Blender próżniowy – innowacja w Twojej kuchni!  Dlaczego warto go mieć?

Blendery i rozdrabniacze na dobre zadomowiły się już w naszych kuchniach. Przygotowujemy w nich smoothie, koktajle czy zupy krem, aby w codziennej diecie zapewnić sobie zdrowe i wartościowe posiłki. Warto jednak wiedzieć, że w czasie tradycyjnego miksowania część składników odżywczych, zawartych w warzywach czy owocach, ulega uszkodzeniu lub nawet całkowitemu zniszczeniu. Dzieje się tak z powodu cząstek powietrza, które wnikają we włókna rozdrabnianych produktów i powodują utlenianie się wartościowych substancji, jak witaminy, błonnik czy białka, a także utratę koloru i zapachu przygotowanego napoju. Czy można temu zapobiegać? Zdecydowanie tak! Rozwiązaniem są nowoczesne blendery próżniowe, które rozdrabniają i miksują bez udziału powietrza.

Co nam daje miksowanie w próżni?

Powietrze jest niezbędne do życia. Zawarty w nim tlen warunkuje utrzymywanie i realizowanie podstawowych funkcji życiowych. Potrzebujemy go my, ale również inne organizmy żywe, w tym bakterie tlenowe, pleśnie czy drobnoustroje, których rozwój powoduje psucie i fermentowanie żywności. Dlatego też – oprócz eliminowania zjawiska utleniania się cennych substancji – miksowanie w próżni to sposób na uniknięcie ryzyka, związanego ze zbyt szybkim zepsuciem się przygotowywanego napoju. Dodatkowo, gdy drobiny powierza nie przedostają się na przykład do miksowanego soku, jego struktura pozostaje jednolita, nierozwarstwiona, bez charakterystycznej piany. Krótko mówiąc: miksowanie bez dostępu powietrza pozwala zachować pełnię walorów zdrowotnych, smakowych i wizualnych, zawartych w zblendowanych produktach.

 

Blender próżniowy BL1000V SMOOF ELDOM

Blender próżniowy BL1000V SMOOF ELDOM

Jak działa blender próżniowy?

Blendery próżniowe są zwykle wyposażone zarówno w funkcję rozdrabniania tradycyjnego jak i możliwość miksowania bez udziału powietrza. Jeżeli wybierzemy drugą z tych opcji, praca urządzania rozpocznie się od odessania powierza z kielicha blendera (tryb VACUUM), aby jego działanie nie miało niekorzystnego wpływu na przyrządzany napój. Następną czynnością będzie zaś rozdrabianie produktów za pomocą wirującego noża – jak przy miksowaniu tradycyjnym. Po zakończeniu blendowania przygotowany sok, koktajl czy smoothie możemy wypić od razu lub przechować na później, przelewając do innego naczynia lub specjalnego próżniowego pojemnika, który najczęściej jest dołączony do zestawu.

Blender próżniowy – obsługa i funkcjonalność

Choć ich design jest zdecydowanie bardziej nowoczesny, blendery próżniowe swoim kształtem i wielkością przypominają tradycyjne blendery kielichowe. Mimo zastosowania zaawansowanej technologii są łatwe w obsłudze i czyszczeniu. Posiadają pojemne naczynie miksujące oraz ostry, zwykle 6-ramienny nóż, wykonany ze stali nierdzewnej, którego prędkość sięga poziomu 24000 obr./min (np. BL1000V SMOOF). Potrafią więc także zmielić orzechy i kruszyć lód, a do ich podstawowych funkcji należy:


• blendowanie tradycyjne
• blendowanie próżniowe


Dodatkowo urządzenia mogą posiadać zdefiniowane programy, np.


• mieszanie
• tryb AUTO
• czyszczenie

Pracą blendera można wygodnie sterować, korzystając z płynnej regulacji prędkości, wybierając tryb pulsacji czy funkcję AUTO (w tym ustawieniu urządzenie odessie powietrze i wykonana cykl miksowania bez konieczności manualnego wybierania parametrów). Wysoka moc urządzenia zapewnia tu nie tylko dokładne rozdrabnianie, ale również krótki czas pracy. Możliwość regulowania prędkości daje zaś swobodę doboru stopnia zmiksowania i uzyskiwania preferowanej konsystencji napoju. Ponadto część elementów urządzenia nadaje się do mycia w zmywarkach. Ważne podkreślenia jest również to, że – jak na nowoczesny sprzęt przystało – blendery te wykonane są z reguły z materiałów, które nie zawierają szkodliwego bisofenolu A (BPA free).

Blenduj i przechowuj bez dostępu powietrza!

Oprócz możliwości próżniowego miksowania blendery z taką funkcjonalnością są najczęściej wyposażone w specjalne pojemniki (np. pojemnik o pojemności 0,9 l dostępny w zestawie z blenderem BL1000V SMOOF), w których można przechowywać przygotowane napoje. To znacznie przedłuża okres ich przydatności do spożycia i to bez utraty wartości – zarówno pod względem odżywczym, jak i smakowym czy estetycznym. Umieszczony w nich sok nie ściemnieje, nie straci świeżości oraz gładkiej, aksamitnej konsystencji i naturalnego aromatu. Nawet gdy zrobimy go rano, a na spożycie będzie musiał poczekać do wieczora. To zresztą dodatkowa zaleta próżniowego przechowywania, gdyż może nam ono oszczędzić czasu. Jeżeli świeże smoothie pijemy kilka razy dziennie lub każdy z członków naszej rodziny robi to o innej porze, to jego przygotowanie nie musi być czynnością wykonywaną wielokrotnie, za każdym razem z osobna. Mając próżniowe pojemniki, możemy taki napój przyrządzić przed wyjściem do pracy lub szkoły, a wypić za dobre kilka godzin.


Chcesz poczuć różnicę między miksowaniem tradycyjnym, a nowoczesną technologią blendowania produktów, która przyniesie maksimum korzyści dla Twojego zdrowia? Sprawdź koniecznie, jak smakują napoje z ulubionych warzyw i owoców, przygotowane w blenderze próżniowym! Gdy raz spróbujesz, pewnością nie zamienisz go już na żaden inny!