kawa mrożona frappe podawana jest z aromatem wanilii. Spotęgowany smak otrzymamy w odpowiedni sposób mieląc ziarna. Im drobniej zmielone tym kawa będzie bardziej esencjonalna, dlatego warto wybrać elektryczny młynek do kawy. Mając prawidłowo zmielone ziarna możemy użyć ekspresu przelewowego (to wersja dla osób, które chcą uzyskać tradycyjną kawę, beż żadnych warstw czy szczególnych poziomów jej intensywności.) W ekspresie przelewowym kawa zachowa na długo ciepło, tak aby móc cieszyć się jej smakiem nawet przez cały dzień. Z kolei kawiarka godnie pomoże zastąpić sporej wielkości ekspresy ciśnieniowe. Elementy każdorazowo wymagają dokładnego umycia i nie zawsze można zrobić to w zmywarce – jednak coś za coś J Każdy kto posiada sekretną wiedzę jak zrobić kawę frappe dobrze wie, że bez spienionego mleka ani rusz. Spienienie zimnego mleka to nie lada sztuka gdyż zwykle do kawy mleko spieniane jest na ciepło. W tym celu stosuje się spieniacze do mleka dzięki którym w jedną małą chwilę spienimy nawet zimne mleko. Cały proces zamyka kostkarka do lodu. Nie dodając lodu możemy jedynie uzyskać zimną „kapuczine” J

Na naszej liście zakupów powinien znaleźć się punkt brzmiący „kawa frappe przepis” ponieważ dobór odpowiednich składników zafunduje nam rozkosze podniebienia. Do aury lipcowo-sierpniowego słońca doskonale wpasują się wszystkie te przepisy w których znajduje się np. kokos.

Ekspres przelewowy z młynkiem KA500 CAFE AROMAX

Ekspres przelewowy z młynkiem KA500 CAFE AROMAX

Kokosowe mrożone latte. Porcja dla 5 osób.

Składniki:

1 szklanka kawy

¾ szklanki mleka kokosowego

1 szklanka mleka kondensowanego

Kostki lodu

Wiórki kokosowe do dekoracji

Cukier – tyle ile słodzisz

Naczynie do zmieszania składników

 

Przygotowanie:

Zaparz kawę zgodnie z procesem. Pamiętaj o prawidłowym zmieleniu ziaren, aby uzyskać ulubioną konsystencję. Ostudzoną kawę wymieszaj z mlekiem kokosowym. Zimne mleko spień w spieniaczu, aż powstanie gęsta pianka. Możesz na tym etapie dodać do mleka cukier wg uznania. Do szklanek wlej kolejno kawę z mlekiem kokosowym. Następnie szklanki uzupełniaj spienionym mlekiem. Jeżeli masz możliwość użyć kostkarki do lodu to do gotowego napoju wrzuć po 2 kostki lodu i piankę posyp odrobiną wiórek kokosowych.

Frappe karmelowe. Porcja dla 2 osób.

Składniki:

½ szklanki zaparzonej wcześniej kawy

½ szklanki zimnego mleka (nie kondensowanego ponieważ napój będzie wystarczająco słodki przez syrop)

1 stołowa łyżka syropu waniliowego

¼ szklanki syropu karmelowego + 4 łyżki do dekoracji na śmietanę

Bita śmietana (możesz ubić samemu lub użyć gotowej)

Kostki lodu najlepiej pokruszone

Naczynie do wymieszania składników

2 Wysokie szklanki

 

Przygotowanie:

Połącz kawę, syrop karmelowy, syrop waniliowy, mleko i dokładnie wymieszaj. Wnętrze szklanki po ściankach polej syropem karmelowym, następnie wlej napój. Dodaj pokruszone kostki lodu (lub w całości jeżeli wolisz). Górę szklanki udekoruj bitą śmietaną polaną resztką syropu karmelowego.

Najciekawszy przepis zawiera gałki lodów śmietankowych zamiast standardowo dodawanego mleka. Smak napoju jest aksamitny i wyrazisty.

Mrożona kawa waniliowo-czekoladowa prawie jak deser. Porcja dla 2 osób.

Składniki:

½ szklanki zaparzonej ciepłej kawy

4 gałki lodów waniliowych

4 koski czekolady potartej na tarce na drobne wiórki

2 kostki pokruszonego lodu

Szklanki na kawę (najlepszy efekt uzyskasz jeżeli szklankę schłodzisz w zamrażalniku na kilka godzin przed podaniem)

Przygotowanie:

Do schłodzonych wcześniej szklanek przełóż podzielone równo lody waniliowe. Lody zalej ciepłą kawą, tak aby stopniowo rozpuszczały się. Na koniec dodaj pokruszony lód i całość posyp wiórkami czekolady.

Smacznego!